Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2018
piątek, 31 sierpień 2018 05:47

ŚWIETO STRAŻY MIEJSKIEJ

Z okazji Święta Straży Miejskiej wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym składam najlepsze życzenia i wyrazy uznania.

Obchodzona 29 sierpnia uroczystość jest doskonałą sposobnością do przekazania podziękowań za niełatwą, wymagającą wrażliwości, ale i uczciwości, rzetelności 
i bezstronności służbę. Nie sposób nie docenić Państwa codziennych rutynowych prozaicznych działań na rzecz porządku publicznego oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Swoimi działaniami udowadniacie, że mieszkańcy mogą Wam - Drodzy Strażnicy zaufać, bo nie pozostajecie obojętni na ludzką krzywdę. Dziękuję 
i gratuluję raz jeszcze takiej postawy. Doceniając sumienne wypełnianie tych często niełatwych obowiązków życzę całemu Kierownictwu, Funkcjonariuszom i Pracownikom cywilnym wszelkiej pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Niechaj wysiłek związany z wykonywaniem tej wyjątkowej misji stanowi źródło spełnienia, a podejmowanym działaniom towarzyszy przychylność i życzliwość mieszkańców.

Życzę Nam również, aby wszelkie głosy o likwidacji naszej formacji ustały i nie zakłócały jakże istotnej służebnej działalności Straży Miejskiej, którą prowadzimy na rzecz społeczności lokalnej.

W intencji wszystkich pracowników  - obecnych i tych, którzy już z nami nie stoją w szeregu w dniu 31 sierpnia 2018 roku w Kościele Garnizonowym w Radomiu zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Po zakończonych uroczystościach kościelnych w siedzibie Straży Miejskiej w Radomiu przy ulicy Moniuszki 9 odbędzie się spotkanie, na którym wyróżnieni strażnicy otrzymają awanse na wyższe stopnie służbowe, pochwały i nagrody finansowe.

 

                                                                                                                                                                Komendant Straży Miejskiej w Radomiu

                                                                                                                                                                Edmund Nowocień

Dział: Aktualności

W dniu 30.08.2018 o godzinie 2:35 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie, że na terenie stacji paliw „Huzar” przy ulicy Mazowieckiego trzech mężczyzn, ukradło dziewięć sztuk dużych pięciolitrowych płynów do spryskiwaczy. 

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego  pełniący służbę nocną na terenie miasta.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia, strażnicy zauważyli uciekających ze stacji paliw mężczyzn i podjęli pościg, w wyniku którego ujęto dwóch sprawców kradzieży.

Od mężczyzn wyczuwalna była woń alkoholu i nie potrafili logicznie wytłumaczyć swojego postępowania. Podczas rozmowy mężczyźni przyznali się do kradzieży i wskazali miejsce ukrycia pojemników z płynem.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej wezwali na miejsce zdarzenia patrol Policji, który nałożył na sprawców kradzieży mandaty karne po 200 zł każdy. Wszystkie skradzione pojemniki strażnicy przekazali pracownikom stacji paliw.

Dział: Aktualności

W dniu 29.08.2018 roku strażnicy Referatu Prewencji pozyskali informację dotyczącą zaparkowanego od kilku dni w rejonie ulic Gnieźnieńskiej i Gliwickiej pojazdu marki Volkswagen na brzeskich numerach rejestracyjnych. Istniało uzasadnione podejrzenie, że pojazd może być utracony w wyniku kradzieży.

Podejmujący interwencję funkcjonariusze szybko skojarzyli fakty, gdyż podczas odbywających się w naszym mieście pokazów lotniczych Air Show 2018 jednemu z gości zaginął pojazd, który idealnie pasował do opisywanego Na miejscu patrol potwierdził swoje przypuszczenia i okazało się, że odnaleziony pojazd to auto zagubione podczas tegorocznych pokazów lotniczych. Pojazd był zamknięty i bez uszkodzeń.

Dyżurny Straży Miejskiej poinformował właściciela pojazdu mieszkańca Brzeska o odnalezieniu auta i dokładnym miejscu jego zaparkowania.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 27 sierpień 2018 09:59

POŻAR W KAMIENICY NA ULICY MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ 8.

W dniu 27.08.2018 roku  o godzinie 9:58 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie, że w budynku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 8 wybuchł pożar.

Na miejsce zdarzenia dyżurny natychmiast zadysponował patrol zmotoryzowany Straży Miejskiej, który czynnie uczestniczył w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze wyłączyli z użytkowania cały teren przyległy do kamienicy przed dostępem osób postronnych aby strażacy mogli swobodnie prowadzić akcję gaśniczą.

