Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2021

poniedziałek, 30 sierpień 2021 14:27

NIESPOKOJNE WEEKENDOWE WIECZORY...

Burzliwy pełen interwencji weekend 27-29.08.2021 roku. Patrole nocne miały pełne ręce "roboty"...

W dniu 27.08.2021 roku o godzinie 22:50 operator monitoringu miejskiego zauważył w Parku Kościuszki dwóch młodych mężczyzn, którzy w muszli koncertowej zakłócali ład i porządek publiczny oraz wciągali do nosa biały proszek.

Operator monitoringu miejskiego natychmiast poinformował dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu, który zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji.

Na widok patrolu mężczyźni rzucili się do ucieczki. Po krótkim ale intensywnym pościgu jeden z mężczyzn został ujęty. Dwudziestolatek stawiał czynny i bierny opór interweniującym funkcjonariuszom, nie stosował się do poleceń wobec czego podczas kolejnej szarpaniny i próby ucieczki zastosowano użycie śpb do paralizatora włącznie.

Ujętego mężczyznę przewieziono do  KP I na ulicę Traugutta gdzie poddano dalszym czynnościom służbowym. Nie ujawniono przy mężczyźnie środków i substancji zabronionych. W związku z naruszeniem przepisów art. 51§1 kw na mężczyznę nałożono 500 zł mandatu karnego i zwolniono. Czynności w stosunku do drugiego z mężczyzn prowadzi Komisariat I Policji.

W dniu 28.08.2021 roku o godzinie 5:05 na skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sedlaka do patrolu podjechał kierowca taxi i przekazał informację, że w pojeździe marki Renault zaparkowanym z włączonym silnikiem przy ulicy Młodzianowskiej 11/17 śpi najprawdopodobniej nietrzeźwy mężczyzna.

Strażnicy podjęli czynności i potwierdzili zgłoszenie. Śpiącego na fotelu kierowcy mężczyznę dobudzono i poproszono o wyłączenie silnika. Na miejsce zdarzenia strażnicy wezwali patrol Policji ,który przebadał mężczyznę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik – 0,93 mg/l (około 2 promile).

Ujętego 43 latka przewieziono do KP II ul. Batalionów Chłopskich, pojazd przekazano osobie wskazanej przez nietrzeźwego mężczyznę.

Czynności w sprawie prowadzi komisariat II Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności
niedziela, 29 sierpień 2021 08:39

29 SIERPNIA ŚWIĘTO STRAŻY MIEJSKIEJ

Z okazji Święta Straży Miejskiej wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym Straży Miejskiej w Radomiu składamy najlepsze życzenia i wyrazy uznania.

Obchodzona 29 sierpnia uroczystość jest doskonałą sposobnością do przekazania podziękowań za niełatwą, wymagającą wrażliwości, ale i uczciwości, rzetelności i bezstronności służbę.

Nie sposób nie docenić codziennych rutynowych prozaicznych działań naszych funkcjonariuszy na rzecz porządku publicznego oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Swoimi działaniami udowadniamy, że mieszkańcy mogą Nam służbie będącej najbliżej społeczności lokalnej zaufać, bo nie pozostajemy obojętni na ludzką krzywdę.

Zmieniamy się i dostosowujemy do współczesnego świata. Pracujemy 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Jesteśmy z mieszkańcami i działamy na rzecz mieszkańców. Zawsze gotowi i otwarci na nowe wyzwania i obowiązki

Dziękuję i gratuluję raz jeszcze takiej postawy.

Doceniając sumienne wypełnianie tych często niełatwych obowiązków życzymy Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niechaj wysiłek związany z wykonywaniem tej wyjątkowej misji stanowi źródło spełnienia, a podejmowanym działaniom towarzyszy przychylność i życzliwość mieszkańców.

 

Z wyrazami szacunku

Komendanci i Kierownictwo Straży Miejskiej

Dział: Aktualności

W dniu 25.08.2021 roku o godzinie 19:35 patrol Straży Miejskiej podczas kontroli zalewu MOSiR na Borkach zauważył dwóch młodych mężczyzn zakłócających ład i porządek publiczny, idących z psem rasy amstaff bez nakazanych środków ostrożności. Pies należący do jednego z mężczyzn atakował przechodniów, którzy uciekali w popłochu w różnych kierunkach.

Mężczyzn wylegitymowano i poproszono właściciela o zabezpieczenie psa. Ponieważ właściciel amstaffa nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy i w związku z tym, że jego pies w dalszym ciągu atakował przechodniów użyto gazu pieprzowego (skutecznie) co ostudziło agresję psa. Na miejsce wezwano Ekopatrol, który zabezpieczył zwierzę do czasu zakończenia interwencji.

