Artykuły filtrowane wg daty: luty 2020

W dniu 20.02.20202 roku o godzinie 17:25 patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu prowadził czynności służbowe z kierowcą, który popełnił rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, w zatoce przystanku autobusowego przy ulicy 1905 roku 52,52A.
W trakcie interwencji strażnicy zauważyli lekko zataczającego się mężczyznę idącego od placu zabaw przy bloku w kierunku przystanku. Zachowanie mężczyzny zwróciło uwagę funkcjonariuszy bo mężczyzna oprócz tego, że się zataczał to był bardzo nerwowy, coś mówił do siebie i się rozglądał. Przed samym przystankiem przyspieszył kierując się w stronę stojącego tam innego młodego mężczyzny. Strażnicy zauważyli, że spod kurtki wystaje mu pokaźnych rozmiarów nóż lub ostrze. Przed samym podejściem do stojącego na przystanku autobusowym mężczyzny napastnik sięgnął pod kurtkę chwytając za schowany niebezpieczny przedmiot. Funkcjonariusze Straży Miejskiej natychmiast zareagowali, obezwładniając potencjalnego napastnika. Mężczyzna nie wykonywał poleceń dlatego użyto środków przymusu bezpośredniego. W trakcie sprawdzenia okazało się, że mężczyzna pod kurtką posiadał duży bagnet składany z oznaczeniem Ak-47 oraz przedmiot przypominający broń palną.  
Ujętego 58 latka przewieziono do III Komisariatu Policji przy ulicy Batalionów Chłopskich przebadano na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu (wynik pozytywny – około 1,8 promila) i przekazano wraz z zabezpieczonymi przedmiotami i szczegółową dokumentacją dyżurnemu celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 14.02.2020 roku o godzinie 23:30 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego/ Plac Konstytucji 3-go Maja w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na jednej z ławek na ulicy Żeromskiego leży mężczyzna, a inny siedzący obok niego przeszukuje mu kieszenie.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na widok patrolu chłopak sprawdzający kieszenie leżącego mężczyzny usiadł w bezruchu a następnie odrzucił od siebie biały pojemnik. Strażnicy widząc to sprawdzili zawartość odrzuconego pojemnika i okazało się, że był wypełniony suszem roślinnym koloru zielonego o wyraźnym zapachu marihuany.
Strażnicy dobudzili śpiącego mężczyznę i wylegitymowali zarówno sprawcę jak i poszkodowanego. Obydwaj mieli po niespełna 19 lat. W trakcie prowadzenia czynności służbowych okazało się, że mężczyźni się znają a „kolega” wyjmował mu z kieszeni wartościowe przedmioty (portfel i telefon) by ten ich nie zgubił 
W związku z tym iż u jednego z mężczyzn ujawniono środki odurzające został on przewieziony wraz z kompletną dokumentacją służbową do Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu celem przeprowadzenia dalszych czynności w sprawie.
Sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 13.02.2020 roku o godzinie 0:45 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na wysokości posesji nr 84 znajduje się młody mężczyzna, który kopie w witryny sklepów a następnie w pojazdy zaparkowane na pobliskim parkingu.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
W trakcie dojazdu na interwencję strażnicy otrzymali informację, że zakłócający ład i porządek mężczyzna udaje się dość żwawym krokiem w kierunku ulicy Batorego.
Na ulicy Kolberga strażnicy zauważyli opisanego przez operatora monitoringu miejskiego mężczyznę. Szedł środkiem ulicy, powodował zagrożenie w ruchu drogowym zmuszając kierujących do zatrzymania się lub bardzo ostrożnego omijania. Mężczyzna był wyraźnie zaskoczony kontrolą strażników, był bardzo agresywny i wulgarny. Wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu a mowa bełkotliwa i bezładna.
W związku z powyższym funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego  a następnie wraz z ujętym 34 latkiem udali się na ulicę Żeromskiego 84, sprawdzić czy
w trakcie jego wybryków chuligańskich doszło do uszkodzenia mienia.

Po sprawdzeniu witryn i pojazdów poinformowano mężczyznę o skierowaniu wniosku o ukaranie za popełnione wykroczenia.

