Artykuły filtrowane wg daty: styczeń 2020

W dniu 19.01.2020 roku o godz. 0:30 strażnicy Referatu Prewencji kontrolowali dzielnicę Planty pod kątem zakłócania ładu i porządku publicznego. W trakcie kontroli ulicy Jaracza strażnicy zauważyli poruszający się „pod prąd” i całą szerokością  jezdni pojazd marki Daewoo na szydłowieckich numerach rejestracyjnych. Z uwagi na podejrzenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka strażnicy udali się za pojazdem i na ulicy Osterwy przeprowadzili kontrolę drogową w związku z popełnionym wykroczeniem. Podczas legitymowania od młodego mężczyzny wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, w związku z tym na miejsce wezwano patrol Policji celem przebadania na zawartość alkoholu. Wynik  to aż 1,33 mg/l (około 2,8 promila).
W trakcie oczekiwania na patrol Policji pasażer pojazdu Daewoo zakwestionował zasadność podjęcia interwencji a spokój i konsekwencja patrolu na tyle rozzłościły mężczyznę, że stał się bardzo agresywny i wulgarny. Utrudniał strażnikom dalsze prowadzenie czynności wyjaśniających, stawiał bierny i czynny opór. W pewnym momencie  odepchnął jednego z doprowadzających go funkcjonariuszy.
W związku z tym, iż mężczyzna znieważał interweniujący patrol oraz naruszył nietykalność cielesną jednego ze strażników, funkcjonariusze użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci  chwytów obezwładniających i kajdanek służbowych.  
Nietrzeźwego kierującego przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia patrolowi WRD KMP Radom natomiast agresywnego mężczyznę, który znieważył strażników i naruszył nietykalność cielesna jednego z nich przewieziono do II Komisariatu Policji na ul. Radomskiego celem wykonania dalszych czynności służbowych. Mężczyzna został również przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik pozytywny 0,91 mg/l (około 1,91 promila).
Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 17.01.2020 roku o godzinie 2.00 patrolując ulicę Pallotyńską w Radomiu strażnicy Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej zauważyli na wiadukcie dwa rozbite pojazdy marki Renault i Skoda. W pojeździe Renault znajdowały się dwie zakrwawione osoby, które wzywały pomocy. Strażnicy natychmiast podjęli działania mające na celu udzielenie pomocy osobom poszkodowanym oraz wezwali na miejsce zdarzenia służby ratunkowe. Po sprawdzeniu stanu pasażerów pojazdu Renault strażnicy umożliwili im opuszczenie pojazdu. W tym samym momencie patrol zauważył szamoczącego się mężczyznę w drugim pojeździe, który uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Mężczyzna wysiadł z pojazdu Skoda i zaczął natychmiast uciekać w kierunku ulicy 1905 roku. Nie reagował na polecenia wzywające go do zatrzymania się. Funkcjonariusze natychmiast podjęli pościg i po przebiegnięciu kilku ulic ujęli mężczyznę na terenie jednej z firm mieszczącej się przy ulicy Gdyńskiej.
Podczas legitymowania młody mężczyzna, od którego wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, był agresywny, nie reagował na wydawane polecenia i nie chciał poddać się czynnościom służbowym. 28 latek przyznał się, że uciekał ponieważ wcześniej pił wódkę ale nie potrafi wyjaśnić dlaczego wsiadł i kierował pojazdem.
W związku z tym strażnicy używając środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek doprowadzili go do wezwanego wcześniej patrolu Policji.
Ujęty mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik to ponad 1 promil, dodatkowo u mężczyzny ujawniono środki  odurzające.
Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska  Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 17.01.2020 roku miała miejsce bardzo nietypowa interwencja, w której spokój, profesjonalizm i doświadczenie dyżurnego Straży Miejskiej doprowadził do uratowania 61 latki będącej w stanie zagrożenia zdrowia i życia.
 Około godziny 6:25 na alarmowy numer 986 Straży Miejskiej w Radomiu zadzwoniła starsza kobieta. Prowadziła chaotyczną rozmowę, w której przepraszała, że zadzwoniła, że nie chce mieć kłopotów. Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu rozpytał szczegółowo kobietę, czy nie potrzebuje pomocy, czy nic jej nie zagraża, czy czuje się dobrze. Kobieta w pewnym momencie rozpłakała się i przepraszając rozłączyła się nie prosząc o pomoc. Kilka minut później dyżurny Straży Miejskiej ponownie odebrał połączenie z tego samego stacjonarnego numeru telefonu. Tym razem nikt się nie odzywał, w słuchawce słyszalny był jedynie oddech i płacz osoby. Połączenie znów się urwało.
Dyżurny natychmiast podjął próbę skontaktowania się z kobietą. Po dłuższym oczekiwaniu udało się dodzwonić do kobiety. Ponownie w słuchawce usłyszał płacz i ciężki oddech. Po długich namowach uzyskał dane osobowe i adres pod który w trybie pilnym zadysponował patrol Referatu Prewencji. Dodatkowo do kobiety wezwano również zespół Ratownictwa Medycznego.
Na miejscu zdarzenia, na ulicy Czachowskiego strażnicy zastali w swoim mieszkaniu 61 letnią kobietę, która uskarżała się na silne bóle w klatce piersiowej i duszności. Funkcjonariusze zaopiekowali się kobietą, udzielili pomocy, przewietrzyli mieszkanie i przekazali przybyłej załodze Ratownictwa Medycznego, który w stanie zagrożenia zdrowia i życia przewiózł seniorkę do szpitala na ulicy Tochtermana.