W stosunku do właściciela czworonoga, który podczas interwencji cały czas był również agresywny i nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek służbowych. Ujętego niespełna 40 letniego mieszkańca Radomia przewieziono do III Komisariatu Policji
w Radomiu celem potwierdzenia personaliów oraz na podstawie art. 51§2 oraz 77 Kodeksu Wykroczeń nałożono mandaty karne na kwotę 750 zł.

Czynności służbowe w sprawie opieki nad zwierzęciem są przedmiotem konsultacji z innymi organami ponieważ jak twierdzą funkcjonariusze Ekopatrolu „największym dramatem groźnych ras psów jest fakt, że najczęściej są wybierane przez ludzi, którzy nie powinni mieć żadnego psa”.

Dział: Aktualności

Od początku wakacji patrol rowerowy Straży Miejskiej w Radomiu kontroluje  zalew Borki zwracając szczególną uwagę za zakłócenia ładu i porządku publicznego oraz dewastację mienia.

W ubiegłym tygodniu tuż przed zakończeniem służby około godziny 20:15 strażnicy zauważyli bardzo dużą czarną chmurę dymu wydobywającą się z okolic nieużytków przy ulicy Suchej. Dym również wzbudził zaniepokojenie spacerowiczów, którzy sugerowali pożar domu.

Funkcjonariusze natychmiast udali się w kierunku źródła dymu i… na miejscu stwierdzili, że wypalane są w dużej ilości kable. Mężczyzna wypalający kable na widok patrolu rzucił się do ucieczki jednak po kilku chwilach został ujęty. Ujętego mężczyznę doprowadzono na miejsce zdarzenia i nakazano natychmiastowe ugaszenie ogniska. Po wylegitymowaniu został ukarany maksymalnym mandatem karnym na podstawie art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Dział: Aktualności
środa, 04 sierpień 2021 12:39

LIPIEC 2021 - PODSUMOWANIE

W lipcu 2021 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1305   interwencji:

-                    762 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-                    263 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-                    224 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-                      56 interwencji zleconych przez inne służby

 

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 28 ;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 150  , w tym:
 3. wypalanie odpadów i nieczystości   –     30;
 4. nieporządek                                      -      29; 
 5. niszczenie zieleni -      15;
 6. Interwencje dotyczące zwierząt – 248;
 7. Nieprawidłowe parkowanie –  231 ;
 8. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 106 ; w tym:
 9. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia
  w związku z wystąpieniem stanu epidemii – 12 ;
 10. Sprawcy przestępstw – 5 ;
 11. Zagrożenie zdrowia i życia – 211 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 12. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 121 ;
 13. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 19 ;
 14. Asysta/Potwierdzenie danych – 21;
 15. Awarie – 38 ;
 16. Handel - 35 ;
 17. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 16 ;
 18. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 72;
 19. Inne – 4;

Zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego Straż Miejska w Radomiu współpracuje z Komendą Miejską Policji w Radomiu w celu zapobiegania się choroby zakaźnej COVID – 19.

Dział: Aktualności

Uwaga! Coraz więcej nieletnich spożywa alkohol nie bacząc na konsekwencje. Szczególnie te ostatnie dni obfitują w zdarzenia z osobami nieletnimi spożywającymi alkohol i nie tylko.

W dniu 01.08.2021 roku o godzinie 12:35 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon osiedla XV lecie zarejestrował na ulicy Kusocińskiego grupę kilku osób spożywającą alkohol oraz zakłócającą ład i porządek publiczny. Zasugerował, że wśród osób pełnoletnich na pewno znajdują się osoby poniżej 18 roku życia, które również spożywają alkohol (co zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego).

Dyżurny Straży Miejskiej zadysponował na miejsce zgłoszenia patol interwencyjny referatu prewencji, który potwierdził zgłoszenie.

Cztery osoby wylegitymowano, pełnoletnią ukarano mandatami karnymi, natomiast trzech niespełna 17 letnich młodzieńców po wylegitymowaniu zostało przekazanych za oświadczeniem opiekunom prawnym.

Każde zdarzenie z udziałem osób nieletnich zostało szczegółowo opisane w sporządzonej przez interweniujących funkcjonariuszy dokumentacji służbowej i przekazano dyżurnemu I Komisariatu Policji w Radomiu. O losie młodych ludzi zdecyduje sąd rodzinny.

Pamiętajmy że są wakacje, czas beztroski i wypoczynku. Licho nie śpi. Pokusy i niebezpieczeństwa czyhają na nasze dzieci. Kłopoty mogą przyjść niespodziewanie a konsekwencje można ponosić do końca życia.

 

Dział: Aktualności