Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2022

Wysokie temperatury powodują, że postawienie samego dziecka (lub zwierzęcia) w nagrzanym samochodzie, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet do śmierci. Tylko nasza odpowiedzialność i świadomość możliwych negatywnych konsekwencji, pozwoli tego uniknąć.

Bądźmy czujni, wykazujmy zainteresowanie każdym niepokojącym nas przypadkiem – reagujmy – wzywajmy na miejsce straż miejską lub policję. Jeżeli sytuacja jest na tyle dramatyczna, że nie mamy już czasu na czekanie – reagujmy sami – mamy takie prawo.

Mamy prawo wybić szybę w samochodzie, w którym uwięzione jest dziecko (lub zwierzę)!

Zarówno w postępowaniu karnym, jak i cywilnym takie działanie powinno zostać uznane za kontratyp, wyłączający odpowiedzialność osoby, która uszkodziła samochód w celu ratowania znajdującego się tam dziecka lub zwierzęcia.

Art. 26 § 1. Kodeksu karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

art. 424 Kodeksu cywilnego:

Kto zniszczył lub uszkodził cudzą rzecz albo zabił lub zranił cudze zwierzę w celu odwrócenia od siebie lub od innych niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio od tej rzeczy lub zwierzęcia, ten nie jest odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone.

UWAGA:  nie każdy pies zamknięty w samochodzie znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Część samochodów wyposażonych jest w systemy klimatyzacyjne, które pozwalają utrzymać niską temperaturę w środku także przy wyłączonym silniku

 • Jeżeli pies ma oznaki udaru cieplnego: płytki oddech, popada w letarg, nie reaguje na pukanie w szybę – musimy reagować: należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od czworonoga. Szkło jest hartowane, rozbije się na drobne kawałki, może zrobić zwierzakowi krzywdę

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA:

art. 160 par. 2 Kodeksu Karnego

przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku, kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo (a tak jest w przypadku dziecka), jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

art. 6.2.17  Ustawy o ochronie zwierząt:

 • „Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;”

art. 35. Ustawy o ochronie zwierząt:

 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6 ust.1, art.33 lub art.34 ust.1–4

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a.Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2.Jeżeli sprawca czynu określonego w ust.1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3.W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:34

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO W .... WAKACJE. LATO 2022

No i wreszcie …

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo …. w wakacje. Lato  2022”. Mamy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.

Wraz z rozpoczęciem wakacji następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.

Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej mogą prowadzić pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 14 (czternaście) półkolonii w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2022”.

Wykaz szkół i placówek dostępny na stronie:

http://www.radom.pl/data/other/akcja_lato_2022.docx

Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Dzieci młodsze uświadomimy jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.

Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska: na Potkanowie, przy ulicy Stawowej w Kosowie, przy ulicy Energetyków, Rataja, Potkańskiego, Starym Młynie na Pacynce, oczko na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, Witkacego oraz w Starym Ogrodzie przy ulicy Mireckiego. Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.

Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne. Upominamy, że na podstawie art. 55 KW „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Apelujemy:  aby w przypadkach stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w okolicach półkolonii reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pod bezpłatnym numerem 112 co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Dział: Aktualności

W dniu 21.06.2022 r. o godzinie 12:50 strażnicy Referatu Prewencji prowadzili czynności wyjaśniające w sprawie wykroczeń popełnianych na ulicy Trojańskiej 12 w Radomiu.

W trakcie trwania interwencji na wysokości patrolu zatrzymał się pojazd taxi, z którego wysiadł młody mężczyzna. Wysiadł i bez żadnego powodu zaczął słownie znieważać strażników. Na zwrócona uwagę reagował jeszcze większą agresją. Strażnicy próbowali ustalić powody tak agresywnego zachowania jednak bezskutecznie. W związku z zachowaniem mężczyzny, naruszającym przepisy prawa strażnicy ostrzegli go, by zaprzestał swoich działań. Również bez rezultatu.

