Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2019

W dniu 24.06.2019 roku o godzinie 5:30 operator monitoringu miejskiego zauważył bardzo młodą kobietę siedzącą od dłuższego czasu w bezruchu na ławce na wysokości posesji przy ulicy Żeromskiego 43 w Radomiu.

Zgłoszenie przekazał dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, który skierował we wskazane miejsce patrol Referatu Prewencji.

Strażnicy potwierdzili zgłoszenie. Na ławce siedziała 14 letnia dziewczyna bardzo zmęczona i przysypiająca. W trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających i rozmowy z dziewczyną ustalono, że poprzedniego dnia oddaliła się samowolnie z domu około godziny 12.00 i „chodziła sobie” po mieście całą noc. Strażnicy dokonali sprawdzenia w rejestrach osób zaginionych lub poszukiwanych. Dane osobowe dziewczyny nie figurowały w żadnym z nich. 14 latka nie posiadała żadnych widocznych obrażeń ciała, nie zgłaszała również żadnych dolegliwości ani nie żądała pomocy medycznej. Na podstawie oświadczenia ustnego ustalono adres zamieszkania młodej osoby i po poinformowaniu rodziców przewieziono ją do domu i przekazano rodzicom, którzy wypełnili stosowną dokumentację służbową.

 W miejscu zamieszkania ustalono również, że to nie pierwszy wybryk dziewczyny dlatego funkcjonariusze poinformowali rodziców o podjętych krokach prawnych i przekazaniu informacji o zdarzeniu do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Dział: Aktualności

W dniu 22.06.2019 roku dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie od operatora monitoringu miejskiego, że na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Moniuszki ma miejsce szarpanina mężczyzn.

Natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowano patrol Referatu Prewencji Straży Miejskiej pełniący nocną służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy napotkali jednego z mężczyzn biorących udział w szarpaninie, który oświadczył, że został zaczepiony i napadnięty przez nieznanego sobie mężczyznę, który następnie uciekł. Nie potrafił również określić co było przyczyną, napaści. Funkcjonariusze ustalili, że poszkodowany mężczyzna nie potrzebuje pomocy, nie ma żadnych obrażeń i w związku z tym poinformowali go o możliwościach prawnych w związku z zaistniałą sytuacją.

Po zakończeniu rozpytania patrol rozpoczął penetrację terenu mającą na celu ustalenie i ujęcie sprawcy zakłócania ładu i porządku oraz napaści na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Moniuszki. W trakcie kontroli centrum miasta operator monitoringu miejskiego poinformował, że poszukiwany mężczyzna ponownie bije tego samego mężczyznę tym razem na ulicy Focha za fontannami. Agresora ujęto i w związku z tym, że był bardzo pobudzony i agresywny, nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy doprowadzono go przy użyciu siły fizycznej do pojazdu służbowego a następnie do Komisariatu I Policji. Również w Komisariacie Policji chłopak zachowywał się agresywnie, wulgarnie i nie przewidywalnie, wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu. Strażnicy na podstawie uzyskanych danych ustalili, że mężczyzna jest niepełnoletni. W związku z tym wezwano matkę, która odebrała syna wypełniając stosowne oświadczenie. Dowódca patrolu poinformował matkę o podjętych krokach prawnych i przekazaniu informacji o zdarzeniu do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Dział: Aktualności

W dniu 19.06.2019 roku o godzinie 23:20 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Struga w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na skrzyżowaniu z ulicą Chrobrego znajduje się młody mężczyzna, który jest sprawcą zakłócania ładu i porządku publicznego na ulicy Struga w Radomiu.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu pełniący służbę na terenie miasta.

Strażnicy napotkali we wskazanym miejscu opisywanego mężczyznę i w trakcie czynności służbowych ustalili, że jest on również uczestnikiem bójki oraz, że usiłował wybić szybę wystawową w sklepie na wysokości posesji nr 29 przy ulicy Struga.

