Artykuły filtrowane wg daty: maj 2024

W dniu 29.05.2024 roku około godziny 8.00 dyżurny Straży Miejskiej w  Radomiu otrzymał zgłoszenie o bardzo młodym łosiu, którego najprawdopodobniej porzuciła matka i przebywa na terenie jednej posesji przy ulicy Aroniowej na granicy Radomia i Bielichy.

Na miejsce zgłoszenia zadysponowano Ekopatrol, który potwierdził zgłoszenie oraz przy współpracy z Lekarzem Weterynarii zaopatrzył młode zwierzę, które miało niewielkie rany na pysku. Ustalono wspólnie z lekarzem,  Nadleśniczym Nadleśnictwa Radom oraz przedstawicielem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Zakrzew, że zwierzę zostanie przetransportowane do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt i Leśna Osada Edukacyjna w Kole k/ Piotrkowa Trybunalskiego, którego kierownictwo zgodziło się przyjąć i zaopiekować zwierzę.

Pracownicy UG Zakrzew przewieźli młodego łoszaka i przekazali do „wychowania” opiekunom tamtejszej placówki

Dział: Aktualności

W dniu 26.05.2025 roku o godzinie 12:55 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie dotyczące zamkniętego od kilku godzin psa na balkonie jednego z mieszkań bloku przy ulicy Szerokiej w Radomiu.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano Ekopatrol, który dokładnie rozpoznał zgłoszenie i ustalił, że na balkonie, na piątym piętrze znajduje się pies bez możliwości wejścia do mieszkania. Podczas rozmowy z mieszkańcami bloku ustalono, że pies przebywa na balkonie od wczesnych godzin rannych, w pełnym słońcu bez jedzenia i wody (balkon usytuowany od strony południowej). Było bardzo gorąco a pies sprawiał wrażenie zdecydowanie przegrzanego. Rozpytano okolicznych mieszkańców o właścicieli lokalu jednak nikt nie znał ani nazwiska ani numeru telefonu. W związku z powyższym na miejsce interwencji wezwano drogą radiową patrol Policji oraz Straż Pożarną.

Strażacy z JRG 1 usunęli drewnianą ściankę rozdzielającą balkony na piątym piętrze co pozwoliło Ekopatrolowi odłowienie psa i przeniesienie go na sąsiedni balkon. Psiaka przewieziono do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie przekazano pod opiekę pracownikom tejże placówki.

Sporządzono szczegółową dokumentacje służbową ze zdarzenia a będący na miejscu policjanci potwierdzili informację, że postepowanie w tej sprawie prowadzi III Komisariat Policji w Radomiu.

Edit. Pies został odebrany ze Schroniska.

Dział: Aktualności

Tradycyjnie w maju na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywa się organizowany przez Straż Miejską turniej piłkarski służb mundurowych mający na celu poprawę sprawności fizycznej funkcjonariuszy oraz integrację środowiska służb mundurowych.

17 maja 2024 roku odbyła się już XIII edycja Turnieju Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. W tym roku organizatorami turnieju byli Straż Miejska w Radomiu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu oraz RSS Centrum Radom.

Tegoroczna edycja zgromadziła 12 drużyn. Oczywiście jak co roku uczestnikami turnieju byli: Areszt Śledczy Radom, Straż Miejska w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Wojskowi z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, „Terytorialsi” z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Lotniskowa Straż Pożarna, Orkiestra Wojskowa i uczniowie klas mundurowych Szkoły 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ

Tegoroczny puchar zgarnęła drużyna Aresztu Śledczego w Radomiu.

W finale po bardzo zaciętym spotkaniu i karnych Areszt Śledczy wygrał z 42 BLS

W równie emocjonującym i „bratobójczym” pojedynku o trzecie miejsce i karnych KWP zs w Radomiu pokonała ekipę KMP Radom

Kolejne miejsca zajęli:

V.       Szkoły 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ

VI.      6 MBOT

VII.    Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

VIII.  ABW

IX. Straż Miejska

X. Straż Graniczna

XI. Orkiestra Wojskowa

XII. Lotniskowa Straż Pożarna

Gratulujemy zwycięzcom, ekipie Aresztu Śledczego w Radomiu, znów byli nie do ogrania. Życzymy dalszych sukcesów i obiecujemy, że w następnej edycji znajdziemy na Was sposób J

Dział: Aktualności
poniedziałek, 06 maj 2024 14:48

KWIECIEŃ 2024 - PODSUMOWANIE

W kwietniu 2024 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła     1273   interwencji:

-                              802  interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                              156  interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                              279  interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                                 36 interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano
i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 29 ;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 201, w tym:
 3. wypalanie odpadów i nieczystości –    23;
 4. nieporządek                                     -    40; 
 5. niszczenie zieleni           -   53;
 6. Interwencje dotyczące zwierząt – 192;
 7. Nieprawidłowe parkowanie – 383;
 8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 98 ;
 9. Sprawcy przestępstw – 2;
 10. Zagrożenie zdrowia i życia – 100 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 11. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 87;
 12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 20 ;
 13. Asysta/Potwierdzenie danych – 23;
 14. Awarie – 41;
 15. Handel - 2;
 16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wydarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 9;
 17. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 81 ;
 18. Inne – 5 ;
Dział: Aktualności

W Radomiu obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczynają się na Placu Corazziego od zbiórki o godzinie 11:40 uczestników – władz miasta, przedstawicieli wojska, asysty honorowej, pododdziałów służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, pocztów sztandarowych, orkiestry wojskowej, stowarzyszeń kombatanckich, szkół i zaproszonych gości na placu Corazziego w Radomiu. Następnie w uroczystym przemarszu, wraz z kompanią i orkiestrą wojskową z Garnizonu Radom, wszyscy uczestnicy uroczystości udadzą się na polową mszę świętą przed Kościół Garnizonowy na Plac Konstytucji 3 maja w Radomiu.

Dowódca Garnizonu Radom przyjmie meldunek o gotowości do uroczystości i przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej Polskiej poczet flagowy wciągnie flagę państwową na maszt.

Dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja odbędą się wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz musztra paradna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej i defilada.

Troszkę historii.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Konstytucja wprowadzała:

 • trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
 • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 • oraz potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

Konstytucja znosiła:

narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Dlaczego 3 maja jest świętem narodowym?

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto państwowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946. Dzień 3 maja jako Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Co świętujemy 3 maja?

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

 

Dział: Aktualności
czwartek, 02 maj 2024 14:01

DZIEŃ FLAGI

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja.

Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.

2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Dział: Aktualności