Dział: Aktualności

W dniu 13.02.2020 roku o godzinie 17:45 operator monitoringu miejskiego zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ulicy Miłej do pojazdu typu van na kieleckich numerach rejestracyjnych, wsiadł najprawdopodobniej nietrzeźwy mężczyzna.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
W trakcie dojazdu na interwencję strażnicy otrzymali kolejną informację, że pojazd marki Ford porusza się cała szerokością ulicy Struga, w kierunku ulicy Malczewskiego i Wernera. W trakcie dojazdu patrolu Straży Miejskiej kierujący skręcił na pobliską stację benzynową i  wysiadł z pojazdu kierując się do budynku stacji. Po krótkim czasie wyszedł z budynku, wsiadł do pojazdu i próbował odjechać. Na widok zbliżającego się patrolu Straży Miejskiej kierujący pojazdem Ford zatrzymał pojazd, szybko z niego wysiadł i próbował oddalić się od samochodu. Po chwili został ujęty i z uwagi na to, iż nie wykonywał poleceń użyto środków przymusu bezpośredniego.
W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających strażnicy wyczuwali od mężczyzny wyraźną woń alkoholu, mowa mężczyzny była bełkotliwa i nieskładna a krok chwiejny i niepewny. 33 latek przyznał się do spożywania znacznej ilości alkoholu jednak nie potrafił wyjaśnić dlaczego wsiadł do samochodu i przyjechał do Radomia.
W związku z powyższym na miejsce zdarzenia strażnicy wezwali patrol Policji, który przejął mężczyznę oraz zabezpieczony pojazd celem wykonania dalszych czynności służbowych.
Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

Czy to nowe wyposażenie uczniów szkół ponadpodstawowych ?

To tylko niektóre z przedmiotów ujawnionych przez funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno - Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu w trakcie trwania Zespołów Interdyscyplinarnych odbywających się w szkołach ponadpodstawowych. Czynności wyjaśniające trwają...

Dział: Aktualności
czwartek, 06 luty 2020 11:00

FERIE ZIMOWE 2020

Rozpoczynamy przerwę zimową w tym roku pod nazwą „Bezpieczne ferie. Akcja Zima 2020”.
Przypomnijmy, że w naszym województwie ferie zimowe trwają od 10 do 21 lutego 2020 roku. Miejmy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie coś dla siebie fascynującego.
Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.
Ferie podzielone są na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej będą prowadzić pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych i starszych na terenie zimowisk. W pierwszej części ferii inspektorzy odwiedzą 12 (dwanaście) a w drugiej 4 (cztery) zimowiska.

Wykaz placówek, w których planowane są półzimowiska dostępny jest na stronie http://www.radom.pl/page/385,informacje.html
Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie ferii.
Dzieci młodsze uświadomimy jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić ferie” natomiast dzieci starsze będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.
Apelujemy:  aby w przypadkach stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w okolicach zimowisk reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.
Wszystkim naszym pociechom życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych ferii.

Dział: Aktualności
środa, 05 luty 2020 12:12

STYCZEŃ 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu styczniu 2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1614 interwencji:

-            783 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-            209 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-            553 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-            52 interwencji zleconych przez inne służby

-            17 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

 1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 157;
 2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 326 , w tym
 3. wypalanie odpadów i nieczystości   –   136;
 4. nieporządek                                      -     68; 
 5. niszczenie zieleni  -     77;
 6. padlina zwierząt                           -     31;
 7. Interwencje dotyczące zwierząt – 141;
 8. Nieprawidłowe parkowanie – 341;
 9. holowanie – 5;
 10. blokady –   26;
 11. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 105;
 12. Sprawcy przestępstw – 4;
 13. Zagrożenie zdrowia i życia – 140 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
  i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
 14. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 99;
 15. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 49;
 16. Asysta/Potwierdzenie danych – 32;
 17. Awarie – 58 ;
 18. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 20;
 19. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 10;
 20. Inne – 132;
Dział: Aktualności

W dniu 31.01.2020 roku o godzinie 8:25 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Limanowskiego w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na przystanku autobusowym u zbiegu ulic Staromiejskiej i Limanowskiego znajduje się młody mężczyzna, który kopie w każdy podjeżdżający autobus, następnie wychodzi na jezdnię powodując zagrożenie w ruchu drogowym.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
W trakcie dojazdu na interwencję strażnicy otrzymali informację, że zakłócający porządek mężczyzna wsiadł do autobusu linii 16 i udał się w kierunku osiedla Borki.
Na przystanku autobusowym Limanowskiego/Maratońska strażnicy zauważyli autobus oraz opisanego przez operatora monitoringu miejskiego mężczyznę. Mężczyzna był wyraźnie zaskoczony kontrolą strażników, był bardzo agresywny i wulgarny. Odmówił podania danych osobowych, wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu a mowa bełkotliwa i bezładna. W przypływie agresji młody mężczyzna znieważał słownie podejmujących czynności służbowe strażników oraz kilkakrotnie próbował uciekać. Próby słownego rozładowania agresji nie odnosiły rezultatu dlatego użyto środków przymusu bezpośredniego i przewieziono go do III Komisariatu Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.
W Komisariacie ustalono dane osobowe 16 latka i w związku z tym iż młodzieniec zachowywał się cały czas bardzo agresywnie i realnie zagrażał własnemu zdrowiu wezwano zespół Ratownictwa Medycznego, który w asyście patrolu przewiózł mężczyznę do SOR Szpitala na ulicy Tochtermana, gdzie został zaopatrzony i poddany obserwacji.
Czynności w sprawie prowadzi Komisariat III Policji przy ulicy Batalionów Chłopskich w Radomiu.

Dział: Aktualności