Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2018

W dniu 28.09.2018 roku o godzinie 10.00 po raz kolejny Straż Miejska w Radomiu zorganizowała akcję „Posprzątajmy Radom na… jesień”. Znów sprzątaliśmy Las Kapturski wraz ze znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Nadleśnictwa Radom  ścieżką dydaktyczną.

Jak co roku w akcję zaangażowali się niezawodni uczniowie i nauczyciele XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica oraz urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Radomiu. Wszystkim zapewniliśmy środki czystości oraz rękawice ochronne. Pogoda dopisała i na zakończenie wszyscy mogliśmy podsumować akcję posilając się pieczoną w ognisku kiełbaską.  

Zebraliśmy około tonę odpadów, które odebrał i odwiózł na wysypisko Zakład Usług Komunalnych.

Tradycyjnie akcja ma na celu przekonanie mieszkańców Radomia do dbania o środowisko. Musimy wiedzieć, że przez jedno spotkanie, rozmowę, całego świata się nie posprząta. Ważne jest aby uporządkować swoje myślenie na temat zbędnych szkodliwych pozostałości, których w naturalnym środowisku być nie powinno.

Pamiętajmy, że takie wspólne działania promują coraz bardziej popularne wartości ekologiczne. Istotą istnienia straży jest promowanie i prowadzenie działań dotyczących czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia. Działania prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu mają charakter cykliczny tj. prowadzone są stosownie do pory roku.

Koordynatorem akcji jest Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Ryszard Soczówka tel. (48) 36-20-435.

Dział: Aktualności

Utytułowany zawodnik Daniel „Rutek” Rutkowski przed laty mistrz Polski seniorów w zapasach a obecnie niepokonany w oktagonie zawodnik MMA, prywatnie super kolega i przyjaciel, pokorny sportowiec i prawdziwa „bestia” w klatce  był gościem i jednocześnie współprelegentem funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu podczas cyklu prelekcji w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Myśliszewicach.

Celem spotkań podczas odbywającego się „Tygodnia sportu” było  zainteresowanie dzieci i młodzieży sportem. Każdą jego formą. Nasz mistrz wraz z  bratem Grzegorzem Rutkowskim i młodym mistrzem zapasów Jakubem Ścieglińskim zaprezentowali swoje umiejętności oraz skutecznie przekazali uczestnikom prelekcji dobrą energię.

Rozmawialiśmy jak zastąpić komputer i smartfon, jak uchronić się przed problemami wynikającymi z nadużywania sprzętu elektronicznego, jak ustrzec się problemów z niewłaściwego korzystania z portali społecznościowych. Omówiliśmy wspólnie tematykę „Cyberprzemocy” oraz jak zachować się w „kontakcie z osobą obcą”

Naszą wiedzę przekazaliśmy nie tylko werbalnie. W bezpośredniej zabawie uczyliśmy dzieci jak przez sport stać się lepszym człowiekiem, jak być asertywnym w przypadkach, gdy jesteśmy namawiani do robienia złych rzeczy. Jak sport uczy szacunku do drugiego człowieka, jak ze sobą współpracować by osiągnąć sukces.

Wiemy, że cykl naszych pogadanek zdecydowanie poprawił świadomość wszystkich uczestniczących w prelekcjach . Jak ustrzec się niebezpieczeństw związanych z uczestniczeniem w codziennym życiu, do kogo należy zwrócić się o pomoc.

