Artykuły filtrowane wg daty: listopad 2022

W tym trudnym jesienno-zimowym czasie Straż Miejska w Radomiu apeluje do mieszkańców miasta Radomia o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby wymagające pomocy.

            W okresie późno jesiennym, a zwłaszcza w nadchodzącym zimowym bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

            Przypominamy, że na terenie naszego miasta działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu jednego gorącego posiłku dziennie oraz niezbędnej odzieży.

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Noclegownia dla Kobiet i Mężczyzn  prowadzone przez Caritas Diecezji Radomskiej

 1. Zagłoby 3

tel.: 48 365 26 29

 

Obecnie Placówka dysponuje 55 miejscami, w tym:

 • W Schronisku dla Bezdomnych Kobiet– 25 miejscami
 • W Noclegowni dla Bezdomnych Kobiet – 6 miejscami
 • W Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn – 26 miejscami

 

Dom dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzony przez MOPS Radom

 1. Słowackiego 188

tel.: 48 360 01 91

 

Placówka przeznaczona jest dla mężczyzn. Posiada 22 miejsca noclegowe stałych i 4 miejsca interwencyjne. Jedynym warunkiem jest trzeźwość.        

Dodatkowo przy Domu dla bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 w Radomiu funkcjonuje specjalnie do tego celu stworzona ogrzewalnia, w której osoby potrzebujące mogą się ogrzać i napić gorącej herbaty.        

Od 01.11 kontenerowa ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn działa w godzinach od 18.00 – 8.00. W godzinach 10.00 – 16.00 pełni funkcje łaźni.

W przypadku stwierdzenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub operatora CPR pod bezpłatnym numerem 112, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Dział: Aktualności

Malowanie bombek – przyjaciele dzieciom.

W tym roku również uczestniczymy w akcji malowania bombek a pozyskane z licytacji bombek fundusze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację Zosi, dziesięcioletniej dziewczynki z Radomia. Zosia jest po przeszczepie szpiku w genetycznej, śmiertelnej chorobie leukodystrofii metachromatycznej. Choroba uaktywniła się w grudniu 2017 roku, gdzie z miesiąca na miesiąc Zosia traciła wszystkie nabyte umiejętności. Przeszczep szpiku komórek macierzystych zatrzymał jej rozwój, niestety skutki wyniszczenia są ciężkie. Zosia nie chodzi, nie mówi i wymaga stałej opieki.

- Wierzymy, że wspólnie mamy wielką moc i dzięki naszemu wsparciu oraz zaangażowaniu umożliwimy rodzinie dziewczynki opłacenie rehabilitacji, jak również podanie botuliny, która pomaga uśmierzyć ból w codziennym funkcjonowaniu.

Na początku grudnia choinkowe ozdoby zostaną pokazane na specjalnej wystawie, natomiast internetowa aukcja odbędzie się 16 - 19 grudnia 2022. 

Zapraszamy do licytacji :)

Dział: Aktualności
środa, 16 listopad 2022 14:34

TRWAJĄ KONTROLE JAKOŚCI POWIETRZA...

W dniu 16.11.2022 roku strażnicy Referatu Ochrony Środowiska kontrolowali stan jakości powietrza na terenie dzielnic Borki i Wośniki.

W wyniku oblotu Bezzałogowym Statkiem Powietrznym strażnicy ujawnili duże zadymienie i gryzący dym wydobywający się z komina jednej z posesji przy ulicy Suchej w Radomiu.

Strażnicy skierowali dron w smugę podwyższonego stężenia lotnych związków organicznych i odnaleźli źródło zanieczyszczenia. Podczas kontroli posesji ujawniono, że w piecu wypalano laminowane płyty meblowe i lakierowane drewno.

Właścicielkę posesji ukarano mandatem karnym.

Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

 

Apelujemy do naszych mieszkańców.

Dbajmy o powietrze.

Dbajmy o nasze zdrowie w tych trudnych czasach,

To od nas zależy jakim powietrzem oddychamy…

 

Przypominamy, że nasze patrole i dron regularnie patrolują nasze miasto i niebo
nad Radomiem  sprawdzając stan jakości powietrza.

Kontrole odbywają się w miarę możliwości codziennie w różnych rejonach miasta i mają na celu oddziaływanie prewencyjne. Chcemy by powietrze w naszym mieście było jak najczystsze.

Dział: Aktualności

W dniu 12.11.2022 roku o godzinie 10:35 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie o agresywnym, zakłócającym ład i porządek publiczny na ulicy Curie – Skłodowskiej mężczyźnie. Dodatkowo osoba zgłaszająca przekazała informację, że mężczyzna ten wsiadł do jej prywatnego auta i nie chce go opuścić.

Na miejsce zdarzenia udał się patrol, który po przybyciu na miejsce przeprowadził rozmowę z osoba zgłaszającą. Tuż przed przybyciem patrolu mężczyzna słysząc, że właścicielka auta wykonuje telefon do służb uciekł w kierunku posesji numer 9. Podjęto penetrację terenu podczas której ujawniono i wylegitymowano opisywanego mężczyznę.
Za zakłócanie ładu i porządku publicznego 24 latek został ukarany mandatem karnym.

