Artykuły filtrowane wg daty: marzec 2020

W dniu dzisiejszym tj. 24.03.2020 roku w ramach współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej patrol Straży Miejskiej wyruszył z pomocą do najbardziej potrzebujących oraz niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta. Osoby, rodziny wytypowane i wskazane przez Caritas Diecezji Radomskiej do pomocy materialnej są i będą regularnie odwiedzane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu, którzy dostarczają niezbędne produkty by te niesamodzielne osoby mogły sobie poradzić w tym trudnym, dla wszystkich czasie.
Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności odwiedziliśmy dziś i dostarczyliśmy produkty pierwszej potrzeby do pierwszych pięciu rodzin.
Cały czas jesteśmy do Państwa dyspozycji. Strażnicy wykazują się wzorową postawą w tych trudnych czasach podejmując wszystkie czynności nałożone na nas przez ustawodawcę. Niemalże nikt nie korzysta z żadnych form wolnego od pracy.
Apelujemy! Dla własnego bezpieczeństwa pozostańmy w domach. Nie grupujmy się, zwiększmy odstępy między sobą. Bądźmy odpowiedzialni. Myślmy nie tylko o sobie lecz o wszystkich bliskich tych młodszych i przede wszystkim starszych najbardziej zagrożonych.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 23 marzec 2020 16:02

KOMUNIKAT KOMENDANTA STRAŻY MIEJSKIEJ W RADOMIU.

Przypominamy, że mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Radomia Komendant Straży Miejskiej podjął decyzję o maksymalnym ograniczeniu przyjmowania i realizacji zgłoszeń interwencyjnych.
Od poniedziałku 16 marca ograniczone zostało przyjmowanie zgłoszeń pod numerem alarmowym – 986. Dyżurni będą przekazywać patrolom do realizacji tylko i wyłącznie zgłoszenia priorytetowe dotyczące:
·  zagrożenia zdrowia i życia ludzi,
·  naruszania spokoju i porządku publicznego,
 · wybryków chuligańskich,
·  niszczenia mienia,
·  przestępstw,
· naruszania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
· naruszania przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale tylko tych bezpośrednio zagrażających bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu drogowego i bezpieczeństwu pieszych oraz przypadków nieuprawnionego zajmowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Straż Miejska w Radomiu cały czas czynnie uczestniczy w działaniach pomocowych w związku z pandemią koronawirusa. Zabezpieczamy budynki użyteczności publicznej oraz kontrolujemy miejsca w których grupuje się młodzież i nie tylko. Strażnicy pouczają młodzież co robić aby uniknąć zarażenia, przypominają
o zakazie i konsekwencjach naruszenia przepisów o zachowaniu w miejscach publicznych, apelują do młodzieży o pozostanie w domach. Informują o tym, że trzeba zachowywać bezpieczny dystans od innych ludzi, jeśli to możliwe, zrezygnować z podróżowania komunikacją zbiorową, a przede wszystkim poważnie traktować kwarantannę, być odpowiedzialnymi za siebie i innych. Przypominają również o tym, że obecny czas przerwy od zajęć dydaktycznych nie jest odpowiedni na spotkania towarzyskie.

Dział: Aktualności

W dniu 21.03.2020 o godzinie 7:10 patrol zmotoryzowany Referatu Administracyjno – Porządkowego patrolując ulicę 11 Listopada zauważył machającego w ich kierunku kierowcę autobusu komunikacji miejskiej linii 11. Funkcjonariusze natychmiast zawrócili i dogonili autobus. Kierowca oświadczył, że w autobusie komunikacji miejskiej znajduje się dwóch młodych mężczyzn, którzy niszczą drzwi pojazdu a na zwróconą im uwagę swoją agresję skierowali na kierowcę.
Awanturujący się mężczyźni widząc podjeżdżający radiowóz Straży Miejskiej zaczęli uciekać. Po krótkim ale intensywnym pościgu jednego z mężczyzn - najbardziej agresywnego ujęto na ulicy Starowolskiej.
Podczas ujęcia mężczyzna nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy był agresywny, wulgarny i znieważał strażników. Wyczuwalna była od niego woń alkoholu. W związku z tym funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek.
Ujętego mężczyznę doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego KP celem wykonania dalszych czynności służbowych. W trakcie przewozu mężczyzna był cały czas agresywny, wulgarny, kopał i próbował zniszczyć pojazd służbowy straży. Cały czas znieważał słownie interweniujących strażników i policjantów. Decyzją Policji został zatrzymany. Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 21.03.2020 roku patrol Referatu Ochrony Środowiska kontrolował okolice cmentarza na ulicy Ofiar Firleja pod kątem podrzucania śmieci do okolicznych lasów.
Około godziny 17:40 w trakcie penetracji lasu przy parkingu cmentarza od strony ulicy Ofiar Firleja strażnicy zauważyli pojazd osobowy marki Mercedes z przyczepką oraz mężczyznę, który szybko zrzucał „coś” na drogę gruntową.
W trakcie kontroli funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna pozbywa się bardzo dużej ilości popiołów poprodukcyjnych, w których znajdowały się jeszcze resztki niedopalonych odpadów najprawdopodobniej po garbarskich.
Mężczyznę wylegitymowano, okazał się nim właściciel jednego z pobliskich zakładów, w którym również przeprowadzono szczegółową kontrolę kotłowni. W trakcie kontroli ujawniono w popiele niedopalone resztki odpadów garbarskich.
Na mężczyznę, sprawcę wykroczeń nałożono mandaty karne w wysokości 1000 złotych oraz nakazano natychmiastowe uprzątnięcie popiołów.

