Artykuły filtrowane wg daty: październik 2020

Jak co roku kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy ruch pieszy i samochodowy w obrębie cmentarzy wzrasta, strażnicy miejscy rozpoczynają kontrolę radomskich cmentarzy i terenów do nich przyległych. Patrole mają za zadanie nie tylko wyeliminować kradzież ozdobnych wiązanek czy zniczy pozostawionych na grobach najbliższych, ale także ich celem jest uświadomienie mieszkańcom zagrożeń wynikających z braku rozsądku w trakcie zbliżających się dni. Przypominamy, że strażnicy nie tylko kontrolują teren, ale także rozmawiają i ostrzegają mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami.
Straż Miejska w Radomiu uczula osoby sprzątające mogiły, aby nie pozostawiały w widocznym miejscu torebek z dokumentami i pieniędzmi, bowiem to właśnie one są łakomym kąskiem dla złodziei, a tych niestety w okresie Wszystkich Świętych znacznie przybywa. Co ważne, ich łupem bardzo często padają także mniej wartościowe przedmioty, jak np. znicze, które następnie z łatwością można sprzedać.
Prosimy o stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a w przypadku wybrania się na cmentarz z dzieckiem, o zwracanie na nie szczególnej uwagi.
W okresie Wszystkich Świętych dla własnego komfortu zachęcamy do odwiedzania grobów naszych bliskich w różne dni tygodnia. Rozłóżmy nasze wizyty w czasie. Starajmy się unikać większych skupisk ludzi, stosujmy się do zaleceń mających na celu wyeliminowanie zagrożenia związanego z panującą pandemią.
Apelujemy!
Teraz mamy trudny czas. W Polsce obowiązują zasady bezpieczeństwa „strefy czerwonej”.
Prosimy stosować się do obostrzeń zawartych w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Zachowujmy dystans społeczny, zakrywajmy nos i usta. Zróbmy wszystko by zapewnić bezpieczeństwo sobie, swoim bliskim oraz wszystkim odwiedzającym cmentarze.
Zwracajmy również szczególną uwagę na osoby starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy. Rozejrzyjmy się dookoła i sprawdźmy, czy nikt z naszego bezpośredniego otoczenia nie potrzebuje wsparcia. Czasami widzimy, że ktoś gorzej się czuje, zasłabł, czy wygląda na przestraszonego. Reagujmy! Wystarczy zapytać, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, a w razie czego prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.


Dział: Aktualności
poniedziałek, 26 październik 2020 07:23

WYPALANIE ODPADÓW. 500 ZŁ MANDATU DLA SPRAWCY.

W dniu 26.10.2020 roku w związku ze zwiększonym zadymieniem i wskazaniami map Airly oceniającymi stan jakości i zanieczyszczenia powietrza patrol Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu udał się w okolice dzielnicy Wincentów, gdzie podczas kontroli jakości powietrza dronem operator w monitorze tabletu zauważył w oddali duże zadymienie pochodzące z okolicy Starej Woli Gołębiowskiej.
Funkcjonariusze natychmiast udali się w kierunku Starej Woli Gołębiowskiej i na jednym z pól zauważyli bardzo duże zadymienie i stwierdzili wypalanie odpadów pochodzenia roślinnego pośród których znajdowały się również inne nieczystości stałe. Sprawca wykroczenia został wylegitymowany i ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.
Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach.

Dział: Aktualności
czwartek, 22 październik 2020 07:39

ŚRODKI ODURZAJĄCE W PARKU KOŚCIUSZKI.

W dniu 21.10.2020 roku o godzinie 14:40 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że w Parku Kościuszki znajduje się trzech młodych mężczyzn, którzy prawdopodobnie posiadają i zażywają środki odurzające.
Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.
Na widok patrolu Straży Miejskiej młodzi ludzie bezskutecznie próbowali oddalić się w kierunku ulicy Sienkiewicza.
Strażnicy ujęli mężczyzn i podczas kontroli u jednego z nich ujawnili szklaną fifkę, w której znajdował się susz roślinny koloru zielono-brunatnego o specyficznym zapachu marihuany oraz dodatkowo torebkę z zapięciem strunowym wypełnioną tym samym suszem, który znajdował się w fifce.
22 latka posiadającego susz roślinny ujęto i doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano (wraz z zabezpieczonymi przedmiotami) do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 18.10.2020 roku r. o godzinie 13:30 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od kierowcy autobusu komunikacji miejskiej, że w autobusie linii 1 stojącym na pętli os. Południe znajduje się mężczyzna, który zakłóca ład i porządek publiczny, zaczepia pasażerów oraz nie posiada założonej na usta i nos maseczki.
Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu pełniący służbę na terenie miasta.
Na miejscu zdarzenia strażnicy zastali agresywnego mężczyznę, który zniszczył wyposażenie autobusu wyrywając siedzisko jednego z foteli, nie posiadał założonej na usta i nos maseczki lub przyłbicy i był pod wyraźnym wpływem alkoholu.
W wyniku przeprowadzonych czynności służbowych legitymowany 42 latek przyznał się do popełnionych czynów zabronionych. W związku z tym nałożono mandaty karne na kwotę 800 zł, a także poinformowano dyspozytora MPK o szkodach w autobusie.
Ujętego mężczyznę przewieziono do III Komisariatu Policji na ul. Batalionów Chłopskich celem wykonania dalszych czynności służbowych w sprawie zniszczenia mienia.

