Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: luty 2019

W dniu 25.02.2019 roku  o godzinie 23:10 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Wałowej zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że zarejestrował mężczyznę, który usiłuje włamać się do jednego ze sklepów przy ulicy Wałowej 7.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu, pełniący służbę na terenie miasta.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażnicy stwierdzili uszkodzone dwie witryny szklane w jednym ze sklepów monopolowych. Na miejscu zdarzenia oraz w bezpośrednim sąsiedztwie sklepu strażnicy nie stwierdzili obecności żadnych osób.
Według monitoringu sprawca wbiegł w bramę kamienicy przy ulicy Wałowej 5, po czym zniknął. W związku z zaistniałą sytuacją patrol polecił operatorowi monitoringu szczegółowe sprawdzenie materiału i podjął próbę skontaktowania się z właścicielem sklepu oraz poinformował pracowników firmy ochroniarskiej o zdarzeniu. W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających o godzinie 1:15 funkcjonariusze Straży Miejskiej otrzymali kolejną informację od operatora monitoringu, że poszukiwany mężczyzna wyszedł z budynku mieszczącego się przy ulicy Reja 12/14 i kieruje się na pobliski parking.

Podczas kontroli parkingu strażnicy zauważyli siedzących w jednym z zaparkowanych aut trzech mężczyzn, wśród których był poszukiwany sprawca przestępstwa. Mężczyzn wylegitymowano a poszukiwanego ujęto i przewieziono do I Komisariatu Policji. Podczas kontroli osobistej ujawniono przy nim znaczną ilość gotówki oraz kilka telefonów komórkowych.

Czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi I Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 26.02.2019 roku o godzinie 9:45 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęła anonimowa informacja dotycząca pisków i skamlania dochodzących z jednej z ogrodzonych i niezamieszkałych posesji przy ulicy Leopolda Pac – Pomarnackiego
w dzielnicy Młynek Janiszewski  w Radomiu.

Niezwłocznie na miejsce zdarzenia dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu zadysponował Ekopatrol Straży Miejskiej.

Po przybyciu na miejsce zgłoszenia strażnicy zastali zamkniętą i zabezpieczoną, niezamieszkałą posesję. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu ustalili właścicieli i kontakt telefoniczny do jednego z nich. Podczas rozmowy telefonicznej z właścicielem posesji ustalono, że na działce nie ma i nie było żadnych zwierząt, ale jeżeli jest takie zgłoszenie to podejmujący interwencję mogą ją sprawdzić. W trakcie kontroli posesji strażnicy zauważyli studzienkę wystającą spod gęsto posadzonych tui. Studzienka (sucha studnia rewizyjna) miała około 3,5 metra głębokości a na jej dnie leżał czarno – biały pies. Używając całego posiadanego sprzętu i umiejętności jeden ze strażników asekurowany przez partnera opuścił się do studzienki i przy pomocy chwytaka udało mu się wyciągnąć psa na powierzchnię. Pies był bardzo wystraszony, wychudzony i odwodniony. Stan zwierzęcia wskazywał na to iż przebywał w studni co najmniej kilka dni.

Strażnicy z Ekopatrolu natychmiast przewieźli uratowanego pieska do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie został poddany obserwacji i nawodnieniu.