Interweniujący patrol pozyskał pełną informacje o zdarzeniu oraz ustalił świadków.

Do pożaru doszło w jednym z lokali usytuowanych na najwyższej kondygnacji budynku. To lokal mieszkalny, w którym bez opieki przebywało dwoje dzieci w wieku 3 i 5 lat. Dzieci z lokalu wyprowadził ich sąsiad, który usłyszał krzyki i wołanie dzieci „ratunku –pali się”. Mężczyzna wyważył drzwi za pomocą siekiery i wyprowadził dzieci na zewnątrz. Strażnicy przejęli przestraszone i ciężko oddychające dzieci od mężczyzny a następnie przekazali przybyłej na miejsce załodze Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowo z uwagi na bardzo duże zadymienie z sąsiedniego lokalu wyprowadzono 11-letniego chłopca wraz z opiekującym się nim dziadkiem. Po wstępnym badaniu trójkę dzieci przewieziono na obserwację do szpitala przy ulicy Tochtermana.

W trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających na miejsce zdarzenia dotarła matka dzieci pozostawionych bez opieki w zadymionym lokalu mieszkalnym. Oświadczyła, że załatwiała swoje sprawy w banku. Kobieta po wylegitymowaniu udała się do swoich dzieci do szpitala.

W trakcie prowadzenia czynności służbowych strażnicy poinformowali również  MOPS Radom o zauważonych nieprawidłowościach a poszkodowanej rodzinie udzielono niezbędnej informacji dotyczącej lokalu zastępczego.

Cieszymy się, że dzięki ofiarnej postawie Pana Tomasza, który wyprowadził dzieci z zadymionego lokalu oraz szybkiemu i zdecydowanemu działaniu służb można było uniknąć tragedii.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 24.08.2018 roku o godzinie 7.00 kontrolując stan przygotowania parkingów miejskich do Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 strażnicy Referatu Administracyjno – Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu zauważyli na ulicy Dębowej, za cmentarzem porzucony na środku parkingu pojazd marki Seat Arosa.

Pojazd miał uszkodzony przód, prawy bok oraz okopconą szybę czołową. Wewnątrz mocno okopconego pojazdu znajdowało się wiele różnych przedmiotów zabronionych oraz wymagających sprawdzenia czy nie figurują jako utracone w wyniku przestępstwa.

Funkcjonariusze podjęli czynności służbowe w celu ustalenia właściciela pojazdu, sprawdzenia czy pojazd nie uczestniczył w zdarzeniu drogowym oraz czy nie jest kradziony.

Drogą radiową patrol poinformował dyżurnego III Komisariatu Policji przy ulicy Batalionów Chłopskich o swoich zastrzeżeniach i poprosił o sprawdzenie pojazdu. Ustalono, że pojazd nie jest zarejestrowany jako utracony jednak uczestniczył w zdarzeniu drogowym i figuruje w rejestrze pojazdów poszukiwanych.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej zabezpieczyli auto oraz teren przyległy a następnie przekazali przybyłemu na miejsce zdarzenia patrolowi Policji.

Czynności  w sprawie prowadzi III Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 24.08.2018 o godz. 1:12 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokość posesji nr 27 znajduje się grupa pięciu mężczyzn, z których jeden próbuje zerwać z latarni flagę Polski.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji  pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy stwierdzili, że wskazany przez operatora monitoringu mężczyzna wszedł na latarnię, zerwał flagę Polski, zmiął i rzucił na ziemię

Mężczyznę ujęto na wysokości ulicy Piłsudskiego 9 i wylegitymowano. Nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego postępowania.

W związku z naruszeniem przepisów art. 137§1 kk, tj: „ Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności do roku” mężczyznę doprowadzono do Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przy ulicy 11 Listopada i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 23.08.2018 roku funkcjonariusze Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno – Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu starszy inspektor Grzegorz Świgoń i inspektor Agnieszka Wójcicka przeprowadzili  w Parku Trampolin JumpWorld Radom cykl prelekcji poświęconych szeroko pojętemu bezpieczeństwu dzieci na drodze.

Strażnicy do nauki używali mini miasteczka ruchu drogowego, które przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnych oraz dla uczniów szkół podstawowych.

