Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2022

poniedziałek, 29 sierpień 2022 14:14

29 SIERPNIA ŚWIĘTO STRAŻY MIEJSKIEJ.

Z okazji Święta Straży Miejskiej wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym składam najlepsze życzenia i wyrazy uznania.

Obchodzona dzisiaj uroczystość jest doskonałą sposobnością do przekazania podziękowania za niełatwą, wymagającą wrażliwości, ale i uczciwości, rzetelności i bezstronności służbę. Nie sposób nie docenić Państwa codziennych rutynowych prozaicznych działań na rzecz porządku publicznego oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Swoimi działaniami udowadniacie, że mieszkańcy mogą Wam - Drodzy Strażnicy zaufać, bo nie pozostajecie obojętni na ludzką krzywdę. Dziękuję i gratuluję raz jeszcze takiej postawy.
Doceniając sumienne wypełnianie tych często niełatwych obowiązków życzę wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niechaj wysiłek związany z wykonywaniem tej wyjątkowej misji stanowi źródło spełnienia, a podejmowanym działaniom towarzyszy przychylność i życzliwość mieszkańców.

                                                                                                                      Komendant Straży Miejskiej w Radomiu

                                                                                                                      Edmund Nowocień

Dział: Aktualności

W dniu 12.08.2022 roku o godzinie 14:40 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie dotyczące padniętych kaczek w oczku wodnym usytuowanym w Parku Stary Ogród. Na miejsce zdarzenia udał się Eko Patrol Referatu Ochrony Środowiska, który potwierdził zgłoszenie. Na wodzie pływały padnięte kaczki w ilości około 10 sztuk. Przy brzegu w agonalnym stanie znajdowały się jeszcze 3 kaczki, które natychmiast odłowiono i przewieziono do Lecznicy dla Zwierząt. Tam zwierzęta zostały poddane leczeniu oraz sprawdzenie co było przyczyną ich utraty zdrowia. O całym zdarzeniu dyżurny Straży Miejskiej powiadomił Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Wodociągi Miejskie, których pracownicy pobrali z różnych miejsc zbiornika próbki wody celem zbadania jej jakości.

Po dokładnym zbadaniu zbiornika wodnego z wody wyciągnięto jeszcze kilka padniętych kaczek. Podczas trwającej prawie 3 godziny interwencji ze zbiornika wodnego wyłowiono 15 padniętych kaczek. Przyczyna pomoru ptactwa jest badana przez lekarzy weterynarii.

Oczywiście mamy też swoje spostrzeżenia na temat tego zdarzenia dlatego apelujemy do mieszkańców by nie dokarmiać w tym okresie ptactwa. Jeśli już to zapoznajmy się z argumentami za i przeciw i dokarmiajmy mądrze.

Argument przeciw:

Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę, nieuleczalny u dorosłych ptaków zespół anielskiego skrzydła oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Karma dostarczana przez człowieka jest zazwyczaj mało urozmaicona, co powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych i w efekcie osłabienie odporności.

Argument za:

Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów (niekorzystny wzrost ciężaru). Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.

Dział: Aktualności
wtorek, 09 sierpień 2022 13:44

KIEDY POMAGAĆ MŁODYM PTAKOM. VADEMECUM

Co należy zrobić, kiedy spotkamy ptasie pisklę na ziemi? Trudno jest oprzeć się potrzebie udzielenia mu natychmiastowej pomocy. Zazwyczaj interweniujemy i zabieramy ptaka, a w większości przypadków pisklęta należy pozostawić, gdyż są pod opieką rodziców. Masz wątpliwości zadzwoń do Straży Miejskiej w Radomiu lub do lekarza weterynarii.

Pomyślmy. Czy zabieranie go to naprawdę najlepsze, co możemy zrobić w tej sytuacji?

Czasem nasza gotowość do pomocy może być krzywdząca. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy widok słodkiego i rozczulającego pisklęcia przysłania nasz rozsądek. Mimo najlepszych intencji, zabranie pisklęcia ze sobą to ingerencja  w naturę, która może mieć dla ptaka przykre konsekwencje.

Przyroda potrafi być czasami okrutna. Należy pamiętać, że młode ptaki w naturze muszą stawić czoła wielu trudnym wyzwaniom. Tylko 30 procent ptaków śpiewających przeżywa swój pierwszy rok życia. Jest to naturalna kolej rzeczy. Tylko zdrowe i silne osobniki przeżywają, dzięki czemu w środowisku jest dla nich wystarczająco dużo zasobów.
A odchowanie pisklęcia przez człowieka nie jest takie proste. W rzeczywistości próba samodzielnej opieki nad ptakiem nie tylko może być niebezpieczna dla jego zdrowia, ale też trzymanie dzikiego ptaka jako zwierzątka domowego jest nielegalne. Jeśli nawet uda się nam odchować go i wypuścić na wolność, ptak nie będzie miał możliwości nauczenia się od rodziców niezbędnych umiejętności pozwalających na przeżycie.

W takim razie co powinniśmy zrobić?

