Artykuły filtrowane wg daty: maj 2021

W dniu 28.05.2021 roku około godziny 23.00 operator monitoringu miejskiego zauważył na ulicy Miłej zakrwawionego mężczyznę, który podczas przejścia obok parkingu kopnął zaparkowany na wysokości posesji numer 3 pojazd marki Renault.

Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Prewencji, który na ulicy Miłej zauważył wskazanego przez operatora monitoringu mężczyznę. 20 latek miał znaczne obrażenia głowy dlatego strażnicy wezwali na miejsce załogę Ratownictwa Medycznego, która opatrzyła rannego mężczyznę a następnie przewiozła do szpitala.

Strażnicy sprawdzili również uszkodzenia w pojeździe Renault (uszkodzona przednia lewa lampa) i poinformowali właściciela pojazdu o zaistniałym zdarzeniu oraz o prawnym sposobie załatwienia sprawy.

Sporządzono szczegółową dokumentacje służbową celem wykorzystania w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym przez I Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności
wtorek, 25 maj 2021 10:14

SPRAWCA KRADZIEŻY UJĘTY TUŻ PO ...

W dniu 24.05.2021 roku o  godzinie 11:10 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał informację, że w sklepie „50style” mieszczącym się w SDH Sezam doszło do kradzieży markowego obuwia.

Dyżurny natychmiast poinformował o zdarzeniu najbliższy patrol, który podjął czynności i na wysokości budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Moniuszki zauważył opisywanego mężczyznę, którego po krótkim pościgu z udziałem przechodniów ujęto.

W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających ustalono, że 38 letni mieszkaniec Białobrzegów dokonał kradzieży butów sportowych „Nike” na łączną kwotę prawie 700 zł. Na miejscu zdarzenia znajdowała się również osoba poszkodowana kradzieżą, która zgłosiła żądanie ścigania sprawcy.

Ujętego mężczyznę przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta i przekazano wraz z zabezpieczonymi przedmiotami dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych. Okazało się, że to nie pierwsza kradzież Białobrzeżanina.

Dziękujemy za znakomitą postawę anonimowemu mężczyźnie, który pomógł w ujęciu złodzieja. Dzięki takiej postawie sprawca kradzieży nie uniknie odpowiedzialności karnej.

Dział: Aktualności

Kolejny nietrzeźwy kierujący…

W dniu 23.05.2021 roku o godz. 1:00 operator monitoringu miejskiego zarejestrował chwiejącego się mocno młodego mężczyznę, który wsiadł do pojazdu BMW na ulicy Kilińskiego i ruszył pojazdem kierując się w stronę osiedla XV lecie.

Dyżurny natychmiast zadysponował do wykonania zlecenia patrol Referatu Prewencji, który namierzył pojazd na wysokości ulicy Kusocińskiego i ujął mężczyznę.

W trakcie prowadzonej kontroli funkcjonariusze wyczuli od 34 latka silną woń alkoholu. Na zadawane pytania mężczyzna odpowiadał chaotycznie i nielogicznie. Miał wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi. W związku z podejrzeniem nietrzeźwości na miejsce wezwano patrol Policji celem przebadania na zawartość alkoholu. Wynik to aż 1,00 mg/l (ponad 2 promile).

Nietrzeźwego kierującego przekazano wraz z dokumentacją służbową przybyłemu na miejsce zdarzenia patrolowi WRD KMP Radom celem przeprowadzenia dalszych czynności.

Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 15.05.2021 roku o godz. 14:45 patrolując centrum miasta strażnicy Referatu Administracyjno – Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu zauważyli u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca, mężczyznę w wieku około 35-40 lat, który ciągnął za sobą „zabawkowy samochodzik” z około 2 letnim chłopcem w środku. Mężczyzna szedł mocno chwiejnym krokiem nie zważając na nic. W związku z powyższym funkcjonariusze natychmiast zareagowali legitymując mężczyznę. W trakcie trwania czynności służbowych strażnicy wyczuli od 37 latka, ojca dziecka bardzo wyraźną woń alkoholu. Ujęty mężczyzna mówił bełkotliwie, miał trudności w utrzymaniu równowagi, komunikowaniu się i chwiejny chód.
Funkcjonariusze ustalili adres babci dziecka, która przyjechała na miejsce zdarzenia i odebrała wnuka od patrolu Straży Miejskiej. Od świadków zdarzenia uzyskano informację, że to prawdopodobnie nie pierwszy przypadek tego mężczyzny polegający na opiece nad dzieckiem pod wpływem alkoholu.
Ujętego nietrzeźwego mężczyznę (około 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu) przewieziono do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego  celem wykonania dalszych czynności służbowych