Dziękujemy naszym gościom, wszystkim naszym młodym słuchaczom za czynny udział w prelekcjach, za uczestnictwo we wszystkich zabawach, dzięki którym nauczyli się rozpoznawać zagrożenia i będą umieli sobie z nimi radzić oraz … za odwagę. :)

Dział: Aktualności

W dniu 23.09.2018 roku o godz. 6:30 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Malczewskiego i Struga zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na parkingu samochodowym przy budynku NOT grupa młodych mężczyzn napadła na motocyklistę.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy nie zastali napastników ale przeprowadzili rozmowę z poszkodowanym starszym mężczyzną. Kontakt był znacznie utrudniony ponieważ mężczyzna ten okazał się obywatelem Niemiec, który podróżował motocyklem marki BMW z Kaukazu do rodzinnego miasta Wiensberg w Badenii – Wirtenbergii. Poszkodowany mężczyzna oświadczył, że gdy odpoczywał w rejonie budynku NOT po długiej podróży został zaatakowany przez grupę około 7 osób, które zaczęły go szarpać, ciągnąć po ziemi za ubrania, przewrócili i próbowali zniszczyć motocykl, którym podróżował i uciekli.

Strażnicy po rozmowie z pracownikiem monitoringu ustalili, że sprawcy napaści wsiedli do autobusu linii 17 numer boczny 1025, który jechał w kierunku osiedla Potkanów.

Dyżurny natychmiast skontaktował się z dyspozytorem MPK, który przekazał informację, że opisywani mężczyźni wysiedli na przystanku przy ulicy Limanowskiego/Sucha.

Prowadzący interwencję strażnicy patrolując osiedle Borki zauważyli na wysokości ulicy Kosowskiej 32 opisywanych młodych mężczyzn. Mężczyźni na widok patrolu próbowali uciekać, jednak po  krótkim pościgu patrol ujął pięć osób. Mężczyźni byli agresywni, nie wykonywali poleceń funkcjonariuszy, w związku z tym strażnicy poprosili o pomoc kolejny patrol straży i patrol policji.

Wszystkich ujętych mężczyzn doprowadzono do I Komisariatu Policji celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.  

Dodatkowo patrol Straży Miejskiej wspomagający przy interwencji dowiózł również do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta 30 poszkodowanego mężczyznę, który rozpoznał sprawców i złożył obszerne zeznania dotyczące napaści na jego osobę.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 21.09.2018 roku o godz. 7:45 podczas kontroli prewencyjnej ulicy Mazowieckiego oraz wejścia do tunelu dworca PKP patrol Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu zauważył machającego rozpaczliwie w ich kierunku mężczyznę. Strażnicy podjęli rozmowę z mężczyzną, który oświadczył, że przed chwilą został pobity przez dwóch nieznanych mu młodych mężczyzn. Rozglądając się wokoło zauważył i skazał sprawców pobicia. Strażnicy niezwłocznie podjęli czynności służbowe mające na celu ujęcie sprawców pobicia. Na widok zbliżających się strażników mężczyźni podjęli próbę ucieczki, jednak po długim i intensywnym pościgu na wysokości posesji Mazowieckiego 4 ujęto jednego ze sprawców pobicia. Mężczyzna był agresywny i nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy, w związku z czym użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek. Ujęty mężczyzna był bardzo pobudzony posiadał otarcia na kolanach i pobrudzoną twarz. Wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu. Funkcjonariusze Referatu Prewencji wezwali na miejsce zdarzenia drugi patrol celem przewiezienia ujętego mężczyzny do najbliższej jednostki Policji. W tym samym czasie prowadzono czynności mające na celu ustalenie drugiego ze sprawców, jednak bez rezultatu.

Podczas kontroli ujętego mężczyzny ujawniono w jego odzieży wierzchniej i saszetce znaczną ilość zielonego suszu o zapachu marihuany oraz urządzenie do mielenia suszu. Mężczyzna posiadał również przy sobie również dwa telefony i znaczną gotówkę.

Ujętego 18 latka przewieziono do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu i oddano (wraz z zabezpieczonymi przedmiotami) do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych. Przeprowadzono również badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik 0,76 mg/l (około 1,6 promila).

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu.  

 

Dział: Aktualności
czwartek, 20 wrzesień 2018 07:36

POŻAR W BLOKU NA ULICY OSKARA KOLBERGA 17

W dniu 20.09.2018 roku około godz. 21:00 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie o pożarze w bloku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Kolberga 17 w Radomiu. Na miejsce zadysponowano patrole zmotoryzowane Straży Miejskiej, które czynnie uczestniczyły w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Pożarem objęty był jeden z lokali mieszkalnych na drugim piętrze bloku.

