"NAJWIĘKSZYM DRAMATEM GROŹNYCH RAS PSÓW JEST FAKT, ŻE NAJCZĘŚCIEJ SĄ WYBIERANE PRZEZ LUDZI, KTÓRZY NIE POWINNI MIEĆ ŻADNEGO PSA"

W dniu 25.08.2021 roku o godzinie 19:35 patrol Straży Miejskiej podczas kontroli zalewu MOSiR na Borkach zauważył dwóch młodych mężczyzn zakłócających ład i porządek publiczny, idących z psem rasy amstaff bez nakazanych środków ostrożności. Pies należący do jednego z mężczyzn atakował przechodniów, którzy uciekali w popłochu w różnych kierunkach.

Mężczyzn wylegitymowano i poproszono właściciela o zabezpieczenie psa. Ponieważ właściciel amstaffa nie chciał wykonywać poleceń funkcjonariuszy i w związku z tym, że jego pies w dalszym ciągu atakował przechodniów użyto gazu pieprzowego (skutecznie) co ostudziło agresję psa. Na miejsce wezwano Ekopatrol, który zabezpieczył zwierzę do czasu zakończenia interwencji.

W stosunku do właściciela czworonoga, który podczas interwencji cały czas był również agresywny i nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek służbowych. Ujętego niespełna 40 letniego mieszkańca Radomia przewieziono do III Komisariatu Policji
w Radomiu celem potwierdzenia personaliów oraz na podstawie art. 51§2 oraz 77 Kodeksu Wykroczeń nałożono mandaty karne na kwotę 750 zł.

Czynności służbowe w sprawie opieki nad zwierzęciem są przedmiotem konsultacji z innymi organami ponieważ jak twierdzą funkcjonariusze Ekopatrolu „największym dramatem groźnych ras psów jest fakt, że najczęściej są wybierane przez ludzi, którzy nie powinni mieć żadnego psa”.