W dniu 30.10.2023 roku około godziny 23.05 strażnicy Referatu Administracyjno - Porządkowego kontrolowali ład i porządek publiczny na Placu Konstytuacji 3-go Maja w Radomiu. Podczas kontroli zauważyli leżącego w wodzie na brzuchu mężczyznę. Mężczyzna ten trzymał w ręku telefon i w pozycji leżącej pisał sms.
Strażnicy podjęli interwencję, która jak się okazało była „w miejscu i czasie”.
Mężczyzna na pytania strażników o to dlaczego leży, czy wszystko w porządku odparł, że :”ma 60 lat i prosi o pomoc ponieważ jest skrajnie załamany, nie widzi sensu życia… „ Mężczyzna był trzeźwy, logicznie wypowiadał się i rozmawiał z patrolem. Oświadczył również ,że przed chwila wysłał sms do swoich znajomych, że odbierze sobie życie bo już dłużej tak nie może żyć. Oczywiście strażnicy udzielili pomocy, rozmawiali z nim do czasu przyjazdu wezwanej na miejsce karetki Ratownictwa Medycznego. Ustalono, że mężczyzna mieszka sam, nie ma rodziny oraz że jest artystą z podradomskiej miejscowości. Po rozmowie z ratownikami zadecydowano, że 60 latek zostanie przewieziony do szpitala.
Radomska Straż Miejska już w minionym tygodniu rozpoczęła działania związane z zapewnieniem ładu i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa na terenie radomskich nekropolii.
Jak co roku kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy ruch pieszy i samochodowy w obrębie cmentarzy wzrasta, strażnicy miejscy rozpoczynają kontrolę radomskich cmentarzy i terenów do nich przyległych. Patrole mają nie tylko wyeliminować kradzież ozdobnych wiązanek czy zniczy pozostawionych na grobach najbliższych, ale także ich celem jest uświadomienie mieszkańcom zagrożeń wynikających z braku rozsądku w trakcie zbliżających się dni. Przypominamy, że strażnicy nie tylko kontrolują teren, ale także rozmawiają i ostrzegają mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami.
Straż Miejska w Radomiu uczula osoby sprzątające mogiły, aby nie pozostawiały w widocznym miejscu torebek z dokumentami i pieniędzmi, bowiem to właśnie one są łakomym kąskiem dla złodziei, a tych niestety w okresie Wszystkich Świętych znacznie przybywa. Co ważne, ich łupem bardzo często padają także mniej wartościowe przedmioty, jak np. znicze, które następnie z łatwością można sprzedać.
Prosimy o stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a w przypadku wybrania się na cmentarz z dzieckiem, o zwracanie na nie szczególnej uwagi.
Pamiętajmy, że w okresie Wszystkich Świętych wprowadzane są czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego (od 31 października do 1 listopada nie wszędzie dojedziemy samochodem), a dla własnego komfortu zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej. W związku z tym iż w czasie Święta Zmarłych dodatkowe przystanki umiejscowione są w różnych miejscach, dlatego wysiadając z autobusu, należy zwrócić szczególną uwagę na nadjeżdżające pojazdy.
Apelujemy! Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy. Rozejrzyjmy się dookoła i sprawdźmy, czy nikt z naszego bezpośredniego otoczenia nie potrzebuje wsparcia. Czasami widzimy, że ktoś gorzej się czuje, zasłabł, czy wygląda na przestraszonego. Nie bójmy się i reagujmy. Wystarczy zapytać, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, a w razie czego prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.
W ostatnich dniach października Straż Miejska w Radomiu rozpoczyna kontrole domowych palenisk. Do tej pory pogoda nas rozpieszczała ale nieuchronnie zbliżają się zimne dni a to wiąże się z rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Sezon grzewczy powoli nam się rozpoczyna i jak co roku strażnicy będą sprawdzać czym radomianie palą w piecach. Funkcjonariusze Referatu Ochrony Środowiska wzbogaceni o dron z zasobnikiem zawierającym stację badawczą Sowa prowadzą analizę powietrza na terenie naszego miasta.
Przypominamy, że strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Radomia na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesję i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady.
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Podstawa prawna: artykuł 9 u ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008, z późn. zmianami) oraz artykuł 379 i artykuły 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 25, poz.150, z późn. zmianami).
Na podstawie posiadanego upoważnienia strażnik jest uprawniony do:
1. wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza a w godzinach od 6.00 do 22.00 – na pozostały teren;
2. przeprowadzania badań lub wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych;
3. żądania pisemnych lub ustnych informacji do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4. żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyka kontroli.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności (art. 225 kk). W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Przypominaliśmy, że od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
Jeżeli szukasz ciekawej pracy, lubisz pracę w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, lubisz pomagać innym, cenisz sobie czystość i estetykę to możesz zrealizować to wszystko pracując w Straży Miejskiej w Radomiu.
Zapewniamy stabilne wynagrodzenie wraz z pochodnymi oraz, że dzięki swojemu zaangażowaniu będziesz mógł/mogła przyczynić się do tego aby nasze miasto było bardziej bezpieczne i panował w nim ład i porządek.
Praca w Straży Miejskiej w Radomiu jest pracą dla społeczeństwa. Jest zadaniem trudnym i wyczerpującym. Wymaga zaangażowania, odpowiedzialności i uczciwości. Przyszli funkcjonariusze będą się uczyć sposobów podejmowania interwencji, wezmą również udział w szkoleniu podstawowym, którego celem będzie m.in. umiejętność zachowania się w ekstremalnych sytuacjach oraz poznanie zagadnień prawa.
Czekamy na Ciebie.
Oferty z wymaganymi dokumentami należy składać do sekretariatu Straży Miejskiej
w Radomiu, ul. Moniuszki 9, 26-600 Radom
w terminie do dnia 31.10.2023 do godz.15.00
Postępowanie kwalifikacyjne rozpocznie się od 03.11.2023 roku. W ramach postępowania kwalifikacyjnego zostaną przeprowadzone testy wiedzy ogólnej, testy sprawdzające sprawność fizyczną kandydata i rozmowa kwalifikacyjna.
Wszystkie informacje na temat naboru w zakładce:
http://bip.strazmiejska.radom.pl/index.php?id=33
ZAGADNIENIA NA TEST WIEDZY OGÓLNEJ:
Podstawowe informacje o Straży Miejskiej miasta Radomia
Samorząd terytorialny ze szczególnym uwzględnieniem samorządu gminnego
Podstawowe informacje z zakresu ustroju państwa
Ustawa o strażach gminnych
RODZAJE ĆWICZEŃ NA TEŚCIE SPRAWNOŚCIOWYM:
Bateria testów to 4 ćwiczenia testujące wybrane zdolności motoryczne (siłę, wytrzymałość i zwinność):
Uginanie i prostowanie ramion (z podporu leżąc przodem dla mężczyzn, z klęku podpartego dla kobiet) – tzw. pompki
Bieg „zygzakiem” po torze prostokąta 5m x 3m
Siad z leżenia w czasie 30 s. (tzw. brzuszki)
Próba biegu wytrzymałościowego (800 m dla kobiet, 1000 m dla mężczyzn)
We wrześniu 2023 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1375 interwencji:
- 762 interwencji mieszkańców naszego miasta;
- 208 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
- 375 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
- 30 interwencji zleconych przez inne służby
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano
i wyszczególniono poniżej:
Copyright © 2009 - 2018 Straż Miejska w Radomiu. All Rights Reserved. Klazula informacyjna