Artykuły filtrowane wg daty: maj 2019

Do nietypowego zdarzenia doszło kilka dni temu w Parku na osiedlu Gołębiów. Podczas popołudniowego spaceru cioci z dzieckiem w wyniku nieuwagi do oczka wodnego zsunął się wózek dziecięcy. Całe szczęście pusty.

Strażnicy Eko patrolu widząc to zdarzenie pomogli wystraszonej opiekunce i używając spodniobutów, tzw. woderów weszli do oczka wodnego i wyciągnęli spacerówkę dziecięcą.  Całe szczęście nikomu nic się nie stało a jedynym poszkodowanym był … zmoczony i zabłocony wózek dziecięcy.

Dział: Aktualności
wtorek, 21 maj 2019 11:29

PIJANY WEEKEND NIELETNICH.

Coraz więcej nieletnich spożywa alkohol nie bacząc na konsekwencje. Ostatni weekend obfitował w zdarzenia z osobami nieletnimi spożywającymi alkohol.

W dniu 18.05.2019 roku o godzinie 1:20 Park Kościuszki, grupa kilku mężczyzn spożywa alkohol. Pełnoletni mężczyźni po wylegitymowaniu otrzymują mandaty karne, wśród nich znajduje się nieletni, który zostaje przewieziony na Komisariat Policji i przekazany pod opiekę ojca.

19.05.2019 rok godzina 22:25 również Park Kościuszki. Operator monitoringu rejestruje młode kobiety spożywające alkohol. Patrol Straży Miejskiej podejmuje interwencje i w trakcie legitymowania ujawnia, że obydwie są nieletnie. Dziewczyny przewozimy do Komisariatu Policji, tam wezwani rodzice odbierają je podpisując stosowne oświadczenie.

19.05.2019 rok godzina 23:05 ponownie Park Kościuszki. Operator monitoringu znów rejestruje jak grupa siedmiu osób spożywa alkohol i zakłóca ład i porządek publiczny. Wśród osób pełnoletnich znajdują się trzy osoby poniżej 18 roku życia, które również spożywają alkohol (co zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego). Wszystkie osoby wylegitymowano, pełnoletnie ukarano mandatami karnymi, nieletni trafili na Komisariat Policji i zostali przekazani za oświadczeniem opiekunom prawnym.

21.05.2019 roku godzina 23:00 tym razem Żeromskiego 35 (okolice fontann). Operator monitoringu miejskiego rejestruje trzyosobową grupkę młodych osób spożywających alkohol. Wśród nich dwie osoby są nieletnie. W stosunku do osoby pełnoletniej zastosowano postępowanie mandatowe, nieletni trafili na Komisariat Policji, skąd zostali odebrani przez poinformowanych telefonicznie rodziców.

Każde zdarzenie z udziałem osób nieletnich zostało szczegółowo opisane w sporządzonej przez interweniujących funkcjonariuszy dokumentacji służbowej. O losie młodych ludzi zdecyduje sąd rodzinny.

Dział: Aktualności

Na przełomie marca i kwietnia br. Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Warszawie przeprowadziła kompleksową kontrolę naszej jednostki pod kątem „Postępowania ze zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi) na terenie miast.

Kontrolą objęto okres od 01.01.2017 roku do kwietnia 2019 roku.

Specjalista kontroli państwowej Najwyższej Izby Kontroli objęła szczegółowym nadzorem tematykę organizacji i realizacji zadań związanych z obecnością zwierząt wolno żyjących (dzikich) na terenie miasta w aspekcie ich ochrony i opieki, a także porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców.

W straży Miejskiej w Radomiu zadania związane z podejmowaniem działań związanych z występowaniem zwierząt, w tym wolno żyjących na terenie miasta należą do funkcjonariuszy Referatu Ochrony Środowiska i Dyżurnych – Sekcji ochrony Środowiska.  To wyspecjalizowana jednostka funkcjonariuszy Straży Miejskiej, zajmująca się odławianiem zwierząt bezdomnych, w pierwszej kolejności zwierząt agresywnych. Przypominam, że Straż Miejska przejęła od schroniska zadanie wyłapywania bezdomnej zwierzyny z ternu miasta Radomia. Ponadto funkcjonariusze zajmują się interwencjami dotyczącymi zwierząt egzotycznych oraz dzikich napływających z terenów leśnych. Patrol wyposażony w odpowiedni sprzęt pracuje całą dobę 7 dni w tygodniu.

Podsumowaniem kontroli jest zapis w rozdziale III wystąpienia pokontrolnego, cyt:

Wobec niestwierdzenia nieprawidłowości w kontrolowanej działalności najwyższa Izba Kontroli nie formułuje wniosków pokontrolnych.

 

Dział: Aktualności

W dniu 14.05.2019 roku o godzinie 4:35 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na ulicy Żeromskiego przy Placu Konstytucji 3-Go Maja 3 znajduje się trzech młodych mężczyzn, którzy zakłócają ład i porządek publiczny.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Mężczyźni poruszali się od ulicy Malczewskiego, gdzie zniszczyli zaporę drogową, rzucili ją na pobliski trawnik, następnie idąc ulicą Stańczyka kopali w witryny sklepów z używana odzieżą. Po dojściu do Placu Konstytucji próbowali zniszczyć stolik z rzeźby Witolda Gombrowicza.