Ujęty mężczyzna był bardzo pobudzony, wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu, nie reagował na polecenia, odmówił podania danych osobowych i w związku z tym strażnicy używając chwytów obezwładniających doprowadzili go do pojazdu służbowego celem przeprowadzenia dalszych czynności wyjaśniających. Po kilku minutach 23 – latek uspokoił się i patrol udał się wraz z nim do miejsca, w którym uderzał w witrynę sklepową. Uszkodzeń nie stwierdzono. W związku z naruszeniami, których się dopuścił, strażnicy zadecydowali o skierowaniu wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego w Radomiu.

Dział: Aktualności
środa, 19 czerwiec 2019 07:28

BEZPIECZNE WAKACJE 2019

No i wreszcie …

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Bezpieczne wakacje”. Mamy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.

Wraz z rozpoczęciem wakacji następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.

Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej będą prowadzić pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych
i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 15 (piętnaście) półkolonii w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2019”.

Wykaz zajęć dostępny na stronie:

http://www.radom.pl/page/4,aktualnosci.html?id=10905

Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji

Dzieci młodsze uświadomimy jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy
o postępowaniu w sprawach nieletnich”.

Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska:

ulica Stalowa na osiedlu Potkanów,

ulica Stawowa w Kosowie,

ulice Energetyków, Rataja, Potkańskiego,

Stary Młyn na Pacynce,

oczka wodne na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, oczko wodne przy ulicy Witkacego,

Stary Ogród przy ulicy Mireckiego oraz

najbardziej oblegane oczka wodne przy obwodnicy południowej na ulicy Jacka Kuronia.

Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.

Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jast nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne. Upominamy, że na podstawie art. 55 KW „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Apelujemy:  aby w przypadkach stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości
w okolicach półkolonii reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Wszystkim naszym pociechom życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.

Dział: Aktualności

W dniu 12.06.2019 roku o godzinie 9:30 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu zadysponował patrol zmotoryzowany Referatu Prewencji celem przeprowadzenia kontroli parkowania pojazdów na terenie jednostki A osiedla Ustronie.

Podczas przejazdu na interwencję na wysokości bloku przy ulicy Gagarina 3/5/7 funkcjonariusze zauważyli leżącego na trawniku w pełnym słońcu mężczyznę. Z uwagi na panujące upały patrol postanowił sprawdzić czy mężczyzna nie potrzebuje pomocy. Strażnicy próbowali dobudzić mężczyznę, który otworzył oczy i bez powodu rzucił się na interweniujących, próbował głową uderzyć dowódcę patrolu a następnie kopnął go w dłoń i próbował nogą odepchnąć strażniczkę. Agresywny mężczyzna natychmiast został obezwładniony. Wierzgał i wył, zachowywał się jakby był pod wpływem środków psychoaktywnych, próbował za wszelką cenę uwolnić się i nie pozwolić na obezwładnienie.

 W stosunku do 44 latka użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, ręcznego miotacza gazu oraz kajdanek służbowych. Nie ostudziło to jednak jego zapędów. W dalszym ciągu był agresywny i wulgarny, nie stosował się do wydawanych poleceń, używał w stosunku do patrolu wyzwisk, stawiał opór przy doprowadzeniu do pojazdu służbowego. Dodatkowo podczas szczegółowej kontroli przy mężczyźnie ujawniono środki odurzające (torebka foliowa z zapięciem strunowym wypełniona suszem roślinnym o wyglądzie i zapachu marihuany).

 W związku z czynną napaścią na funkcjonariusza publicznego oraz ujawnieniem przy ujętym 44 letnim mieszkańcu Tomaszowa Mazowieckiego środków odurzających mężczyznę przewieziono do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego i przekazano dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje a pogoda nas rozpieszcza. Szukamy ochłody w każdym możliwym miejscu, każde oczko wodne na terenie miasta jest oblegane przez spragnionych wytchnienia mieszkańców.

