PADNIĘTE KACZKI W PARKU STARY OGRÓD. TRWAJA BADANIA I USTALANIE PRZYCZYNY POMORU PTAKÓW.

W dniu 12.08.2022 roku o godzinie 14:40 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie dotyczące padniętych kaczek w oczku wodnym usytuowanym w Parku Stary Ogród. Na miejsce zdarzenia udał się Eko Patrol Referatu Ochrony Środowiska, który potwierdził zgłoszenie. Na wodzie pływały padnięte kaczki w ilości około 10 sztuk. Przy brzegu w agonalnym stanie znajdowały się jeszcze 3 kaczki, które natychmiast odłowiono i przewieziono do Lecznicy dla Zwierząt. Tam zwierzęta zostały poddane leczeniu oraz sprawdzenie co było przyczyną ich utraty zdrowia. O całym zdarzeniu dyżurny Straży Miejskiej powiadomił Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Wodociągi Miejskie, których pracownicy pobrali z różnych miejsc zbiornika próbki wody celem zbadania jej jakości.

Po dokładnym zbadaniu zbiornika wodnego z wody wyciągnięto jeszcze kilka padniętych kaczek. Podczas trwającej prawie 3 godziny interwencji ze zbiornika wodnego wyłowiono 15 padniętych kaczek. Przyczyna pomoru ptactwa jest badana przez lekarzy weterynarii.

Oczywiście mamy też swoje spostrzeżenia na temat tego zdarzenia dlatego apelujemy do mieszkańców by nie dokarmiać w tym okresie ptactwa. Jeśli już to zapoznajmy się z argumentami za i przeciw i dokarmiajmy mądrze.

Argument przeciw:

Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Duża ilość chleba w pożywieniu wywołuje poważną chorobę – kwasicę, nieuleczalny u dorosłych ptaków zespół anielskiego skrzydła oraz biegunki, a zjedzenie pokarmu solonego często prowadzi do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Karma dostarczana przez człowieka jest zazwyczaj mało urozmaicona, co powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych i w efekcie osłabienie odporności.

Argument za:

Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Lot aktywny wymaga wiele energii, a równocześnie nie pozwala na gromadzenie wewnątrz ciała znacznych zapasów (niekorzystny wzrost ciężaru). Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie.