Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2024

poniedziałek, 24 czerwiec 2024 08:31

UWAŻAJMY NA UPAŁY...

Wysokie temperatury powodują, że postawienie samego dziecka (lub zwierzęcia) w nagrzanym samochodzie, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet do śmierci. Tylko nasza odpowiedzialność i świadomość możliwych negatywnych konsekwencji, pozwoli tego uniknąć. Bądźmy czujni, wykazujmy zainteresowanie każdym niepokojącym nas przypadkiem – reagujmy – wzywajmy na miejsce straż miejską lub policję. Jeżeli sytuacja jest na tyle dramatyczna, że nie mamy już czasu na czekanie – reagujmy sami – mamy takie prawo.

Mamy prawo wybić szybę w samochodzie, w którym uwięzione jest dziecko (lub zwierzę)!

Zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym takie działanie powinno zostać uznane za kontratyp, wyłączający odpowiedzialność osoby, która uszkodziła samochód w celu ratowania znajdującego się tam dziecka lub zwierzęcia.

Art. 26 § 1. Kodeksu karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

art. 424 Kodeksu cywilnego:

Kto zniszczył lub uszkodził cudzą rzecz albo zabił lub zranił cudze zwierzę w celu odwrócenia od siebie lub od innych niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio od tej rzeczy lub zwierzęcia, ten nie jest odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone.

UWAGA:  nie każdy pies zamknięty w samochodzie znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Część samochodów wyposażonych jest w systemy klimatyzacyjne, które pozwalają utrzymać niską temperaturę w środku także przy wyłączonym silniku

  • Jeżeli pies ma oznaki udaru cieplnego: płytki oddech, popada w letarg, nie reaguje na pukanie w szybę – musimy reagować: należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od czworonoga. Szkło jest hartowane, rozbije się na drobne kawałki, może zrobić zwierzakowi krzywdę

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA:

art. 160 par. 2 Kodeksu Karnego

przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

art. 6.2.17  Ustawy o ochronie zwierząt:

  • „Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;”

art. 35. Ustawy o ochronie zwierząt:

  1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6 ust.1, art.33 lub art.34 ust.1–4

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a.Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2.Jeżeli sprawca czynu określonego w ust.1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3.W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

Dział: Aktualności

No i wreszcie …

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo …. w wakacje. Lato  2024”. Jesteśmy przekonani, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.

Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy mogą prowadzić pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 13 (trzynaście) półkolonii w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2024”.

Wykaz szkół i placówek dostępny na stronie Urzędu Miejskiego w Radomiu

Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji

Dzieci młodsze uświadomimy jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.

Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska: na Potkanowie, przy ulicy Stawowej w Kosowie, przy ulicy Energetyków, Rataja, Potkańskiego, Starym Młynie na Pacynce, oczko na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, Witkacego oraz w Starym Ogrodzie przy ulicy Mireckiego i Nad Potokiem. Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.

Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne. Upominamy, że na podstawie art. 55 KW „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Apelujemy:  aby w przypadkach stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w okolicach półkolonii reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pod bezpłatnym numerem 112 co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 10 czerwiec 2024 09:08

ZAGINIONA 24 LATKA ODNALEZIONA W PARKU KOŚCIUSZKI

W dniu 9.06.2024 o godzinie 11:35 strażnicy Referatu Prewencji otrzymali lakoniczne zgłoszenie o „dziwnie” zachowującej się młodej osobie w Parku Kościuszki. Strażnicy potwierdzili zgłoszenie i we wskazanym miejscu zauważyli młodą kobietę w pozycji siedzącej, która wyglądała na zmęczoną, nieobecną i załamaną. Strażnicy rozpytali kobietę na okoliczność samopoczucia lub ewentualnego stanu zdrowia. 24 latka oświadczyła, że czuje się dość dobrze ale nie potrafiła wytłumaczyć dokładnie jak się znalazła w Parku Kościuszki. Po wylegitymowaniu i sprawdzeniu okazało się, że 24 latka jest mieszkanką jednej z podradomskich miejscowości i w systemach jest zgłoszona przez rodzinę jako osoba zaginiona. Dyżurny Straży Miejskiej powiadomił Policję oraz rodzinę, która za jej zgodą przybyła na miejsce i odebrała na oświadczenie osobę zaginioną.

Dział: Aktualności

W dniu 07.06.2024 roku około godziny 9:50 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od kierowcy MPK, że w jego pojeździe od dłuższego czasu przebywa starszy mężczyzna, który sprawia wrażenie osoby zagubionej, zdezorientowanej.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego, który udał się na Józefów na końcowy linii nr 13 i potwierdził zgłoszenie. Mężczyzna w wieku 82 lat, ubrany w garnitur posiadał przy sobie walizkę, którą bardzo mocno trzymał. Nie potrafił powiedzieć gdzie się znajduje i skąd przyjechał. Raz, że z Belgii, raz że z Kozienic a znów kolejnym  razem, że nigdzie nie jedzie. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, którego Ratownicy nie znaleźli podstaw do zabrania mężczyzny do szpitala. Wezwano również patrol policji i wspólnie sprawdzono posiadane rzeczy pod kątem ustalenia rodziny 82 latka. W walizce ujawniono dość znaczną sumę pieniędzy, biżuterię oraz inne cenne przedmioty. Wśród znalezionych rzeczy znajdowała się również kartka z numerem telefonu do żony. W trakcie rozmowy z żoną strażnicy ustalili, że odnaleziony mężczyzna ma znaczne problemy zdrowotne i potrzebuje pomocy. Oświadczyła również, że przebywa aktualnie w szpitalu, jest po udarze i nie będzie mogła odebrać męża. Potwierdziła również, że mąż może posiadać przy sobie wszystkie opisane wartościowe przedmioty i gotówkę. Wskazała do odbioru męża zaufaną osobę. W związku z powyższym strażnicy przekazali starszego Pana przybyłemu na miejsce zdarzenia wskazanemu przez zonę mężczyźnie.
Z interwencji sporządzono szczegółową dokumentacje służbową.

Dział: Aktualności
środa, 05 czerwiec 2024 13:53

MAJ 2024 - PODSUMOWANIE

W maju 2024 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła     1320   interwencji:

-                               774 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                               228 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                               293 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                                 25 interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano
i wyszczególniono poniżej:

  1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 21 ;
  2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 160, w tym:
  3. wypalanie odpadów i nieczystości –    14;
  4. nieporządek                                     -    33; 
  5. niszczenie zieleni -  39 ;
  6. Interwencje dotyczące zwierząt – 221;
  7. Nieprawidłowe parkowanie – 357;
  8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 68;
  9. Sprawcy przestępstw – 2;
  10. Zagrożenie zdrowia i życia – 147 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
    i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
  11. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 117;
  12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 8 ;
  13. Asysta/Potwierdzenie danych – 37 ;
  14. Awarie – 47;
  15. Handel - 14;
  16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wydarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 24;
  17. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 78;
  18. Inne – 19;
Dział: Aktualności