Podczas legitymowania sprawcy wykroczenia do patrolu podszedł kolejny mieszkaniec ulicy Skłodowskiej – Curie i wskazał na 24 latka, że ten podczas ucieczki przed  patrolem Straży Miejskiej na wysokości posesji numer 7a podszedł do prawidłowo zaparkowanego na parkingu pojazdu marki Volvo i uderzając pięścią wybił przednią prawą (od strony kierowcy) szybę w aucie.

W trakcie rozpytania 24 latek przyznał się do popełnienia czynu zabronionego jednak nie potrafił wytłumaczyć przyczyn dla których to zrobił.

Ujętego mężczyznę doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano wraz ze sporządzona dokumentacją do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych. 

Dział: Aktualności

W dniu 04.11.2022 roku o godzinie 10:20 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie dotyczące nieletniego chłopca, który odurzał się gazem do zapalniczek w okolicy stacji paliw mieszczącej się w ulicy Poniatowskiego w Radomiu.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

Tuz przed przyjazdem patrolu opisany przez osobę zgłaszającą chłopiec wsiadł do autobusu komunikacji miejskiej. Strażnicy po rozmowie ze zgłaszającą udali się za autobusem, na wysokości przystanku 25 czerwca/Waryńskiego zauważyli chłopca i wyprowadzili z autobusu. Chłopiec, którym okazał się 10 latek wyglądał fatalnie. Był słaby, blady i mało kontaktowy. Ujawniono przy nim pojemnik z gazem do zapalniczek o pojemności 300 ml, który służył mu do odurzania się. Z uwagi na jego wygląd oraz zagrożenie dla zdrowia funkcjonariusze natychmiast wezwali Ratownictwo Medyczne, którego załoga przebadała 10 latka i stwierdziła, że zasadnym było przewiezienie go do szpitala na szczegółowe badania. Na miejsce zdarzenia dowieziono również matkę chłopca, która po badaniu lekarskim nie wyraziła zgody na przewiezienie syna do szpitala. Oświadczyła, że przejmuje nad nim opiekę i podpisała stosowne dokumenty.

Strażnicy sporządzili szczegółową dokumentację służbową oraz poinformowali kobietę o zgłoszeniu zaistniałej sytuacji do I Komisariatu Policji oraz skierowaniu sprawy do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Sprawę prowadzi I Komisariat Policji ul. Traugutta w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 07.11.2022 roku po raz pierwszy w tym roku wyruszył w teren z pomocą dla osób bezdomnych patrol Medyczny Straży Miejskiej wraz ze streetworkerami Caritas Diecezji Radomskiej. Skontrolowaliśmy miejsca przebywania osób bezdomnych (najtrudniejsze przypadki) na ulicach: Rybnej, Żeromskiego, Krychnowickiej oraz Mazowieckiego, Energetyków i Narutowicza.

Patrol medyczny dla bezdomnych – to wspólny projekt Caritas Diecezji Radomskiej i  Straży Miejskiej w Radomiu.

Już podczas kontroli pustostanów przy ulicy Mazowieckiego patrol medyczny napotkał osobę bezdomną, która w wyniku upadku straciła możliwość poruszania się. W związku z podejrzeniem urazu kręgosłupa strażnicy wezwali na miejsce  karetkę radomskiego szpitala, która zabrała mężczyznę do szpitala celem przeprowadzenia szczegółowych badań. Wszystkie drobniejsze przypadki związane z uszczerbkiem na zdrowiu wśród osób potrzebujących opatrujemy i konsultujemy na miejscu wykorzystując doświadczenie i umiejętności Ratowników Straży Miejskiej w Radomiu.

Kontrolując miejsca przebywania osób bezdomnych patrol ma tylko jeden cel: „Chcemy, by bezdomni bezpiecznie przeżyli okres jesienno-zimowy ponieważ wśród osób bezdomnych najwięcej zgonów zdarza się z wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień”.

W tych trudnych zimowych dniach pamiętajmy o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy. Gdy napotkamy takie osoby kontaktujmy się niezwłocznie powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Dział: Aktualności
piątek, 04 listopad 2022 09:21

PAŹDZIERNIK 2022 - PODSUMOWANIE

W październiku 2022 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1239   interwencje:

-                           660 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                           159 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                           382 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                              38 interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano
i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 18 ;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    199   ,
 3. w tym:wypalanie odpadów i nieczystości   –    27 ;
 4. nieporządek                                      -      49 ; 
 5. niszczenie zieleni -       49 ;
 6. Interwencje dotyczące zwierząt – 165 ;
 7. Nieprawidłowe parkowanie – 407 ;
 8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 65 ;
 9. Sprawcy przestępstw – 3 ;
 10. Zagrożenie zdrowia i życia – 105 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 11. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 89 ;
 12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 10 ;
 13. Asysta/Potwierdzenie danych – 25;
 14. Awarie – 37 ;
 15. Handel - 6 ;
 16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 22 ;
 17. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 71 ;
 18. Inne – 7 ;
Dział: Aktualności