Te słowa funkcjonariuszy na tyle rozzłościły mężczyznę, że stał się jeszcze bardziej agresywny i wulgarny. Utrudniał strażnikom dalsze prowadzenie czynności wyjaśniających, stawiał bierny i czynny opór. W pewnym momencie  próbował odepchnąć jednego z doprowadzających go funkcjonariuszy.

W związku z tym, iż mężczyzna znieważał interweniujący patrol oraz nie wykonywał poleceń funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci  chwytów obezwładniających i doprowadzili mężczyznę do pojazdu służbowego. 

Agresywnego 31 latka, mieszkańca województwa zachodniopomorskiego przewieziono do III Komisariatu Policji na ul. Batalionów Chłopskich celem wykonania dalszych czynności służbowych. Został przebadany na zawartość alkoholu – był trzeźwy.

Dział: Aktualności

W dniu 20.06.2022 roku około godz. 23.10 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na Placu Konstytucji 3 – go Maja młody mężczyzna rozmontowuje i niszczy ławki.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji  pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Strażnicy potwierdzili zgłoszenie i zauważyli mężczyznę, który roztrzaskał na części jedną z ławek umiejscowionych na placu.

Na widok patrolu mężczyzna podjął próbę ucieczki jednak po krótkim ale intensywnym pościgu został ujęty i wylegitymowany.

Od 36 latka wyczuwalna była woń alkoholu. Mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu jednak „to już kolejny…” nie potrafił wytłumaczyć dlaczego zniszczył nasze wspólne mienie.

Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili szczegółowe oględziny, sporządzili dokumentację służbową oraz materiał zdjęciowy. Zabezpieczono nagrania monitoringu celem wykorzystania służbowego. Poinformowano wszystkie służby miejskie.

Ujętego 36 latka przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia patrolowi Policji.

Sprawę prowadzi I Komisariat Policji w Radomiu.

To już kolejny sprawca niszczenia mienia ujęty na gorącym uczynku przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu i przy współpracy z monitoringiem miejskim.

Dział: Aktualności

W dniu 17.06.2022 roku około godz. 3.20 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na Placu Konstytucji 3 – go Maja czterech  młodych mężczyzn niszczy ozdoby, dekoracje uliczne.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji  pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Strażnicy potwierdzili zgłoszenie i zauważyli opisywanych mężczyzn.

Wskazanych przez operatora monitoringu mężczyzn ujęto i podczas prowadzenia czynności służbowych ustalono sprawców uszkodzenia mienia. Najstarszy z mężczyzn miał 22 a najmłodszy 20 lat. Wszyscy legitymowani to mieszkańcy podradomskiej gminy, którzy przyjechali do naszego miasta w celach rozrywkowych. Wszyscy przyznali się do uszkodzenia mienia jednak nie potrafili logicznie wytłumaczyć co nimi kierowało. Traktowali swoje zachowanie wyłącznie w formie (szok…) zabawy.

Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili szczegółowe oględziny, sporządzili dokumentację służbową oraz materiał zdjęciowy. Zabezpieczono nagrania monitoringu celem wykorzystania służbowego. Poinformowano wszystkie służby miejskie.

Dokumentacja służbowa zostanie wykorzystana w postępowaniu karnym przeciwko ujętym mężczyznom.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 13:13

MAJ 2022 - PODSUMOWANIE

W maju  2022 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1431  interwencji:

-                         638 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                         325 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                         419 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                           49 interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano
i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 26 ;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 195      , w tym:
 3. wypalanie odpadów i nieczystości   –     20   ;
 4. nieporządek                                      -       40 ; 
 5. niszczenie zieleni -        69  ;
 6. Interwencje dotyczące zwierząt – 199  ;
 7. Nieprawidłowe parkowanie – 356  ;
 8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 78 ;
 9. Sprawcy przestępstw – 5 ;
 10. Zagrożenie zdrowia i życia – 184 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 11. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 128 ;
 12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 39 ;
 13. Asysta/Potwierdzenie danych – 18;
 14. Awarie – 38 ;
 15. Handel - 9 ;
 16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 37 ;
 17. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 113 ;
 18. Inne – 6 ;
Dział: Aktualności