AKCJA HIENA I ZNICZ ROZPOCZĘTE. STRAŻNICY KONTROLUJĄ RADOMSKIE NEKROPOLIE.

Jak co roku kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy ruch pieszy i samochodowy w obrębie cmentarzy wzrasta, strażnicy miejscy rozpoczynają kontrolę radomskich cmentarzy i terenów do nich przyległych. Patrole mają za zadanie nie tylko wyeliminować kradzież ozdobnych wiązanek czy zniczy pozostawionych na grobach najbliższych, ale także ich celem jest uświadomienie mieszkańcom zagrożeń wynikających z braku rozsądku w trakcie zbliżających się dni. Przypominamy, że strażnicy nie tylko kontrolują teren, ale także rozmawiają i ostrzegają mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami.
Straż Miejska w Radomiu uczula osoby sprzątające mogiły, aby nie pozostawiały w widocznym miejscu torebek z dokumentami i pieniędzmi, bowiem to właśnie one są łakomym kąskiem dla złodziei, a tych niestety w okresie Wszystkich Świętych znacznie przybywa. Co ważne, ich łupem bardzo często padają także mniej wartościowe przedmioty, jak np. znicze, które następnie z łatwością można sprzedać.
Prosimy o stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a w przypadku wybrania się na cmentarz z dzieckiem, o zwracanie na nie szczególnej uwagi.
W okresie Wszystkich Świętych dla własnego komfortu zachęcamy do odwiedzania grobów naszych bliskich w różne dni tygodnia. Rozłóżmy nasze wizyty w czasie. Starajmy się unikać większych skupisk ludzi, stosujmy się do zaleceń mających na celu wyeliminowanie zagrożenia związanego z panującą pandemią.
Apelujemy!
Teraz mamy trudny czas. W Polsce obowiązują zasady bezpieczeństwa „strefy czerwonej”.
Prosimy stosować się do obostrzeń zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Zachowujmy dystans społeczny, zakrywajmy nos i usta. Zróbmy wszystko by zapewnić bezpieczeństwo sobie, swoim bliskim oraz wszystkim odwiedzającym cmentarze.
Zwracajmy również szczególną uwagę na osoby starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy. Rozejrzyjmy się dookoła i sprawdźmy, czy nikt z naszego bezpośredniego otoczenia nie potrzebuje wsparcia. Czasami widzimy, że ktoś gorzej się czuje, zasłabł, czy wygląda na przestraszonego. Reagujmy! Wystarczy zapytać, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, a w razie czego prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.