W dniu 23.01.2021 roku o północy dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od Dyspozytora MPK o "awanturującej się" kobiecie, która nie chce opuścić autobusu nr boczny 622, który zakończył kursowanie i zjechał do zajezdni na ulicę Witosa.
Dyżurny skierował na miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji, który potwierdził zgłoszenie.
Strażnicy na miejscu zastali młodą kobietę, której stan wskazywał na „totalne” przeholowanie z alkoholem. Próby kontaktu słownego przyniosły niewielki skutek w związku z czym wezwano na miejsce zdarzenia załogę Ratownictwa Medycznego celem sprawdzenia czy stan upojenia 28 latki pozwala na pobyt w Izbie Wytrzeźwień. Przybyli na miejsce Ratownicy Medyczni wskazali, że nietrzeźwa kobieta może przebywać w Izbie Wytrzeźwień i tam też spędziła resztę nocy.
W dniu 22.01.2021 roku o godzinie 20.00 patrol Straży Miejskiej w Radomiu udzielał asysty pracownikom MZDiK u zbiegu ulic Maratońska i Dębowa.
W trakcie interwencji strażnicy usłyszeli duży huk z drugiej strony ulicy. Zauważyli dwa rozbite pojazdy Audi i Volkswagen, który w wyniku uderzenia wtoczył się w ulicę Dębową. Kierujący pojazdem Audi mimo znacznych uszkodzeń pojazdu zaczął uciekać w kierunku ulicy Kieleckiej. Strażnicy natychmiast podjęli próbę ujęcia. Na ulicy Kieleckiej kierowca i pasażer porzucili pojazd i zaczęli pieszo ciekać. Po krótkim pościgu ujęto jednego z nich i z uwagi na fakt i agresję oraz niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy zastosowano środki przymusu bezpośredniego. Na miejsce zdarzenia wezwano straż pożarną, gdyż spod maski wydobywały się płyny i gęsty gryzący dym oraz Ratownictwo Medyczne, celem sprawdzenia stanu osób w pojeździe marki Volkswagen. Kobiety podróżujące pojazdem Volkswagen przewieziono na obserwację do szpitala. Na miejsce przybył również patrol Policji, który przejął ujętego 17 latka oraz czynności związane ze spowodowaniem zdarzenia drogowego.
W dniu 22.01.2021 o godzinie 15.00 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o biegającym agresywnym psie na placu zabaw dla dzieci posesji 25 Czerwca 85.
Dyżurny skierował na miejsce zgłoszenia Ekopatrol Referatu Ochrony Środowiska, który potwierdził zgłoszenie i podjął próbę odłowienia zwierzęcia.
W trakcie odławiania zwierzęcia do strażników podeszła grupa kilku mężczyzn, która próbowała uniemożliwić odłowienie zwierzęcia wskazując jednocześnie, że pies posiada właściciela. Ekopatrol wezwał na miejsce zgłoszenia inne załogi Straży Miejskiej, w asyście których odłowiono agresywne zwierzę a mężczyzn wylegitymowano.
Odłowionego psa przewieziono do Schroniska dla bezdomnych zwierząt z jednoczesnym zastrzeżeniem w przypadku zgłoszenia się właściciela.
W związku z popełnionym wykroczeniem wszczęto postępowanie wyjaśniające.
Podstawa prawna: art. 77 kw „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”
W związku z panującymi siarczystymi mrozami funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu częściej niż zwykle kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, ogródki działkowe, pustostany, wiaty śmietnikowe, kanały ciepłownicze itp.
W dniu 18.01.2021 o godzinie 19:15 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie, że w głębi podwórka posesji u zbiegu ulic Słowackiego i Średniej może przebywać osoba bezdomna.
Dyżurny natychmiast skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego.
Strażnicy kontrolując posesję na ulicy Słowackiego / Średnia, potwierdzili zgłoszenie. Na podwórku we wraku samochodu stwierdzono leżącego około 60 letniego mężczyznę. Mężczyzna wyglądał na bardzo wyziębionego. Strażnicy otworzyli drzwi pojazdu i 60 – cio latek „dosłownie” z niego wypadł. Był bardzo osłabiony, wychłodzony, mało ruchliwy, kontakt z nim był bardzo utrudniony, nie był już w stanie odpowiadać na pytania. Strażnicy nie wyczuwali od niego woni alkoholu. Patrol natychmiast powiadomił Ratownictwo Medyczne a bezdomnego okrył kocami, by go ogrzać.
Przybyła na miejsce załoga ratownictwa medycznego po zbadaniu mężczyzny zabrała go do szpitala na ulicę Aleksandrowicza.
Dziękujemy zgłaszającemu za czujność, wrażliwość, a przede wszystkim za zgłoszenie miejsca przebywania osoby bezdomnej. Dzięki takiej postawie jesteśmy w stanie pomóc osobom będącym w stanach zagrożenia zdrowia lub życia.
Apelujemy!
W przypadku stwierdzenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub operatora CPR pod bezpłatnym numerem 112, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.
W okresie zimowym, a zwłaszcza w mroźne dni bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.
Przypominamy, że na terenie naszego miasta działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu jednego gorącego posiłku dziennie oraz niezbędnej odzieży.