 Na polecenie dowódcy akcji gaśniczej, funkcjonariusze Straży Miejskiej wyłączyli z użytkowania teren przyległy do bloku przed dostępem osób postronnych aby strażacy mogli swobodnie prowadzić akcję gaśniczą. Na miejscu zdarzenia strażnicy skoordynowali działania ze wszystkimi służbami uczestniczącymi w akcji ratowniczej. Wspólne działania Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego oraz Urzędu Miejskiego – Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony pozwoliły na sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej oraz pomoc poszkodowanym.

Niestety w wyniku pożaru do szpitala trafiło pięć osób, dwie z lokalu objętego pożarem a trzy, które poczuły się źle w wyniku zadymienia.

Dodatkowo dla osób ewakuowanych z bloku (osoby w wieku podeszłym oraz te, które do czasu zakończenia akcji ratowniczej, nie miały możliwości przebywania „pod dachem”) zabezpieczono autobus MPK na czas prowadzenia działań ratowniczych.

Akcja ratownicza zakończyła się około północy.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 17 wrzesień 2018 10:45

ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM – NABÓR NA 7 STANOWISK

Z dniem dzisiejszym, tj 17.09.2018 roku Straż Miejska w Radomiu rozpoczyna nabór na 7 (siedem) wolnych stanowisk.

Jeżeli szukasz ciekawej pracy, lubisz pracę w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, lubisz pomagać innym, cenisz sobie czystość i estetykę to możesz zrealizować to wszystko  pracując w Straży Miejskiej w Radomiu.

Zapewniamy stabilne wynagrodzenie wraz z pochodnymi oraz, że dzięki swojemu zaangażowaniu będziesz mógł/mogła przyczynić się do tego aby nasze miasto było bardziej bezpieczne i panował w nim ład i porządek.

Czekamy na Ciebie.

Oferty z wymaganymi dokumentami należy składać do sekretariatu Straży Miejskiej w Radomiu, ul. Moniuszki 9, 26-600 Radom

w terminie do 27.09.2018 roku

Postępowanie kwalifikacyjne rozpocznie się od 27.09.2018 roku. W ramach postępowania kwalifikacyjnego zostaną przeprowadzone testy wiedzy ogólnej, testy sprawdzające sprawność fizyczną kandydata i  rozmowa kwalifikacyjna.

Wszystkie informacje na temat naboru w zakładce zatrudnienie na stronie http://bip.strazmiejska.radom.pl/

Dział: Aktualności

W dniu 08.09.2018 roku o godzinie 1:20 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że w Parku Kościuszki leży mężczyzna, który prawdopodobnie został pobity przez dwóch młodych mężczyzn.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy potwierdzili zgłoszenie i przeprowadzili rozpytanie z leżącym na ławce mężczyzną. Mężczyzna ten uskarżał się na ból twarzy, żeber i klatki piersiowej, wyczuwalna była od niego wyraźna woń alkoholu. W związku z dolegliwościami, które opisywał poszkodowany, strażnicy wezwali na miejsce zespół Pogotowia Ratunkowego, który po wstępnym rozpoznaniu zabrał mężczyznę do szpitala na obserwację. Poszkodowany mężczyzna opisał również wygląd sprawców.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli penetrację przyległego terenu i w bezpośredniej okolicy Parku Kościuszki ujęli jednego ze sprawców pobicia. Według relacji operatora monitoringu ujęty przez patrol Straży Miejskiej 17 – latek uderzał poszkodowanego mężczyznę rękoma po  głowie i innych częściach ciała. Od ujętego 17 – latka wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu. W związku z popełnieniem przez młodego mężczyznę czynu zabronionego patrol doprowadził ujętego 17 latka do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i przekazał do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych. Na miejsce wezwano również matkę mężczyzny, w obecności której przeprowadzono badanie w celu sprawdzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik pozytywny 051 mg/l (około 1,1 promila).