Dział: Aktualności

W dniu 12.05.2021 roku dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał interwencję, dotyczącą biegającej mocno spłoszonej sarny po terenie X Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia Eko Patrol, który potwierdził zgłoszenie i zadecydował o odłowieniu zwierzęcia. Z uwagi na duże  zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia i brak możliwości bezpiecznego odłowienia strażnicy podjęli decyzję o uśpieniu. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii, który przy użyciu strzelby Palmera uśpił sarenkę.
Sarnę  przewieziono do jej środowiska naturalnego i wypuszczono w okolicach Lasu Kapturskiego.
Apelujemy. W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia na terenie miasta należy niezwłocznie poinformować dyżurnego Straży Miejskiej, który zadysponuje niezbędne służby potrzebne do wyeliminowania zagrożenia i przekazania zwierzęcia środowisku naturalnemu.

Dział: Aktualności
niedziela, 09 maj 2021 07:50

KWIECIEŃ 2021 - PODSUMOWANIE

W miesiącu kwietnia 2021 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1189   interwencji:
-                    708 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-                    169 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-                    258 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-                      54 interwencji zleconych przez inne służby

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   15 ;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    270  , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –     72;
    b. nieporządek                                      -      76;  
c. niszczenie zieleni                                        -       54;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –   147;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –       286 ;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  84 ; w tym:
a. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia
w związku z wystąpieniem stanu epidemii – 23 ;  
6. Sprawcy przestępstw – 4 ;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 123 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 100 ;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 8 ;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  27;
11. Awarie –  41 ;
12. Handel -  4 ;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 15 ;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna –  61;
15. Inne – 4;
Straż Miejska w Radomiu czynnie uczestniczy w działaniach pomocowych
w związku z pandemią koronawirusa. Zabezpieczamy budynki użyteczności publicznej, kontrolujemy placówki wielkopowierzchniowe, środki komunikacji miejskiej oraz miejsca w których grupuje się młodzież i nie tylko. Strażnicy pouczają mieszkańców co robić aby uniknąć zarażenia, przypominają o zakazie i konsekwencjach naruszenia przepisów o zachowaniu w miejscach publicznych, apelują o zachowanie dystansu społecznego a w skrajnych przypadkach dyscyplinują nakładając grzywny w postaci mandatów karnych oraz kierują wnioski o nałożenie kar administracyjnych do SANEPiD-u. Respektujmy zasady DDM.
Zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego Straż Miejska
w Radomiu współpracuje z Komendą Miejską Policji w Radomiu w celu zapobiegania się choroby zakaźnej COVID – 19.

Dział: Aktualności

W dniu 07.05.2020 roku około północy patrolując centrum miasta strażnicy Referatu Administracyjno – Porządkowego zauważyli chwiejącego się młodego mężczyznę, który wpadał na zaparkowane pojazdy i uderzał w nie pięściami. Funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności służbowe i ujęli mężczyznę, którym okazał się 33 letni nietrzeźwy i agresywny mieszkaniec południowo zachodniej części Radomia.

Przeprowadzono oględziny miejsca interwencji i ujawniono poważne uszkodzenia kilku pojazdów. W trakcie trwania interwencji operator monitoringu miejskiego poinformował również, że mężczyzna zamachnął się kilka razy ręką i rzucił przedmiot w okna Urzędu Miejskiego.

Sprawdzono również wskazane miejsce i ujawniono, że uszkodzeniu uległa szyba w oknie jednego z wydziałów.