Po pierwsze: upewnij się czy pisklę ma widoczne rany. Może być nieporadne albo nawet nie jest w stanie chodzić, lecz jeśli jest bardzo młode, to jest to całkowicie naturalne. Jeśli krwawi lub ma widoczne obrażenia, wówczas należy skontaktować się ze Strażą Miejską lub weterynarzem.

Należy również poznać różnice pomiędzy nieopierzonym, dopiero co wyklutym pisklęciem
a podlotem. Jeśli ptak nie jest ranny, może to być podlot, który samodzielnie opuścił gniazdo. Posiada on krótkie, podobne do dorosłych osobników pióra i nadal musi być karmiony przez rodziców. Podlot może siedzieć na ziemi albo skakać wokoło, ale nadal nie potrafi dobrze latać. Jednakże jego rodzice, choć niewidoczni, prawdopodobnie są gdzieś w pobliżu, zbierają pokarm i zapewne mają swoje dziecko cały czas na oku. Zabranie takiego podlota
z naturalnego środowiska, znacznie obniża jego szansę na przetrwanie. Nie porywajmy więc podlotów!

Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie się. Nasza obecność może powstrzymywać rodziców przed karmieniem pisklęcia. Jeśli jednak ptak jest
w niebezpiecznym miejscu, np. na ulicy albo może zostać zaatakowany przez kota, możemy przesunąć  lub przenieść pisklę kilka metrów dalej tak, aby nadal było słyszane przez swoich rodziców.

Po drugie: jeśli znalezione pisklę jest jeszcze nieopierzone, pokryte puchem albo pojedynczymi piórkami lub też ma nadal zamknięte oczy, a także jest zdrowe (czasem rodzice celowo wyrzucają chore lub umierające pisklęta z gniazda, by móc skoncentrować się na karmieniu pozostałych dzieci), a w pobliżu znajduje się gniazdo, to możemy z powrotem umieścić tam pisklę.  

Podsumowując:

Ptak potrzebuje pomocy jeśli:

 1. nie jest opierzony,
 2. ma wyraźne obrażenia - rany, złamania itp.,
 3. jest atakowany przez inne zwierzęta,
 4. po długiej obserwacji nie stwierdzono obecności rodzica, co oznacza, że ptak nie jest karmiony.

Ptak ma się dobrze i można go zostawić gdy:

 1. jest opierzony,
 2. nie zauważono żadnych obrażeń, ptak nie ma problemów z poruszaniem się,
 3. zaobserwowano inne dorosłe ptaki.

 

Więcej informacji na stronie internetowej https://otop.org.pl/ oraz https://ptasiazyl.zoo.waw.pl/znalazles-ptaka/instrukcja-postepowania

Dział: Aktualności

W dniu 08.08.2022 roku o godzinie 9:20 do Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca naszego miasta dotyczące dużego zadymienia oraz prawdopodobnego wypalania odpadów na terenie posesji u zbiegu ulic Blaszanej i Tytoniowej w Radomiu.

Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu  natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Straży Miejskiej , który potwierdził interwencję.

Podczas kontroli działki funkcjonariusze ujawnili, że osoba robiąca porządki na działce wypala m.in. odpady zielone i nieczystości pozyskane ze sprzątania działki.

 Przeciwko mężczyźnie skierowano wniosek o ukaranie do Sądu rejonowego w Radomiu.

 Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Straż Miejska przypomina.

Rozpalając ognisko, trzeba przestrzegać przepisów przeciwpożarowych (rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów). Nie wolno rozpalać ognia:

 • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
 • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
 • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
 • w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

Ponadto musimy pamiętać, że nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu. Nasi sąsiedzi mają bowiem prawo bronić się - nawet w sądzie - przed immisjami, czyli swądem i dymem z ogniska. Mogą też zażądać zaprzestania takich działań. Jeśli natomiast dym przedostaje się na ulicę w takiej ilości, że ogranicza widoczność kierowcom i zagraża bezpieczeństwu, to można spodziewać się interwencji policji lub straży miejskiej.

Jeśli koniecznie chcemy rozpalić ognisko, używajmy do tego tylko odpowiednio wysuszonego drewna (o wilgotności poniżej 20%) , żeby ograniczyć ilość dymu. Lepiej też powstrzymać się od palenia ognisk w okresie znacznego zanieczyszczenia powietrza smogiem.

Dział: Aktualności
niedziela, 07 sierpień 2022 12:47

LIPIEC 2022 - PODSUMOWANIE

W lipcu 2022 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1337  interwencji:

-                         785 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                         215 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                         295 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                         42   interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 24 ;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –   141     , w tym:
 3. wypalanie odpadów i nieczystości   –    10   ;
 4. nieporządek                                      -     48  ; 
 5. niszczenie zieleni -      21   ;
 6. Interwencje dotyczące zwierząt – 253 ;
 7. Nieprawidłowe parkowanie – 328 ;
 8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 87 ;
 9. Sprawcy przestępstw – 5 ;
 10. Zagrożenie zdrowia i życia – 155 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 11. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 116 ;
 12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 11 ;
 13. Asysta/Potwierdzenie danych – 21 ;
 14. Awarie – 52 ;
 15. Handel - 22 ;
 16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 31 ;
 17. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 68 ;
 18. Inne – 23 ;
Dział: Aktualności