Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: lipiec 2018

W dniu 28.07.2018 roku o godz. 21:15 funkcjonariusz Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu po zakończonej służbie udawał się do miejsca zamieszkania. Podczas przejazdu ulicą Kolberga na terenie Skateparku zauważył około 15 letniego chłopca, który bardzo szybko jechał hulajnogą, jak się później okazało uciekał przed dwoma innymi młodymi chłopakami. Po krótkiej gonitwie dwaj ścigający młodzi ludzie dopadli swoją ofiarę i zaczęli okładać ją pięściami na oślep.

Funkcjonariusz widząc co się dzieje zareagował natychmiast i podjął interwencję. Na widok zdecydowanie działającego mężczyzny, sprawcy pobicia próbowali uciekać. Po krótkim pościgu strażnikowi udało się ująć obydwu sprawców pobicia. Były to młode osoby w wieku 14 i 15 lat. Od nieletnich wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu.

Interweniujący strażnik natychmiast poinformował dyżurnego Straży Miejskiej i oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu o ujęciu sprawców pobicia. Po kilku minutach na miejscu zdarzenia pojawili się rodzice poszkodowanego 15 latka oraz patrol Policji, któremu strażnik przekazał ujętych chłopców celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Sprawę prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 28.07.2018 o godzinie 1:40 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokości posesji nr 57 znajduje się grupa trzech mężczyzn, którzy próbują włamać się do kiosku.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego  pełniący służbę nocną na terenie miasta.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia, operator monitoringu dodał, że mężczyźni, którzy próbowali włamać się do kiosku kierują się dość szybkim krokiem w stronę ulicy 25 Czerwca w Radomiu. Podejmujący interwencję strażnicy zauważyli opisywanych mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli uciekać. Funkcjonariusze ruszyli za mężczyznami i po krótkim ale intensywnym pościgu ujęli osoby podejrzane o włamanie do kiosku. W trakcie prowadzenia czynności służbowych przy jednym z mężczyzn ujawniono brzeszczot w metalowej obejmie, którym próbowali przepiłować kłódki i dostać się do wnętrza kiosku. Po ujęciu okazało się, że wszyscy sprawcy są niepełnoletni. Jeden miał 17 lat, a jego dwaj koledzy po 15 lat.  Nie potrafili wytłumaczyć logicznie swojego postępowania.

Młodych mężczyzn doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych. Czynności w sprawie prowadzi Komisariat I Policji.

Dział: Aktualności

W dniu 13.07.2018 o godz. 0:50 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokość posesji nr 17 znajduje się grupa czterech mężczyzn, z których jeden próbuje zerwać z budynku flagę Polski.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego  pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy stwierdzili, że wskazany przez operatora monitoringu mężczyzna zerwał z budynku flagę Polski, połamał drzewce a flagę zmiął i wcisnął w rynnę.

Mężczyznę ujęto i wylegitymowano. Nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego postępowania.

W związku z naruszeniem przepisów art. 137§1 kk, tj: „ Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności do roku” mężczyznę doprowadzono do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

 

Dział: Aktualności

W dniu 11.07.2018 roku o godz. 20.00 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał anonimowe zgłoszenie od mieszkańca dotyczące pobicia kobiety na wysokości Lasów Państwowych przy ulicy 25 Czerwca w Radomiu

Z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia dyżurny zadysponował patrol Referatu Prewencji i zezwolił na użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych.

Na miejscu zdarzenia strażnicy potwierdzili interwencję i ujęli agresywnego mężczyznę, który szarpał kobietę. Wobec mężczyzny, od którego wyczuwalna była woń alkoholu zastosowano środki przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek.

W trakcie prowadzenia czynności służbowych ustalono również, że agresywny mężczyzna może znajdować się po użyciu środków psychoaktywnych lub dopalaczy. 
Strażnicy zauważyli również na odkrytych częściach ciała mężczyzny liczne otarcia naskórka. Wezwano ratownictwo medyczne, które w asyście przybyłego na miejsce interwencji patrolu Policji przewiozło ujętego mężczyznę do szpitala.

Czynności służbowe w związku ze zdarzeniem prowadzi Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 10.07.2018 roku o godzinie 1:10 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie z CPR Radom dotyczące zasypanego opakowaniami po owocach pasa jezdni ulicy Żółkiewskiego od ronda ks. Jerzego Popiełuszki w kierunku Warszawy.

Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia załogę Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu. Interwencja została potwierdzona. Skrzynki po owocach walały się po jezdni na odcinku około 200 m całkowicie blokując prawy skrajny pas jezdni.