Dział: Aktualności

W dniu 16.10.2020 roku o godzinie 14:55 patrol Referatu Prewencji kontrolując ład i porządek publiczny w centrum miasta zauważył pojazd marki Skoda, którego kierujący zatrzymał się przed przejściem dla pieszych przy ulicy Malczewskiego przepuszczając przechodzącą około 35 letnia kobietę. Gdy kobieta była na przejściu kierujący Skodą niespodziewanie i gwałtownie ruszył pojazdem. Czujność i refleks pieszej, która odskoczyła od pojazdu  uchroniła ją przed potrąceniem. Zachowanie kierującego było co najmniej dziwne. Ruszał i zatrzymywał się, więc patrol Straży miejskiej nabrał podejrzeń, że kierujący może być pod wpływem alkoholu bądź innego środka.
Z uwagi na spowodowanie przez kierującego Skodą zagrożenia zdrowia i życia, strażnicy udali się za pojazdem marki Skoda i ujęli kierującego na wysokości Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Malczewskiego.
Od mężczyzny nie wyczuwalna była woń alkoholu, jednak jego zachowanie było irracjonalne. Nie odpowiadał logicznie na pytania, zaprzeczał sam sobie, nie potrafił wyjaśnić swojego zachowania na drodze. W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających mężczyzna próbował oddalić się z miejsca kontroli, jednak strażnicy skutecznie udaremnili mu ucieczkę.
Na miejsce zdarzenia wezwano patrol Ruchu Drogowego KMP Radom, który przebadał mężczyznę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik 0,00 promila i przejął dalsze czynności służbowe w sprawie.

Dział: Aktualności

Z dniem 10 października 2020 roku decyzją Rady Ministrów i Ministerstwa Zdrowia nasz kraj będzie żółtą strefą - z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.
Od 10 października wprowadzony ma być obowiązek zakrywania ust i nosa nie tylko dla osób przebywających na obszarze czerwonym, ale też żółtym - a więc w praktyce w całej Polsce.
Będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek lub zakrywania ust i nosa w inny sposób w przestrzeni publicznej. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
Rozporządzenie zwalnia z obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.
W obszarze czerwonym restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.
Rozporządzenie przewiduje również zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.
Przywrócono obowiązek przedstawienia, na żądanie policji lub straży gminnej, "zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa".
Straż Miejska w Radomiu zwraca się do mieszkańców naszego miasta o rygorystyczne przestrzeganie wszystkich nakazów zawartych w Rozporządzeniu. Pozwoli nam to uniknąć rozprzestrzeniania się groźnego szczególnie dla osób starszych i schorowanych wirusa Covid 19.
Bądźmy odpowiedzialni.
Chroniąc siebie - chronimy innych.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 05 październik 2020 10:23

WRZESIEŃ 2020 - PODSUMOWANIE

W miesiącu wrześniu  2020 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1249  interwencje:
-                  667 interwencji mieszkańców naszego miasta;
-                  278 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
-                  254 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
-                  50 interwencji zleconych przez inne służby

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   29;
2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –   155   , w tym:
    a. wypalanie odpadów i nieczystości       –    45;
    b. nieporządek                                      -     30;  
c. niszczenie zieleni                                        -     31;
3. Interwencje dotyczące zwierząt –   142;
4. Nieprawidłowe parkowanie    –    341;
    a. holowanie –    7;
    b. blokady –       36;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  81; w tym:
a. związane z naruszeniem przepisów wydanych z mocy Rozporządzenia
w związku z wystąpieniem stanu epidemii –  10;  
6. Sprawcy przestępstw – 2;
7. Zagrożenie zdrowia i życia – 213 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym
i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);
8. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  108;
9. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 15;
10. Asysta/Potwierdzenie danych –  28;
11. Awarie –  42;
12. Handel -   7;
13. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 22;
14. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna –  11;
15. Inne – 53;

Dział: Aktualności

W tym tygodniu Straż Miejska w Radomiu rozpoczyna kontrole domowych palenisk.  Sezon grzewczy powoli nam się rozpoczyna i jak co roku strażnicy miejscy będą sprawdzać czym radomianie palą w piecach. Wzbogaceni o nowy sprzęt (dron z zasobnikiem zawierającym stację badawczą Sowa) funkcjonariusze Referatu Ochrony Środowiska będą prowadzić analizę powietrza na terenie naszego miasta.
Przypominamy, że strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Radomia  na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady.
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Podstawa prawna: artykuł 9 u ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008, z późn. zmianami) oraz artykuł 379 i artykuły 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 25, poz.150, z późn. zmianami).

Na podstawie posiadanego upoważnienia strażnik jest uprawniony do:
1.    wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 – na pozostały teren;
2.    przeprowadzania badań lub wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych;
3.    żądania pisemnych lub ustnych informacji do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4.    żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyka kontroli.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności (art. 225 kk). W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.

Dział: Aktualności