Zostali ujęci przy ogrodzeniu Kościoła Garnizonowego podczas próby wyrwania i zniszczenia tuj. Młodzi mężczyźni byli bardzo agresywni i wulgarni, wyczuwalna była od nich wyraźna woń alkoholu, absolutnie nie reagowali na wydawane polecenia. W związku z tym używając środków przymusu bezpośredniego doprowadzono mężczyzn do I Komisariatu Policji i tam przeprowadzono czynności wyjaśniające. Po wylegitymowaniu okazało się , że jeden z nich jest nieletni. Na miejsce wezwano rodziców oraz przeprowadzono badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.. We wszystkich trzech przypadkach wynik pozytywny od 1,3 do 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Z przeprowadzonej interwencji i szkód jakie wyrządzili mężczyźni sporządzono dokładną dokumentację służbową, którą przekazano dyżurnemu I Komisariatu Policji celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 10.05.2019 roku o godzinie 16:55 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu zadzwonił zaniepokojony mieszkaniec, że na ogrodzeniu boiska piłkarskiego przy ulicy Słowackiego 243 zawisł łoś.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia pełniący służbę na terenie miasta.

Strażnicy potwierdzili zgłoszenie oraz fakt, że zwierzę w wyniku poniesionych obrażeń padło.

Na miejsce wezwano właściciela terenu ze Stowarzyszenia Akademia Sportu „Radomiak” oraz pracowników firmy „Jasta”, którzy zajmują się usuwaniem padliny z terenów miejskich.

Strażnicy zabezpieczyli teren do czasu przybycia specjalistycznego sprzętu, którym można zdjąć ważącego blisko 400 kg łosia z ogrodzenia.

Przy pomocy ciężarówki z hds martwe zwierzę ściągnięto i przewieziono do utylizacji.

Dział: Aktualności

Tradycyjnie w maju na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywa się organizowany przez Straż Miejską turniej piłkarski służb mundurowych mający na celu poprawę sprawności fizycznej funkcjonariuszy oraz integrację środowiska służb mundurowych.

10 maja 2019 roku odbyła się już VIII edycja Turnieju Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. W tym roku organizatorami turnieju byli Straż Miejska w Radomiu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu oraz RSS Centrum Radom.

Tegoroczna edycja zgromadziła 10 drużyn. Oczywiście jak co roku uczestnikami turnieju byli: Areszt Śledczy Radom, Straż Miejska w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Radomskie Stowarzyszenie Prawników, Wojskowi z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, oraz po raz pierwszy „Terytorialsi” z 62 Batalionu Piechoty Lekkiej. W tej edycji do zacnego grona mundurowych dołączyły także mocne ekipy Ratowników Medycznych i Księży.

Tegoroczny puchar zgarnęła drużyna Aresztu Śledczego w Radomiu.

W finale po bardzo zaciętym spotkaniu Areszt Śledczy wygrał ze Strażą Miejską 3:0.

W równie emocjonującym pojedynku o trzecie miejsce 62 Batalion Piechoty Lekkiej pokonał 3:1 niesamowicie wybieganą i ambitną ekipę Ratowników Medycznych.

Kolejne miejsca zajęli:

V.       Komenda Miejska Policji

VI.     42 Baza Lotnictwa Szkolnego

VII.    Księża

VIII.  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

IX.     Komenda Wojewódzka Policji

X.      Radomskie Stowarzyszenie Prawników

Gratulujemy zwycięzcom, ekipie Aresztu Śledczego w Radomiu, znów byli nie do ogrania. Życzymy dalszych sukcesów i obiecujemy, że w następnej edycji znajdziemy na Was sposób J

Dział: Aktualności
sobota, 04 maj 2019 11:18

KWIECIEŃ 2019 - PODSUMOWANIE

W miesiącu kwietniu 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1634  interwencji:

-     839      interwencji mieszkańców naszego miasta;

-     325       interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-     340      interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-     106      interwencji zleconych przez inne służby

-     24 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   111;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    238    , w tym

            a. wypalanie odpadów i nieczystości –  52 ;

            b. nieporządek                               -        40  ; 

c. niszczenie zieleni                        -        72 ;

d. padlina zwierząt                         -       37 ;

3. Interwencje dotyczące zwierząt –   169 ;

4. Nieprawidłowe parkowanie        289   ;

            a. holowanie –   6

            b. blokady –      29

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  314;

6. Niszczenie mienia –   4;

6. Handel –  1;

7. Sprawcy przestępstw –  4;

8. Zagrożenie zdrowia i życia – 230     (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  36 ;

10. Rower miejski –   23;

11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  67;

12. Asysta/Potwierdzenie danych – 45   ;

13. Awarie – 59   ;

14. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  17 ;

15. Udzielenie pomocy –  12  ;

16.  Inne - 15 ;

Dział: Aktualności