Artykuły filtrowane wg daty: grudzień 2023

sobota, 30 grudzień 2023 14:41

DO SIEGO 2024 ROKU :)

Z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzę Państwu, mieszkańcom miasta Radomia oraz pracownikom Straży Miejskiej w Radomiu wszystkiego najlepszego: zdrowia, szczęścia, powodzenia w pracy i życiu osobistym

Komendant Straży Miejskiej w Radomiu

Edmund Nowocień

Dział: Aktualności
piątek, 29 grudzień 2023 14:33

FAJERWERKI - ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ.

Fajerwerki, petardy, rakiety, rzymskie ognie – to materiały wybuchowe. Odpalanie różnego rodzaju rac to nasza ulubiona rozrywka podczas rodzinnego, sąsiedzkiego i plenerowego noworocznego świętowania jednak przy nierozważnym postępowaniu może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Jak co roku Straż Miejska w Radomiu apeluje o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej. Korzystając z materiałów pirotechnicznych warto zapoznać się z zasadami, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Zasady się nie zmieniły, w dalszym ciągu nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych.

Prosimy mieszkańców naszego miasta o stosowanie się do zaleceń, które pomogą spędzić sylwestrowy czas nie tylko radośnie, lecz i bezpiecznie. Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku.

Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

 • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

 • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 • Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.

 • Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

 • Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.

 • Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

 • Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś odpowiednim służbom (Policji
  i Straży Miejskiej)

 • Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

 

Przestrzegaj przepisów !

Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, dlatego poinformujmy służby porządkowe (Policję i Straż Miejską) o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom.

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach:

art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego),

art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także

art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności)

Za powyższe wykroczenia strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny do 500 zł lub skierować wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 24.12.2023 roku strażnicy pełnili świąteczną służbę na terenie miasta Radomia ze zwróceniem uwagi na wszelkiego rodzaju naruszenia prawa. Odnotowaliśmy kilkanaście  zgłoszeń, z których dwa się wyróżniały. Nie tylko dyscyplinowanie sprawców wykroczeń ale także pomoc mieszkańcom.

Pierwsze zdarzenia miało miejsce podczas kontroli terenów dworca PKP, przed którym funkcjonariusze zauważyli biegającą bez celu i krzyczącą „Pomocy” kobietę.

Podczas rozpytania okazało się, że kobieta wysiadła z autobusu „Sinbus” i … zapomniała zabrać z niego cały swój bagaż osobisty. Dodała, że autobus kieruje się w stronę Lublina.

Strażnicy udali się ulicami miasta w kierunku Lublina i jednocześnie próbowali dodzwonić się na infolinię firmową. Napotkali autobus na ulicy Kozienickiej. Poinformowali kierowcę
o zaistniałej sytuacji, a ten wrócił na dworzec i zabrał zdezorientowaną kobietę w dalszą podróż. Ach to roztargnienie…

Kolejna miała miejsce na ulicy Energetyków a Perzanowskiej. Kierujący nie zachował ostrożności na jezdni i wjechał do rowu. Przejeżdżający patrol udzielił pomocy 20 latkowi, który wraz z kolegami jechał na uroczystości kościelne. Wspólnymi siłami udało się wydostać nieuszkodzony pojazd z rowu.

Całe szczęście wszystko dobrze się skończyło…

Pamiętajmy o bezpieczeństwie w ten magiczny czas. Bezpieczeństwie nas samych i nie tylko.

Zdrowych i spokojnych Świąt dla wszystkich.

Dział: Aktualności
piątek, 15 grudzień 2023 20:47

DOKUMENTY Z DANYMI OSOBOWYMI NA ŚMIETNIKU...