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 06.09.2018 roku o godzinie 19:20 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że w Parku Kościuszki znajdują się dwie kobiety, które prawdopodobnie posiadają i zażywają środki odurzające.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy przeprowadzili czynności służbowe z kobietami wskazanymi przez operatora monitoringu.

Podczas kontroli u jednej z kobiet strażnicy stwierdzili szklaną fifkę, w której znajdował się susz roślinny koloru zielono-brunatnego o specyficznym zapachu marihuany. W trakcie wykonywania czynności służbowych kobieta, u której stwierdzono fifkę wypełnioną suszem roślinnym dobrowolnie ujawniła, że posiada również torebkę foliową z zapięciem strunowym wypełnioną suszem roślinnym również o wyraźnym zapachu marihuany.

W związku z podejrzeniem posiadania środków zabronionych przeprowadzono kontrolę u drugiej kobiety, jednak nie stwierdzono nieprawidłowości.

Kobietę posiadającego susz roślinny ujęto i doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano (wraz z zabezpieczonymi przedmiotami) do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
środa, 05 wrzesień 2018 10:17

SIERPIEŃ 2018 - PODSUMOWANIE

W miesiącu sierpniu 2018 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1457 interwencji:

-  917 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-   356 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-   128 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-     35 interwencji zleconych przez inne służby

-   21 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, studniówek, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 70 ;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 86 ;

            a. wypalanie odpadów i nieczystości – 27 ;

            b. nieporządek                                     -  40 ;

c. niszczenie zieleni                             -  24 ;

3. Interwencje dotyczące zwierząt – 177 ;

4. Nieprawidłowe parkowanie – 184 ;

            a. holowanie – 2;

            b. blokady – 46;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 156 ;

6. Niszczenie mienia – 13 ;

6. Bójka/ pobicie – 2;

7. Sprawcy przestępstw – 6 ;

8. Rower miejski –120 ;

9. Zagrożenie zdrowia i życia – 242 ( w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

10. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 126 ;

11. Nietrzeźwy – 7;

12. Kradzież – 3;

13. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 26;

14. Handel – 4;

15. Asysta/Potwierdzenie danych – 25;

16. Awarie – 118;

17. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 7 ;

18. Udzielenie pomocy – 20 ;

19. Inne –  17 ;

Dział: Aktualności

W dniu 31.08.2018 roku o godz. 9:40 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał informację, że na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Nowogrodzkiej mężczyzna poruszający się na rowerze miejskim prowadzi handel odzieżą  najprawdopodobniej  pochodzącą z kradzieży.

Dyżurny niezwłocznie skierował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Prewencji, który we wskazanym miejscu napotkał opisywanego mężczyznę.  

Na widok zbliżającego się patrolu mężczyzna próbował uciec, lecz po krótkim pościgu został ujęty i doprowadzony do oznakowanego pojazdu służbowego. Strażnicy sprawdzili rower miejski na którym poruszał się mężczyzna. Po sprawdzeniu pojazdu w systemie Nextbike ustalono, że rower o numerze 60328 powinien być wpięty do stacji na Placu Konstytucji 3- Go Maja. Mężczyzna nie posiadał dokumentów tożsamości a podczas prowadzonych czynności wyjaśniających był cały czas pobudzony, agresywny, nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy i w związku z tym patrol zastosował środki przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek służbowych. Ujęty mężczyzna został rozpytany o posiadanie odzieży, nie potrafił jednak wytłumaczyć skąd pochodzi i w jakich okolicznościach znalazła się w jego rękach. Ujawniona odzież w ilości 35 sztuk posiadała klipsy antykradzieżowe. Strażnicy ustalili, że pochodzi ze sklepu Pepco w Radomiu.

W związku z powyższym ujętego mężczyznę strażnicy doprowadzili do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności