Radomska Straż Miejska we wtorek rozpoczęła działania związane z zapewnieniem ładu i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa na terenie radomskich nekropolii.
Jak co roku kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy ruch pieszy i samochodowy w obrębie cmentarzy wzrasta, strażnicy miejscy rozpoczynają kontrolę radomskich cmentarzy i terenów do nich przyległych. Patrole mają nie tylko wyeliminować kradzież ozdobnych wiązanek czy zniczy pozostawionych na grobach najbliższych, ale także ich celem jest uświadomienie mieszkańcom zagrożeń wynikających z braku rozsądku w trakcie zbliżających się dni. Przypominamy, że strażnicy nie tylko kontrolują teren, ale także rozmawiają i ostrzegają mieszkańców przed możliwymi zagrożeniami.
Straż Miejska w Radomiu uczula osoby sprzątające mogiły, aby nie pozostawiały w widocznym miejscu torebek z dokumentami i pieniędzmi, bowiem to właśnie one są łakomym kąskiem dla złodziei, a tych niestety w okresie Wszystkich Świętych znacznie przybywa. Co ważne, ich łupem bardzo często padają także mniej wartościowe przedmioty, jak np. znicze, które następnie z łatwością można sprzedać.
Prosimy o stosowanie się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a w przypadku wybrania się na cmentarz z dzieckiem, o zwracanie na nie szczególnej uwagi.
Pamiętajmy, że w okresie Wszystkich Świętych wprowadzane są czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego (1 listopada nie wszędzie dojedziemy samochodem), a dla własnego komfortu zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej. W związku z tym iż w czasie Święta Zmarłych dodatkowe przystanki umiejscowione są w różnych miejscach, dlatego wysiadając z autobusu, należy zwrócić szczególną uwagę na nadjeżdżające pojazdy.
Apelujemy!
Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, które mogą potrzebować naszej pomocy. Rozejrzyjmy się dookoła i sprawdźmy, czy nikt z naszego bezpośredniego otoczenia nie potrzebuje wsparcia. Czasami widzimy, że ktoś gorzej się czuje, zasłabł, czy wygląda na przestraszonego. Nie bójmy się i reagujmy. Wystarczy zapytać, czy ktoś nie potrzebuje pomocy, a w razie czego prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.
Patrol medyczny dla bezdomnych to wspólny projekt Caritas Diecezji Radomskiej, Straży Miejskiej i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. W dniu dzisiejszym przeprowadziliśmy pierwsze wspólne kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych sprawdzając w jakim stanie przed nadejściem zimy znajdują się osoby potrzebujące pomocy. Podczas patrolu potrzebujący będą mogli skorzystać również z ciepłego posiłku, który przygotowali pracownicy Caritas Diecezji Radomskiej.
Jako pierwsze miejsce skontrolowaliśmy pustostany przy ulicy Żeromskiego …
Patrol medyczny ma jeden cel: sprawienie by bezdomni bezpiecznie przeżyli okres jesienno-zimowy, ponieważ wśród osób bezdomnych najwięcej zgonów zdarza się z wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień.
W związku z nadchodzącym okresem zimowym Straż Miejska w Radomiu apeluje do mieszkańców miasta Radomia o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby wymagające pomocy.
W okresie zimowym, a zwłaszcza w te nadchodzące mroźne dni bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przebywające
w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.
Przypominamy, że na terenie naszego miasta działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu jednego gorącego posiłku dziennie oraz niezbędnej odzieży.
Dom dla Bezdomnych Kobiet
ul. Zagłoby 3
tel.: 48 365 26 29
W okresie jesienno-zimowym w ramach realizacji zadań na rzecz bezdomnych prowadzona jest noclegownia dla mężczyzn i kobiet.
Dom dla Bezdomnych Mężczyzn
ul. Słowackiego 188
tel.: 48 360 01 91
Dodatkowo przy Domu dla bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 w Radomiu funkcjonuje specjalnie do tego celu stworzona ogrzewalnia, w której osoby potrzebujące mogą się ogrzać i napić gorącej herbaty.
W przypadku stwierdzenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112 lub dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.
Wraz z początkiem nowego sezonu grzewczego Straż Miejska w Radomiu rozpoczyna kontrole domowych palenisk. Strażnicy miejscy będą sprawdzać czym radomianie palą w piecach.
Przypominamy, że strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Prezydenta Miasta Radomia na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady.
Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Podstawa prawna: artykuł 9 u ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008, z późn. zmianami) oraz artykuł 379 i artykuły 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 25, poz.150, z późn. zmianami).
Na podstawie posiadanego upoważnienia strażnik jest uprawniony do:
1. wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 – na pozostały teren;
2. przeprowadzania badań lub wykonywania niezbędnych czynności kontrolnych;
3. żądania pisemnych lub ustnych informacji do wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4. żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyka kontroli.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja.
Patrole sprawdzą w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada certyfikat świadczący o tym, że użyte do spalania paliwo spełnia odpowiednie parametry (należy podczas zakupu opału poprosić sprzedającego o świadectwo jakości opału). Jeśli posiada, a mimo tego jakość paliwa budzi wątpliwości (np. wygląd przypomina zabronione muły lub floty), wówczas strażnicy mogą pobrać próbkę węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.
Podstawa prawna: Art. 6c pkt. 1 Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Przypominamy, że od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
Tradycyjnie przed świętem zmarłych radomska Straż Miejska wspólnie ze Strażą Leśną rozpoczęła akcją „Stroisz 2019” kontrolę targowisk i terenów przy cmentarzach pod kątem handlu gałązkami drzew iglastych. Właśnie w tym okresie wzrasta popyt na ozdoby nagrobne wykonane z gałązek drzew iglastych i funkcjonariusze Straży Miejskiej i Straży Leśnej kontrolują legalność posiadanego stroiszu.
Przypominamy, że stroisz można zakupić legalnie w szkółkach roślin ozdobnych ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych. Gałązki drzew iglastych również znajdują się w ofercie Nadleśnictwa, które pozyskuje je przy pracach pielęgnacyjnych w lasach.
Każdy handlujący powinien mieć udokumentowane pochodzenie gałązek lub drzewek iglastych dlatego pamiętajmy o tym, by kupować stroisz pochodzący z legalnego źródła.
W dniu dzisiejszym, skontrolowano tereny przy cmentarzach przy ul. Limanowskiego oraz Ofiar Firleja i Witosa. Kontrolą objęto również największe na terenie naszego miasta targowisko przy ulicy Wernera. Podczas dzisiejszej akcji strażnicy nie stwierdzili nieprawidłowości. Wspólne kontrole będą prowadzone sukcesywnie przez najbliższe dwa tygodnie.
W dniu 13.10.2019 roku o godzinie 17:40 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie dotyczące zakłócania ładu i porządku publicznego oraz dewastacji rolet antywłamaniowych jednego ze sklepów monopolowych usytuowanych na ulicy Okulickiego w Radomiu.
Dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol Referatu Ochrony Środowiska pełniący służbę na terenie miasta Radomia.
Na miejscu zdarzenia strażnicy ujęli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi podanemu przez osobę zgłaszającą i powiadomili właściciela sklepu o szkodach wyrządzonych w jego sklepie. Dodatkowo przeprowadzono rozpytanie wśród pracowników sklepu i świadków zdarzenia, którzy jednoznacznie wskazali nietrzeźwego mężczyznę jako sprawcę zniszczenia rolet.
Właściciel sklepu wezwał na miejsce zdarzenia patrol Policji, który przejął i przeprowadził czynności w sprawie.
W miesiącu wrześniu 2019 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1422 interwencje:
- 777 interwencji mieszkańców naszego miasta;
- 344 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;
- 221 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;
- 59 interwencji zleconych przez inne służby
- 21 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)
Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:
1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 51;
2. Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 231, w tym
a. wypalanie odpadów i nieczystości – 55;
b. nieporządek - 45;
c. niszczenie zieleni - 68;
d. padlina zwierząt - 39;
3. Interwencje dotyczące zwierząt – 152;
4. Nieprawidłowe parkowanie – 293;
a. holowanie – 4;
b. blokady – 10 ;
5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 127;
6. Niszczenie mienia – 5;
6. Handel – 4;
7. Sprawcy przestępstw – 4;
8. Zagrożenie zdrowia i życia – 212 (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz bezdomni);
9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 145;
10. Rower miejski – 6 ;
11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 44;
12. Asysta/Potwierdzenie danych – 22;
13. Awarie – 83;
14. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 15;
15. Udzielenie pomocy – 15;
16. Inne – 13;
Jeżeli szukasz ciekawej pracy, lubisz pracę w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, lubisz pomagać innym, cenisz sobie czystość i estetykę to możesz zrealizować to wszystko pracując w Straży Miejskiej w Radomiu.
Zapewniamy stabilne wynagrodzenie wraz z pochodnymi oraz, że dzięki swojemu zaangażowaniu będziesz mógł/mogła przyczynić się do tego aby nasze miasto było bardziej bezpieczne i panował w nim ład i porządek.
Czekamy na Ciebie.
Oferty z wymaganymi dokumentami należy składać do sekretariatu Straży Miejskiej w Radomiu, ul. Moniuszki 9, 26-600 Radom w terminie do 14.10.2019 roku
Postępowanie kwalifikacyjne rozpocznie się od 14.10.2019 roku. W ramach postępowania kwalifikacyjnego zostaną przeprowadzone testy wiedzy ogólnej, testy sprawdzające sprawność fizyczną kandydata i rozmowa kwalifikacyjna.
Wszystkie informacje na temat naboru w zakładce zatrudnienie na stronie http://bip.strazmiejska.radom.pl/
Copyright © 2009 - 2018 Straż Miejska w Radomiu. All Rights Reserved. Klazula informacyjna