Dział: Aktualności

W dniu 21.02.2019 roku o godzinie 8:30 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimową informację, że kobieta zamieszkująca na jednej z posesji przy ulicy Lubelskiej najprawdopodobniej potrzebuje pomocy.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu, pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy zastali zamknięty dom mieszkalny, który zaczęli sprawdzać. Podczas obchodu posesji funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu usłyszeli dochodzące z domu słabo słyszalne wołanie o pomoc. Sprawdzając przez okna skąd może dochodzić wołanie zauważyli w jednym z pomieszczeń leżącą na podłodze starszą kobietę. W związku z podejrzeniem zagrożenia zdrowia i życia strażnicy podjęli decyzję o siłowym wejściu do budynku celem udzielenia niezbędnej pomocy leżącej kobiecie. W trakcie działań patrol wezwał załogę Straży Pożarnej, która przy użyciu specjalistycznego sprzętu wyważyła drzwi w domu, w którym przebywała potrzebująca osoba. Po wejściu do domu okazało się, że 70 latka nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, że przewróciła się poprzedniego dnia i z uwagi na uszkodzenia i chorobę kolan nie potrafiła się sama podnieść i sobie poradzić. Strażnicy starszej Pani pomocy przedmedycznej, dopytali o stan zdrowia, uzyskali niezbędne informacje, które przekazali wezwanej na miejsce załodze Ratownictwa Medycznego. W trakcie wykonywania czynności służbowych ustalono, że kobieta mieszka sama, nie ma w Radomiu żadnej rodziny. Z uwagi na warunki w których zamieszkuje oraz sytuacje rodzinną wezwano na miejsce pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy objęli kobietę niezbędną pomocą socjalną. Dodatkowo sprawę przekazano dzielnicowemu Komisariatu II Policji celem wyeliminowania nieprawidłowości związanych z konfliktami sąsiedzkimi na pobliskich posesjach.

Dział: Aktualności

W dniu 16.02.2019 roku o godzinie 0:30 strażnicy Referatu Administracyjno – Porządkowego kontrolowali rejon ulicy Kolejowej i Domagalskiego ze zwróceniem uwagi na zakłócenia ładu i porządku publicznego oraz przebywanie osób bezdomnych w pobliskich pustostanach. W trakcie kontroli terenu przy stacji paliw „Huzar” strażnicy usłyszeli głośny huk oraz zauważyli snop iskier po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko stacji. Natychmiast pobiegli sprawdzić co jest przyczyną huku i dużego iskrzenia. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze zauważyli pojazd marki Volkswagen, który uderzył w słup oświetleniowy, odbił się od niego i uderzył w pobliskie ogrodzenie. Strażnicy natychmiast udali się w kierunku kierującego, do którego dostęp był znacznie utrudniony ze względu na leżące przewody wysokiego napięcia, które w wyniku uderzenia spadły na ziemię. Zachowującym ostrożność funkcjonariuszom straży udało się podejść do pojazdu od strony kierowcy. Za kierownicą siedziała około 50 – letnia kobieta. Była przytomna i w pełni komunikatywna, uskarżała się na ból stóp i szyi. Z uwagi na znaczne uszkodzenia pojazdu nie było możliwości aby poszkodowana kobieta samodzielnie lub przy pomocy strażników opuściła pojazd dlatego na miejsce zdarzenia wezwano służby ratownicze, Straż Pożarną, Ratownictwo Medyczne, Policję i Pogotowie Energetyczne.

Do czasu przybycia służb ratunkowych podejmujący interwencję strażnicy monitorowali funkcje życiowe poszkodowanej kobiety i zabezpieczyli miejsce zdarzenia przed dostępem osób trzecich oraz pojazdów. Przybyła na miejsce załoga Straży Pożarnej przy pomocy specjalistycznego sprzętu uwolniła kobietę i przekazała Ratownikom Medycznym.

Zabezpieczone miejsce zdarzenia przekazano funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego KMP Radom celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 13.02.2019 roku o godzinie 12:30 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie dotyczące podejrzenia spalania odpadów w jednym z zakładów kamieniarskich na ulicy Ofiar Firleja w Radomiu.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu, pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy zauważyli wydobywający się z komina jednego z zakładów kamieniarskich dym koloru szaro – żółtego, który świadczył o prawdopodobieństwie spalania nieczystości. Patrol podjął czynności służbowe polegające na skontrolowaniu w obecności właściciela posesji pomieszczeń w których znajdował się piec. Stwierdzono pocięte na drobne kawałki płyty i elementy starych mebli składowane przy piecu jak i kilka elementów wrzuconych do pieca.. Nakazano natychmiastowe opróżnienie pieca z elementów zabronionych co kontrolowany bez zwłoki uczynił. Właściciel posesji przyznał się do popełnienia wykroczenia i w związku tym, kontrolujący na podstawie artykułu 191 ustawy o odpadach nałożyli na niego mandat karny w wysokości 200 zł.

