SMS INTERWENCYJNY 604-345-986

Od piątku, 2 grudnia 2011 roku ruszył program pod nazwą ,,Widzisz zagrożenie w autobusie komunikacji miejskiej? Nie bądź bierny! Nie toleruj łamania prawa! Napisz SMS!”.

Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej. Nadchodzi okres zimowy, zwiększa się więc liczba mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej. Więcej pasażerów to większa możliwość popełnienia wykroczenia czy też przestępstwa. W autobusach, w których jest znaczna liczba pasażerów, zazwyczaj nie ma możliwości wyjęcia telefonu i przekazania interwencji dyżurnemu ze względu na hałas, gwar oraz na to, że sprawca najczęściej znajduje się blisko nas. Nowy program ma na celu ułatwienie osobie zgłaszającej kontakt z dyżurnym w sposób bezpieczny dla niej samej. Widzisz coś, co jest wykroczeniem czy przestępstwem - pisz! Najczęstsze wykroczenia, z jakimi mamy do czynienia, to puszczanie głośnej muzyki, często wulgarnej, spożywanie alkoholu, używanie słów nieprzyzwoitych oraz zakłócanie ładu i porządku. Zdarzają się również przestępstwa takie jak kradzieże łańcuszków, portfeli itp. Wystarczy jeden SMS do dyżurnego Straży Miejskiej z informacją, wszystko oczywiście ,po cichu” i z zachowaniem bezpieczeństwa osoby zgłaszającej.

Treść SMS-a powinna zawierać pięć najważniejszych informacji:
- numer linii autobusowej, w której się znajdujemy;
- numer boczny autobusu (widnieje on również wewnątrz, na przodzie i na tyle pojazdu);
- przystanek, na którym się znajdujemy bądź do którego się zbliżamy;
- kierunek jazdy autobusu;
- zagrożenie, jakie zauważyliśmy.

To tylko jeden SMS, a może uratować komuś życie! Koszt wysłania SMS-a według stawek operatora. Szczegółowe informacje będą podane na plakatach umieszczonych na wiatach przystankowych oraz na naklejkach w każdym autobusie komunikacji miejskiej.

Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej
Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji
sms_plakat_maly.jpg