Z uwagi na występujące zagrożenie w ruchu drogowym strażnicy zabezpieczyli teren a następnie usunęli około 130 sztuk skrzynek po owocach gromadząc je na poboczu. Po usunięciu zagrożenia z jezdni podejmujący interwencję strażnicy opatrolowali pobliskie ulice w poszukiwaniu pojazdu, z którego najprawdopodobniej spadły skrzynki.

W związku z tym, iż poszukiwania sprawcy zdarzenia nie przyniosły rezultatu interwencję przekazano do zarządcy drogi, który zobowiązał się w trybie pilnym do uprzątnięcia opakowań po owocach z pasa drogowego.

Dział: Aktualności

W dniu 10.07.2018 roku o godzinie 16:10 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie od mieszkańca ulicy Kozienickiej, który stwierdził, że bawiące się na podwórku dzieci zauważyły, że do komórki na opał znajdującej się na terenie jego posesji wpełzł wąż. Dzieci były wystraszone i nie umiały opisać wyglądu zwierzęcia. Oficer dyżurny pouczył zgłaszającego o zachowaniu środków ostrożności do czasu przybycia patrolu straży.

Na miejsce zdarzenia  niezwłocznie zadysponowano Ekopatrol Straży Miejskiej, który po usunięciu drewna z komórki zlokalizował gada a następnie ocenił jego gatunek i rodzaj.  Po oględzinach okazało się, że odnalezione zwierzę to około 1,5 metrowy zaskroniec.

Strażnicy odłowili zaskrońca i oddali środowisku naturalnemu.

Dział: Aktualności
niedziela, 08 lipiec 2018 11:44

500 ZŁ MANDATU - KOLEJNY TRUCICIEL UKARANY.

Kolejny truciciel ukarany.

W dniu 07.07.2018 roku do Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca naszego miasta dotyczące wypalania odpadów w firmie budowlanej na terenie osiedla Halinów w Radomiu. Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu  natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia Ekopatrol Referatu Ochrony Środowiska i Dyżurnych Straży Miejskiej w Radomiu. Interwencja została potwierdzona. Podczas kontroli pieca na terenie jednej z firm budowlanych mieszczącej się przy przy ulicy Halinowskiej w Radomiu funkcjonariusze ujawnili, że osoba nadzorująca piec wrzutowy wypala maty termoizolacyjne i inne odpady budowlane.

 Na mężczyznę nałożono mandat karny kredytowany w wysokości 500 złotych.

Podstawa prawna: art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach

Dział: Aktualności
piątek, 06 lipiec 2018 12:35

ODŁOWIONY WĄŻ NA ULICY 25 CZERWCA

W dniu 05.07.2018 roku o godzinie 16:45 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał dość nietypowe zgłoszenie dotyczące pełzającego po ulicy 25 czerwca w okolicy „Kauflandu” …. węża. Zgłaszający twierdził, że gad porusza się dość żwawo po ulicy powodując niemałe zaskoczenie wśród kierowców, którzy omijając zwierzę powodowali zagrożenie w ruchu drogowym.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował Ekopatrol Straży Miejskiej, który na wysokości posesji 25 czerwca 39 zlokalizował gada a następnie ocenił jego gatunek i rodzaj.  Po oględzinach okazało się, że odnalezione zwierzę to około 1 metrowy wąż zbożowy. Gad najprawdopodobniej uciekł z domowego terrarium.

Strażnicy odłowili węża i przewieźli do lecznicy dla zwierząt „Zwierzyniec” przy ulicy Wyścigowej 3 w Radomiu. Tam lekarz weterynarii potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy stwierdzeniem, że przywiezione zwierzę to wspominany wcześniej wąż zbożowy.

 

Przypominamy, że węże zbożowe to niegroźne dla ludzi i obecnie najbardziej rozpowszechnione węże w handlu i wśród hodowców. Mają ubarwienie niezwykle zróżnicowane, najczęściej występujące to: tło pomarańczowe lub rudo-brązowe, na nim występują duże, nieregularne czerwone plamy w czarnych obwódkach. Brzuch jest białawy z czarnymi plamami w kształcie prostokątów. Głowa niewielka, a pysk zaokrąglony. Całe ciało muskularne. Zwykle dorasta do ok. 130 cm. Jest dusicielem, odżywia się głównie gryzoniami i jaszczurkami (głównie za młodu), sporadycznie nietoperzami i ptakami.

 

Apelujemy do Państwa, by w przypadku zauważenia egzotycznego, dzikiego zwierzęcia na terenie miasta niezwłocznie poinformować dyżurnego Straży Miejskiej, który zadysponuje niezbędne służby potrzebne do wyeliminowania zagrożenia i przekazania zwierzęcia środowisku naturalnemu lub do placówki opieki nad zwierzętami.

 

Dział: Aktualności
czwartek, 05 lipiec 2018 07:34

STREFA ZAMIESZKANIA - PRZEPISY.

Kolejne strefy zamieszkania pojawiają się na terenie Radomia. Tymczasem jak wynika z doświadczeń funkcjonariuszy Straży Miejskiej, wielu kierowcom brakuje pełni wiedzy na temat zasad, które obowiązują na takich obszarach. Zdarza się, że nawet zarządcy terenów, którzy decydują się na ustawienie znaku D-40, nie do końca zdają sobie sprawę jakie to powoduje konsekwencje.

Przypomnijmy, że strefy zamieszkania to obszary specjalne, w których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Piesi są w nich uprzywilejowani i wolno im poruszać się na całej udostępnionej do użytku przestrzeni, również po jezdniach.

Kierujący zawsze muszą ustępować przechodniom pierwszeństwa! Prędkość pojazdów w strefach jest ograniczona do 20 km/h, a progi zwalniające nie muszą być tam oznaczane znakami pionowymi.

Musimy wiedzieć, że w całej strefie obowiązują te same zasady.

Strefa zamieszkania obejmuje wyznaczony obszar. Wjazd do niej oznaczony jest znakiem D-40 (strefa zamieszkania). Obowiązuje on na wszystkich ulicach, skrzyżowaniach, placach i innych terenach, na których odbywa się ruch drogowy – aż do miejsca, w którym stoi znak D-41 (koniec strefy zamieszkania). Kierowca, który opuszcza strefę, włącza się do ruchu. To oznacza, że musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zatem gdzie zaparkować auto w strefie zamieszkania?

Kierowcy muszą pamiętać, że w strefach zamieszkania postój pojazdów dozwolony jest jedynie w miejscach wyznaczonych. Mandatem grozi zaparkowanie auta na przykład na jezdni albo na chodniku, nawet jeśli szerokość trotuaru pozostawiona dla pieszych jest większa niż 1,5 metra.

Wprowadzenie strefy zamieszkania zazwyczaj znacząco ogranicza na danym obszarze liczbę miejsc postojowych. Dla zmotoryzowanych mieszkańców bywa to bardzo uciążliwe. Zwłaszcza wieczorami, gdy na osiedlowych parkingach robi się tłoczno, wyznaczonych miejsc dla wszystkich chętnych nie wystarcza. Kierowcy popełniają wtedy mniej lub bardziej świadomie wykroczenia.

Patrol wezwany do auta pozostawionego w strefie zamieszkania na miejscu niewyznaczonym ma obowiązek podjąć działania. W takiej sytuacji kierującemu grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 1 punkt karny.

Apelujemy do zarządców terenów, którzy decydują się na wprowadzenie stref zamieszkania, by wyznaczali na takich obszarach jak najwięcej miejsc postojowych. Dzięki temu zyskają wdzięczność zmotoryzowanych mieszkańców. Jeśli jest jakiś wolny teren, na którym pojazdy nie będą stwarzały zagrożenia i gdzie nie powinny nikomu przeszkadzać, wystarczy go odpowiednio oznakować.

Dział: Aktualności
środa, 04 lipiec 2018 12:58

CZERWIEC 2018 - PODSUMOWANIE

W miesiącu czerwcu 2018 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1594 interwencji:

-  772 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-  507 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-  202 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-    74 interwencji zleconych przez inne służby

-  39 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, studniówek, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 97;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 124;

            a. wypalanie odpadów i nieczystości – 32;

            b. nieporządek                                     -  23;

c. niszczenie zieleni                             -  42;

3. Interwencje dotyczące zwierząt – 178;

4. Nieprawidłowe parkowanie – 252;

            a. holowanie – 3;

            b. blokady – 55;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 147;

6. Niszczenie mienia – 6;

6. Bójka/ pobicie – 6;

7. Rower miejski – 73;

8. Zagrożenie zdrowia i życia – 354 ( w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 160;

10. Kradzież – 3;

11. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 83;

12. Handel – 4;

13. Asysta/Potwierdzenie danych – 9;

14. Awarie – 53;

15. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 8;

16. Udzielenie pomocy – 14;

17. Inne –   23;

Dział: Aktualności