Straż Miejska w Radomiu przypomina o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach, że znak zakaz kąpieli nie został ustawiony dla żartu. Są to miejsca szczególnie niebezpieczne i nie zbadane.

Kontroli podlegają dzikie kąpieliska:

ulica Stalowa na osiedlu Potkanów,

ulica Stawowa w Kosowie,

ulice Energetyków,Rataja, Potkańskiego,

Stary Młyn na Pacynce,

oczka wodne na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, oczko wodne przy ulicy Witkacego,

Stary Ogród przy ulicy Mireckiego oraz

najbardziej oblegane oczka wodne przy obwodnicy południowej na ulicy Jacka Kuronia.

Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.

Uwaga !

Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jest nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne.

Podstawa prawna art. 55 KW „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Dział: Aktualności

W dniu 06.06.2019 roku o godzinie 19:15 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące zamkniętego psa w rozgrzanym pojeździe marki Opel na parkingu marketu przy ulicy Czarnoleskiej 9 w Radomiu.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy zastali grupę osób, która wskazała pojazd, w którym znajdował się pies oraz poinformowali o fakcie, iż kierująca pojazdem, gdy usłyszała o wezwanym patrolu próbowała pospiesznie oddalić się z parkingu.

Funkcjonariusze ustalili podczas rozmowy z osobami zgłaszającymi, że pies zamknięty w aucie leżał i dyszał z gorąca a oni na próżno poszukiwali właściciela. Dopiero po kilkudziesięciu minutach do pojazdu podeszła kobieta i jak gdyby nigdy nic próbowała odjechać. Nie reagowała na zwracaną uwagę oraz fakt, że na miejsce została wezwana Straż Miejska.

Ustalono również, że świadkowie zdarzenia próbowali udaremnić ucieczkę kierującej, stanęli za autem przytrzymując go aby nie odjechał. W wyniku naporu pękła tylna szyba w pojeździe i dopiero wtedy kierująca zaprzestała dalszej jazdy samochodem.

W związku z pozostawieniem psa w rozgrzanym pojeździe strażnicy dokładnie odtworzyli przebieg zdarzenia dokumentując wszystko w sporządzonej notatce służbowej i przekazali wraz z wylegitymowanymi osobami do dalszej dyspozycji dyżurnemu III Komisariatu Policji na ulicy Batalionów Chłopskich w Radomiu.

Straż Miejska w Radomiu apeluje!

Nie bądźmy obojętni, widząc psa lub dziecko w samochodzie. Nie bójcie się zareagować i zadzwońcie pod numer alarmowy 112 lub 986!

Zajmie to chwilę, a może uratować życie. Nie ma nic bardziej cennego.

foto psy.pl

Dział: Aktualności
wtorek, 04 czerwiec 2019 08:39

MAJ 2019 - PODSUMOWANIE

W miesiącu maju 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1573  interwencji:

-     841      interwencji mieszkańców naszego miasta;

-     290       interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-     332      interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-       87      interwencji zleconych przez inne służby

-     23 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   64;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    215    , w tym

            a. wypalanie odpadów i nieczystości –  24 ;

            b. nieporządek                               -        41  ; 

c. niszczenie zieleni                        -        88 ;

d. padlina zwierząt                         -       32 ;

3. Interwencje dotyczące zwierząt –   167 ;

4. Nieprawidłowe parkowanie        293   ;

            a. holowanie –  8 ;

            b. blokady –     54 ;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  318;

6. Niszczenie mienia –   4;

7. Handel –  1;

8. Sprawcy przestępstw –  4;

9. Zagrożenie zdrowia i życia – 258     (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

10. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  36 ;

11. Rower miejski –   19;

12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  51;

13. Asysta/Potwierdzenie danych – 42   ;

14. Awarie – 65   ;

15. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  11 ;

16. Udzielenie pomocy –  12  ;

17. Nietrzeźwy – 6;

18.  Inne -  7;

Dział: Aktualności