W związku z tym, iż mężczyzna nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy, był cały czas pobudzony, agresywny zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek służbowych.

Funkcjonariusze ustalili przebieg zdarzenia, sporządzili szczegółową dokumentację służbową, którą przekazano wraz z ujętym 33 latkiem do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu celem wykorzystania służbowego.

Mężczyzna ten jest najprawdopodobniej sprawcą uszkodzenia kilkudziesięciu samochodów  na terenie naszego miasta.

Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu

Dział: Aktualności

W trakcie trwającego długiego weekendu majowego strażnicy miejscy podjęli 91 interwencji.

Jedną z ciekawszych, nietypowych, ostatnio nie odnotowywanych interwencji podjął patrol Referatu Ochrony Środowiska. Interwencja zgłoszona przez jednego z mieszkańców naszego miasta dotyczyła wylewania nieczystości płynnych na tereny zielone przy ulicy Starowiejskiej w Radomiu.  

W trakcie kontroli posesji strażnicy ujawnili podłączoną pompę i węże strażackie do instalacji sanitarnej oraz wylewanie szamba na położone nieopodal prywatne tereny zielone.

Ujawniono i ujęto sprawcę wykroczenia, którym okazał się właściciel kontrolowanej nieruchomości. 41 latka ukarano maksymalnym mandatem karnym.

Podczas kontroli strażnicy sprawdzili umowy na wywóz nieczystości, deklaracje oraz zapowiedzieli rekontrolę przedmiotowej posesji.

Przypominamy. Wylewanie nieczystości ciekłych pochodzących z terenu nieruchomości jest karalne, niezależnie od tego, gdzie są wylewane tj.: do rowu, na pole, czy też na własne podwórko. Proceder ten stanowi wykroczenie.

Podstawa prawna:

Art. 75. § 1 KW. Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany

Dział: Aktualności

Nadszedł czas na zmianę taboru samochodowego w naszej jednostce. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy proces wymiany pojazdów służbowych na nowe spełniające wyśrubowane normy Euro.

Dlatego drugi kwartał 2021 roku to inwentaryzacja i ocena techniczna pojazdów, które do tej pory dzielnie służyły nam i naszym mieszkańcom w codziennej służbie.

Komendant Straży Miejskiej w Radomiu ogłasza przetarg w formie przetargu pisemnego na sprzedaż 3 (trzech) samochodów osobowych - pojazdów służbowych:

  1. Volkswagen Caddy WR 3833E rok produkcji 2007
  2. Skoda Octavia II WR 5588M      rok produkcji 2012
  3. Skoda Octavia II WR 5599M      rok produkcji 2012

Wszystkie samochody służyły w naszej jednostce. Mają znaczny przebieg ale były regularnie serwisowane i przeglądane.

Z uwagi na specyfikę pracy Straż Miejska musi dbać o pojazdy służbowe i regularnie wymieniać tabor co pozwoli na jeszcze lepsze wypełnianie roli służebnej wobec społeczeństwa w codziennych działaniach na terenie naszego miasta.

Pisemne oferty należy składać do dnia 13 maja 2021 r. do godz.11.00 do sekretariatu Straży Miejskiej w Radomiu przy ul. Moniuszki 9, 26-600 Radom w zamkniętej kopercie z napisem „Oferta przetargowa na zakup samochodu marki VOLKSWAGEN CADDY WR3833E”. Decyduje data wpływu do Straży Miejskiej w Radomiu.

Otwarcie pisemnych ofert, które wpłynęły do Straży Miejskiej w w/w terminie odbędzie się w dniu 13 maja 2021 r. o godzinie 11.15 w siedzibie Straży Miejskiej w Radomiu przy
ul. Moniuszki 9 (III piętro - pokój nr 25).

Szczegółowych informacji w zakresie przetargu na sprzedaż samochodów można uzyskać pod numerami telefonów 48 36-20- 600 wew. 446 lub 758

Wszystkie informacje na temat naszego przetargu można uzyskać pod adresem:

http://bip.strazmiejska.radom.pl/

Dział: Aktualności