Z kontroli sporządzono protokół oraz szczegółową dokumentacje zdjęciową. 

Dział: Aktualności


W dniu 12.02.2019 roku o godzinie 19:10 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od dyspozytora radomskiej Straży Pożarnej, że potrzebna jest pomoc przy poszukiwaniu kobiety, która ugrzęzła w błocie w okolicy przystanku końcowego komunikacji miejskiej linii 6 na Godowie.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował dwa patrole interwencyjne Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu, pełniące służbę na terenie miasta.

Po przybyciu w okolice miejsca zdarzenia strażnicy miejscy wraz ze strażakiem udali się w kierunku ogródków działkowych w poszukiwaniu kobiety, mieli z nią kontakt telefoniczny oraz nasłuchiwali nawoływań.

Strażnicy miejscy wraz ze strażakiem kierowali się polną, błotnistą drogą cały czas wzdłuż ogródków działkowych aż do momentu, gdy usłyszeli krzyki kobiety uwięzionej w błocie. Ciemność powodowała, że funkcjonariusze poruszali się bardzo ostrożnie, gdyż  na polnej dróżce znajdowało się coraz więcej błota. Na granicy ogródków działkowych ratownicy w świetle latarek zauważyli zapadniętą po pas w błocie wyziębioną i wystraszoną kobietę. Dotarcie do kobiety było utrudnione. Ratownicy wchodząc po kobietę zapadli się po pas w błocie ale udało im się dotrzeć do uwięzionej kobiety. Kobietę wydostaliśmy używając specjalistycznego sprzętu strażackiego a następnie przekazano przybyłej na miejsce załodze Pogotowia ratunkowego, która przewiozła wyziębniętą i wystraszoną kobietę na obserwacje do szpitala.

Cieszymy się, że wszystko się dobrze skończyło. Dziękujemy ratownikom za sprawne i skuteczne działanie.

Straż Miejska w Radomiu przeprowadziła kontrolę terenu, sporządzono obszerny materiał zdjęciowy i kontaktuje się z właścicielem terenu celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Dział: Aktualności

W dniu 11.02.2019 roku  o godzinie 8:40 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego/Niedziałkowskiego zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że w parku Kościuszki na placu zabaw dla dzieci czterech młodych mężczyzn spożywa alkohol i zakłóca ład i porządek publiczny.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol interwencyjny Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu, pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy potwierdzili interwencję oraz wylegitymowali sprawców wykroczenia. Mężczyźni spożywali piwo oraz wódkę. W trakcie czynności służbowych strażnicy ustalili, że wszyscy legitymowani są nieletni i powinni być w szkole w Pionkach na zajęciach.

W związku z powyższym nieletnich przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i przekazano pod opiekę przybyłym na miejsce opiekunom prawnym.

Z interwencji sporządzono dokładną dokumentację służbową, którą przekazano wraz z oświadczeniami opiekunów dyżurnemu I Komisariatu Policji celem wykonania dalszych czynności służbowych

Dział: Aktualności

W dniu 08.02.2019 roku patrol Referatu Prewencji kontrolował  centrum miasta pod kątem zakłócania ładu i porządku publicznego. O godzinie 1.00 do patrolu jadącego ulicą Sienkiewicza podjechał kierowca Taxi i oznajmił, że dwaj mężczyźni, których wiezie nie chcą uiścić opłaty za kurs. Strażnicy natychmiast podjęli czynności służbowe i rozpytano strony uwzględniając zgłoszenie kierującego taksówką.