Dział: Aktualności

W dniu 16.01.2020 roku o godzinie 16:15 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie, że w jednym ze starszych domów na ulicy Juliusza  najprawdopodobniej wypalane są substancje zabronione. Dyżurny niezwłocznie zadysponował w rejon zgłoszenia Ekopatrol Referatu Ochrony Środowiska, który odnalazł miejsce zadymienia i przeprowadził kontrolę paleniska.
Podczas kontroli ujawniono, że pracownik prowadzący remont posesji do przydomowego pieca wrzucił kilka desek lakierowanych i pomalowanych farbą. W związku z ujawnieniem nieprawidłowości sporządzono kompletną dokumentację służbową a sprawcę wykroczenia ukarano mandatem karnym.
Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Dział: Aktualności

W dniu 09.01.2020 roku o godzinie 17:00 patrol referatu Administracyjno – Porządkowego Straży Miejskiej patrolując prewencyjnie miasto zauważył młodą kobietę znajdującą się w sytuacji zagrożenia życia, siedzącą poza barierkami wiaduktu na ulicy Słowackiego nad trasą N-S. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania i zdjęli kobietę przenosząc w bezpieczne miejsce poza barierki wiaduktu od strony ulicy. Kobieta wyrywała się i krzyczała. Strażnicy zaopiekowali się desperatką rozmawiali z nią, próbowali uspokoić, zabezpieczyli również przed działaniami autodestrukcyjnymi. Rozmowa z niespełna 30 latką była praktycznie niemożliwa, powtarzała chaotycznie to samo i krzyczała.

W trakcie trwania interwencji drogą radiową strażnicy poinformowali dyżurnego o podjętych działaniach oraz wezwali na miejsce służby ratunkowe: Ratownictwo Medyczne, Straż Pożarną i Policję.

Uratowaną 30 latkę  przekazano przybyłej na miejsce załodze Ratownictwa Medycznego i w asyście Policji przewieziono do szpitala na ulicę Krychnowicką.

Dział: Aktualności

I znów spalanie odpadów…  

W dniu 08.01.2020 roku w związku ze zwiększonym zadymieniem i wskazaniami map Airly oceniającymi stan jakości i zanieczyszczenia powietrza patrol Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu udał się w okolice osiedla Potkanów, gdzie podczas patrolowania ulicy Starokrakowskiej strażnicy zauważyli duże zadymienie i stwierdzili wypalanie nieczystości stałych (ognisko na posesji). Sprawca wykroczenia został wylegitymowany i ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Kontrolą objęto również osiedle Wośniki, gdzie w jednym z domów jednorodzinnych przy ulicy Wośnickiej strażnicy stwierdzili wydobywający się z komina gryzący żółto – brązowy dym. Skontrolowali posesję i stwierdzili wypalanie w piecu przydomowym odpadów drewnianych lakierowanych. Sprawcę wypalania również ukarano mandatem karnym kredytowanym w wysokości 500 zł.

Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Dział: Aktualności
wtorek, 07 styczeń 2020 08:53

PODSUMOWANIE 2019 ROKU

W 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 19147 interwencji:
-          10349  interwencji mieszkańców naszego miasta;
-          3524    interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-          4137    interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-          899      interwencji zleconych przez inne służby
-   238 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –  1387;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –     2937  , w tym
        a. wypalanie odpadów i nieczystości  –         843;
        b. nieporządek                               -         563;  
        c. niszczenie zieleni                         -         818;
        d. padlina zwierząt                          -         353;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –   1986;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –      3628;
    a. holowanie –    72;
    b. blokady –     329;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  2479;
6. Niszczenie mienia –   64;
6. Handel –  25;
7. Sprawcy przestępstw –  50;
8. Zagrożenie zdrowia i życia –   2791  (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);
9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 934;
10. Rower miejski –   111;
11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 642;
12. Asysta/Potwierdzenie danych –    423;
13. Awarie –  761;
14. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  209;
15. Udzielenie pomocy –   160 ;
16. Bójka – 23;
17. Nietrzeźwy – 56;
18. Inne – 341;

Dział: Aktualności

I kolejny truciciel ukarany.
W dniu 02.01.2020 roku około godziny 13:50 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło anonimowe zgłoszenie dotyczące wypalania substancji zabronionych na obrzeżach lasu przy ulicy Północnej w Radomiu.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego Straży Miejskiej, który zauważył we wskazanym miejscu zadymienie i krzątającego się wokół szerokiego paleniska mężczyznę. Mężczyzna na widok patrolu zaczął bardzo szybko zasypywać palenisko ziemią przykrywając resztki niedopalonych plastików, faktur i innych śmieci komunalnych.
Pięćdziesięciolatek przyznał się do wypalania śmieci komunalnych i oczyścił z resztek palenisko.

Mężczyznę ukarano mandatem karnym kredytowanym w wysokości 500 złotych.
Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Dział: Aktualności
czwartek, 02 styczeń 2020 10:23

GRUDZIEŃ 2019 - PODSUMOWANIE

W miesiącu grudniu 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1778 interwencji:
- 912 interwencji mieszkańców naszego miasta;
- 285 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
- 514 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
- 49 interwencji zleconych przez inne służby
- 18 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 235;
2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 294, w tym
a. wypalanie odpadów i nieczystości – 119 ;
b. nieporządek - 38;
c. niszczenie zieleni - 95;
d. padlina zwierząt - 29;
3. Interwencje dotyczące zwierząt – 165;
4. Nieprawidłowe parkowanie – 351;
a. holowanie – 8;
b. blokady – 10;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 139;
6. Sprawcy przestępstw – 3;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 233 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym i leżącym na ulicy oraz bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 108;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 20;
10. Asysta/Potwierdzenie danych – 17;
11. Awarie – 60;
12. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 14;
13. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 30;
14. Inne – 109;

Dział: Aktualności