Dział: Aktualności

Apelujemy do wszystkich osób aby bez takiej konieczności nie przychodziły do siedziby Straży Miejskiej w Radomiu.
Większość spraw można załatwić telefonicznie, korespondencyjnie, e-mailowo dlatego nie ma potrzeby aby w każdej sytuacji przychodzić osobiście do siedziby na ulicy Moniuszki 9.
W naszej jednostce dochodzi do skupisk ludzkich i niestety tam również może dojść do zakażenia, dlatego unikajmy takich miejsc i bardzo prosimy o nawiązywanie kontaktów telefonicznych również przez osoby które dostały wezwania do stawiennictwa w Straży Miejskiej w Radomiu .
Na takich wezwaniach znajduje się numer telefonu do osoby prowadzącej postępowanie. Warto skontaktować się z osobą prowadzącą postępowanie i być może jeżeli sprawa tego nie wymaga nie musimy stawiać się w wyznaczonym terminie. Nowy termin - dogodny dla obu stron -  możemy ustalić z prowadzącym sprawę

Dziękujemy za zrozumienie

Komendant Straży Miejskiej w Radomiu

Edmund Nowocień

Dział: Aktualności
czwartek, 12 marzec 2020 12:54

KOLEJNY NIETRZEŹWY KIERUJĄCY...

W dniu 12.03.2020 roku o godz. 17:30 strażnicy Referatu Prewencji kontrolowali ulice Kilińskiego i Niedziałkowskiego pod kątem zakłócania ładu i porządku publicznego. W trakcie kontroli do patrolu podeszła młoda osoba i wskazała, że w jednym z lokali gastronomicznych na ulicy Niedziałkowskiego znajduje się nietrzeźwy mężczyzna, który kilka minut wcześniej kierował pojazdem marki Mercedes na przysuskich numerach rejestracyjnych. Strażnicy rozpytali przebywające w pobliżu osoby i potwierdzili zgłoszenie kobiety. W trakcie prowadzenia czynności służbowych do pojazdu marki Mercedes podszedł kierowca 9dokładnie opisany przez osobę zgłaszającą i świadków)
i próbował odjechać. Strażnicy natychmiast uniemożliwili kierującemu poruszanie się pojazdem i wylegitymowali go. Wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu krok miał chwiejny a mowa nieskładna i bełkotliwa.
Na miejsce zdarzenia drogą radiową wezwano patrol Policji, który przeprowadził badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik pozytywny – 1,8 promila.
Ujęty mężczyzna został przekazany patrolowi Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających.
Sprawę prowadzi komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 08.03.2020 roku o godzinie 16:05 do Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące dużej ilości worków ze śmieciami leżących na ulicy Sołtykowskiej (okolice Bieszczadzkiej i Źródłowej).
Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na miejscu zdarzenia strażnicy potwierdzili zgłoszenie, skontrolowali szczegółowo wskazane miejsce i ujawnili około 20 worków koloru białego i niebieskiego wypełnionych odpadami budowlanymi. Przeglądając znalezisko wśród odpadów budowlanych ujawniono faktury, listy, wyciągi z kont bankowych i nawet … CV. Wszystkie dokumenty pochodziły z jednego adresu na osiedlu Zamłynie.
Strażnicy sporządzili szczegółowy materiał zdjęciowy i udali się pod adres widniejący na ujawnionych dokumentach.
Na miejscu podczas rozmowy z właścicielką mieszkania funkcjonariusze potwierdzili, że w mieszkaniu prowadzony jest remont. Ustalono przebieg zdarzenia i nałożono na kobietę mandat karny w wysokości 500 zł.
Sprawcy wykroczenia wyznaczono termin na uprzątnięcie terenu (3 dni) i przedstawienie dokumentacji w Straży Miejskiej o złożeniu odpadów budowlanych i komunalnych do Składowiska Odpadów na ulicy Witosa w Radomiu.