W trakcie składania wyjaśnień jeden z mężczyzn siedzący na tylnym siedzeniu taksówki zachowywał się bardzo nerwowo, próbował czegoś szukać w kieszeniach a w konsekwencji podał drugiemu mężczyźnie niewielkie zawiniątko. Mężczyzna z przedniego fotela szybko i ukradkiem schował zawiniątko do skarpetki. Strażnicy widząc to nakazali mężczyźnie opróżnienie kieszeni oraz wyciągnięcie zawiniątka ze skarpety. Mężczyzna wykonał polecenie i po sprawdzeniu strażnicy odkryli, że zawiniątko to folia aluminiowa z zawartością białego proszku (wyglądem i konsystencją przypominająca środek odurzający amfetaminę).

Strażnicy zabezpieczyli zawiniątko wraz z zawartością, mężczyzn ujęto i przewieziono do najbliższej jednostki Policji.

W I Komisariacie Policji przy ulicy Traugutta 30 w Radomiu strażnicy przeprowadzili szereg czynności wyjaśniających oraz wylegitymowali ujętych mężczyzn. Sporządzono szczegółową dokumentacje służbową, którą wraz z ujętymi mężczyznami przekazano do dyspozycji dyżurnego I Komisariatu policji w Radomiu. Mężczyzn osadzono w Policyjnych Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych KMP Radom do wyjaśnienia.

Czynności w sprawie prowadzi KMP Radom.

Dział: Aktualności

W dniu 06.02.2019 roku patrol pieszy Straży Miejskiej kontrolował rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu pod kątem prawidłowości parkowania pojazdów oraz zakłóceń ładu i porządku publicznego.

O godzinie 9:40 do patrolu będącego na wysokości posesji Żeromskiego 2 podszedł bardzo zdenerwowany i przestraszony mężczyzna, który przekazał strażnikom, że kilka chwil wcześniej został napadnięty przez nieznanego mu mężczyznę, pobity i skradziono mu pieniądze w kwocie około 350 złotych. Bardzo dokładnie opisał sprawcę rozboju i wskazał kierunek w którym uciekał. Sprawca miał smukłą, wysportowaną sylwetkę, ubrany był w kurtkę koloru niebieskiego, ciemne spodnie i buty typu „adidas”. Strażnicy natychmiast podjęli działanie w wyniku czego zauważyli uciekającego mężczyznę na wysokości posesji Żeromskiego 9 w Radomiu. Po intensywnym pościgu funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu ujęli sprawcę rozboju oraz wezwali do pomocy patrol zmotoryzowany Straży Miejskiej celem dowiezienia ujętego sprawcy do najbliższej jednostki Policji. Mężczyzna był agresywny, nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy i użyto wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek.

W związku z rażącym łamaniem prawa, ujętego mężczyznę przewieziono do I Komisariatu Policji i przekazano oficerowi dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Czynności w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji przy ulicy 11 – go Listopada w Radomiu.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 04 luty 2019 09:35

STYCZEŃ 2019 - PODSUMOWANIE

W miesiącu styczniu 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1439 interwencji:

-       907    interwencji mieszkańców naszego miasta;

-       147     interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-       304     interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-         71    interwencji zleconych przez inne służby

-   10  zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   110

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –   222   , w tym

            a. wypalanie odpadów i nieczystości –  127

            b. nieporządek                               -     38  

c. niszczenie zieleni                        -     34

3. Interwencje dotyczące zwierząt –  135

4. Nieprawidłowe parkowanie –       334

            a. holowanie –   8

            b. blokady –      51

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  113

6. Niszczenie mienia –   3

6. Bójka/ pobicie –  7

7. Sprawcy przestępstw –  5

8. Zagrożenie zdrowia i życia –   224   (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –   30

10. Nietrzeźwy –   13

11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  68

12. Asysta/Potwierdzenie danych –    38

13. Awarie –   80

14. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –   22

15. Udzielenie pomocy –    18

16.  Inne - 17

Dział: Aktualności