Tematyka zajęć obejmowała:

  • Omówienie najważniejszych znaków drogowych
  • Wyjaśnienie podstawowych zasad ruchu drogowego
  • Jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych?
  • Zasady zmiany sygnalizacji świetlnej
  • Jak reagować na osobę kierującą ruchem 

Dzieci w bezpośredniej zabawie poznawały jak bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym, wcielały się w role pieszych, kierowców, strażnika miejskiego oraz w rolę osób sterujących sygnalizacją świetlną.

Wiemy, że cykl naszych pogadanek zdecydowanie poprawi świadomość wszystkich naszych milusińskich jak ustrzec się niebezpieczeństw związanych z uczestniczeniem w codziennym, bezpiecznym poruszaniu się po chodniku, ulicy, przechodzeniu przez jezdnię, jak rozpoznać zagrożenia, do kogo należy zwrócić się o pomoc.

Dziękujemy Parkowi Trampolin JumpWorld Radom za zaproszenie a wszystkim naszym młodym słuchaczom za czynny udział w prelekcjach, za uczestnictwo we wszystkich grach i zabawach, dzięki którym nauczyli się rozpoznawać zagrożenia a w przyszłości umieli sobie z nimi radzić.

Dział: Aktualności

W dniu 23.08.2018 roku o godzinie 10:30 funkcjonariusze Referatu Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Radomiu kontrolowali tereny leśne w rejonie ulic Szydłowiecka, Wielkopolska, Młyńska i Nadrzeczna w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi chwytania i okaleczania zwierząt przez kłusowników zastawiających wnyki na zwierzynę.

W trakcie kontroli przedmiotowego terenu strażnicy zauważyli  w zalesionym terenie przy ulicy Młyńskiej klatkę z zapadnią oraz wnyki na zwierzynę.

Klatkę i wnyki zabezpieczono w Straży Miejskiej celem przeprowadzenia czynności służbowych zmierzających do ustalenia sprawców kłusownictwa lądowego.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego miasta by w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości reagowali natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pod bezpłatnymi numerami 112 lub 997, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji

Dział: Aktualności

W dniu 19.08.2018 roku o godzinie 22:30 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Plac Jagielloński zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokości pawilonu kwiaciarek przebywa grupa 4 osób, spośród których dwie, używając szablonu  maluje sprayem chodnik oraz studzienki kanalizacyjne.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

W trakcie dojazdu pracownik monitoringu przekazał informacje, że grupa cały czas się przemieszcza i aktualnie kieruje się w stronę osiedla XV lecie.

Strażnicy zauważyli opisane osoby na wysokości pawilonów naprzeciwko Galerii Słonecznej przy ulicy Chrobrego.

Funkcjonariusze rozpoczęli czynności służbowe i wylegitymowali osoby. W trakcie interwencji jedna z kobiet, która okazała się być jednym ze sprawców dewastacji zaczęła ubliżać strażnikom. Nie reagowała na wydawane polecenia służbowe i stawała się coraz bardziej agresywna. W związku z tym funkcjonariusze poinformowali kobietę, że znieważenie funkcjonariuszy jest przestępstwem i zostanie doprowadzona do najbliższej jednostki policji. W tym momencie kobieta uderzyła strażnika w twarz a następnie kopnęła. Agresywną kobietę szybko obezwładniono używając środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek służbowych i doprowadzono do  radiowozu. W plecaku, który posiadała kobieta strażnicy ujawnili różnokolorowe spraye z farbą.

Po zakończeniu czynności z kobietą strażnicy kontynuowali interwencję i przy młodym mężczyźnie biorącym udział w dewastacji ujawnili szablony do malowania.

Obydwie ujęte osoby, sprawców dewastacji i znieważenia funkcjonariuszy doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

To, że nasi mieszkańcy miewają dziwne pomysły i że przydaje się im prawie wszystko to wiedzieliśmy, ale żeby krzesło…

W dniu 18.08.2018 roku o godzinie 3:05 z dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie dotyczące kradzieży… krzesła z ogródka piwnego mieszczącego się przy Galerii Rosa. Kradzieży mieli dokonać dwaj młodzi mężczyźni, którzy wraz ze skradzionym przedmiotem kierowali się w stronę Placu Jagiellońskiego.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

Strażnicy szybko zlokalizowali mężczyzn, którzy nieśli krzesło. Potwierdzono również, że zostało skradzione z ogródka piwnego przy galerii Rosa mieszczącej się przy ulicy Żeromskiego w Radomiu. Strażnicy ustalili również sprawcę kradzieży.

Sprawcę kradzieży ujęto i doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu gdzie został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł, a krzesło „wróciło” na swoje miejsce.

Dział: Aktualności