Dział: Aktualności
czwartek, 05 marzec 2020 08:35

LUTY 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu lutym 2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła  1469 interwencji:
-             730 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-             206 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-             466 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-              55 interwencji zleconych przez inne służby
-              12 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   129;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –     317 , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –       120;
    b. nieporządek                                      -       81;  
c. niszczenie zieleni                                        -   68;
d. padlina zwierząt                                    -        55;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –  136;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –     296;
    a. holowanie –   5;
    b. blokady –      19;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  115;
6. Sprawcy przestępstw – 4;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 127  (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  100;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  37;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  26;
11. Awarie –   48;
12. Handel -     4;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  13;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 6;
15. Inne –  98;

Dział: Aktualności
środa, 04 marzec 2020 08:27

ROWER I PONAD 3 PROMILE 19 LATKA.

W nocy z 03/04.03.2020 roku o godzinie 1:50 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon osiedla XV- lecie w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ławce na wysokości numeru 30 przy ulicy Chrobrego leży młody mężczyzna, który chwilę wcześniej poruszał się rowerem w sposób, który wskazywał na fakt, że znajduje się pod wpływem alkoholu.
Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na miejscu zgłoszenia strażnicy zastali mężczyznę, który próbował wsiąść na rower, jednak sprawiało mu to duże trudności. Od mężczyzny wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu, mowa bełkotliwa a chód niepewny i chwiejny.
Na miejsce interwencji strażnicy wezwali patrol Policji, mężczyznę przebadano na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik pozytywny 3,1 promila.
W związku z powyższym ujętego 19 latka przekazano wraz ze szczegółową dokumentacją służbową dyżurnemu I Komisariatu Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych

Dział: Aktualności

W dniu 28.02.2020 roku o godzinie 0:00 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon Parku Kościuszki w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ławce przy głównej alei Parku Kościuszki siedzi grupa osób, którzy najprawdopodobniej posiadają i zażywają środki odurzające. Łykają tabletki popijając alkoholem.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na miejscu zdarzenia strażnicy zauważyli opisane przez operatora monitoringu miejskiego osoby. W trakcie kontroli funkcjonariusze u jednego z młodych mężczyzn ujawnili metalowe pudełko (młynek) oraz zawiniątko foliowe – obydwa wypełnione zielonym suszem o zapachu marihuany
Ujętego 24 latka przewieziono do Komendy Miejskiej Policji i przekazano wraz z zabezpieczonymi przedmiotami dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

W dniu 29.02.2020 roku o godz. 21:45 operator monitoringu miejskiego obserwując skwer Małgorzatki zauważył trzy młode kobiety spożywające wódkę na przystanku autobusowym przy ulicy Traugutta.
 Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji , który po przybyciu na miejsce potwierdził zgłoszenie i wylegitymował wszystkie osoby popełniające wykroczenie. W trakcie legitymowania okazało się, że wszystkie dziewczyny są małoletnie, mają po 16 lat.
Strażnicy przewieźli osoby małoletnie do I Komisariatu Policji, wezwali rodziców, których poinformowano o zdarzeniu, o przeprowadzonych czynnościach służbowych a także o przekazaniu informacji o zaistniałej sytuacji do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich.

W dniu 29.02.2020 roku o godzinie 22:20 ponowne zgłoszenie od operatora monitoringu. Znów podejrzenie posiadania i zażywania środków odurzających na terenie fontann przy ulicy Żeromskiego. I znów potwierdzone.
Na miejsce zdarzenia udał się patrol interwencyjny Referatu Prewencji.
W pobliżu miejscu zdarzenia strażnicy zauważyli opisanego przez operatora monitoringu miejskiego mężczyznę. W trakcie kontroli osobistej funkcjonariusze ujawnili w odzieży wierzchniej dwie nabite fifki oraz woreczek foliowy z zapięciem strunowym wypełnione zielonym suszem o zapachu marihuany.
Ujętego 19 latka przewieziono do Komendy Miejskiej Policji i przekazano wraz
z zabezpieczonymi przedmiotami dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności