Artykuły filtrowane wg daty: grudzień 2019

sobota, 28 grudzień 2019 08:12

FAJERWERKI - ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ.

Fajerwerki, petardy, rakiety, rzymskie ognie – to materiały wybuchowe. Odpalanie różnego rodzaju rac to nasza ulubiona rozrywka podczas rodzinnego, sąsiedzkiego i plenerowego noworocznego świętowania jednak przy nierozważnym postępowaniu może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Straż Miejska w Radomiu zwraca uwagę na ostrożne i bezpieczne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi. Apelujemy do mieszkańców naszego miasta o stosowanie się do zaleceń, które pomogą spędzić sylwestrowy czas nie tylko radośnie, lecz
i bezpiecznie. Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – choć służą rozrywce i są powszechnie dostępne, zawierają materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do wypadku.
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:
•    Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
•    Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
•    Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
•    Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
•    Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:
•    Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
•    Czytaj instrukcję. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
•    Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
•    Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

    Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś odpowiednim służbom (Policji
i Straży Miejskiej)
    Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

Dział: Aktualności

W dniu 21.12.2019 roku około godziny 20:45 patrol zmotoryzowany Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu kontrolując teren przydworcowy zauważył jak kierujący pojazdem marki Renault na bełchatowskich numerach rejestracyjnych skręcił z ulicy Traugutta w ulicę Planty, tj. nie zastosował się do znaku „zakaz wjazdu” pojechał „pod prąd” czym naraził innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo a następnie zaparkował pojazd na wysokości apteki przy ulicy Traugutta 1 w Radomiu.

Strażnicy natychmiast udali się za kierującym, który popełnił opisane wyżej wykroczenia  i rozpoczęli legitymowanie mężczyzny, podczas którego wyczuli od niego wyraźną woń alkoholu.

W związku z zaistniałą sytuacją strażnicy zabezpieczyli pojazd marki Renault a 26 letniego mężczyznę przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu, gdzie  przeprowadzono badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik pozytywny 1,7 promila.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 16 grudzień 2019 08:46

ZGON NA PRZYSTANKU LIMANOWSKIEGO/MARATOŃSKA

W nocy z 15/16.12.2019 roku o godzinie 2:35 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące leżącej w bezruchu osoby na przystanku przy ulicy Limanowskiego/Maratońska w Radomiu.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Administracyjno - Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Na miejscu strażnicy potwierdzili zgłoszenie i po wstępnym rozpoznaniu stwierdzili brak czynności życiowych u leżącego mężczyzny. Natychmiast mężczyznę przemieszczono z ławki i przystąpiono do resuscytacji, którą prowadzono nieustannie do czasu przybycia załogi Pogotowia Ratunkowego. Przybyli na miejsce ratownicy i lekarz przejęli czynności ratunkowe od funkcjonariuszy straży. Mimo trwającej akcji ratunkowej nie udało się przywrócić czynności życiowych 60 - latkowi i lekarz stwierdził zgon.

W związku z powyższym całe miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Funkcjonariusze wyłączyli z użytkowania teren przyległy do przystanku autobusowego przed dostępem osób postronnych aby wezwani na miejsce funkcjonariusze Policji mogli prowadzić czynności wyjaśniające.

Dział: Aktualności

W dniu 02.12.2019 roku o godzinie 17:40 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon Placu Jagiellońskiego w Radomiu  zauważył i zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej, że na skwerze przy ulicy Struga/ Plac Jagielloński siedzą młody mężczyzna, który najprawdopodobniej posiada i zażywa środki odurzające.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Na miejscu zdarzenia strażnicy zastali wskazanego przez operatora monitoringu miejskiego mężczyznę. Mężczyzna był wyraźnie zaskoczony kontrolą strażników i po okazaniu dokumentu tożsamości próbował uciekać. Po krótkim pościgu został ujęty i z uwagi na fakt iż nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy użyto środka przymusu bezpośredniego.  Nie przyznał się do posiadania środków odurzających jednak w trakcie kontroli jego rzeczy osobistych funkcjonariusze ujawnili w kieszeni kurtki nabitą fifkę oraz torebkę foliową z zapięciem strunowym wypełnioną zielonym suszem o zapachu marihuany.

Po zakończeniu czynności wyjaśniających ujętego 16 latka przewieziono do I Komisariatu Policji i przekazano wraz z zabezpieczonymi przedmiotami dyżurnemu Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
wtorek, 03 grudzień 2019 08:02

LISTOPAD 2019 - PODSUMOWANIE

W miesiącu listopadzie 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła   1735  interwencji:

-         820  interwencji mieszkańców naszego miasta;

-         234  interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-         607 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-         60   interwencji zleconych przez inne służby

-     14 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   267;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –    248  , w tym

            a. wypalanie odpadów i nieczystości –   87 ;

            b. nieporządek                               -          44 ; 

c. niszczenie zieleni                        -           75;

d. padlina zwierząt                         -           20;

3. Interwencje dotyczące zwierząt –  140 ;

4. Nieprawidłowe parkowanie           330;

            a. holowanie –   7;

            b. blokady –    12;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  137;

6. Niszczenie mienia –   5;

6. Handel –  6;

7. Sprawcy przestępstw – 2;

8. Zagrożenie zdrowia i życia –    207 (w tym udzielenie pomocy osobom śpiącym i leżącym na ulicy oraz   bezdomnym);

9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  117;

10. Rower miejski –   4;

11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 56 ;

12. Asysta/Potwierdzenie danych –  20 ;

13. Awarie –   55;

14. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –  27 ;

15. Czynności służbowe oraz profilaktyka szkolna – 110;

16. Inne –  4;

Dział: Aktualności