Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2018

W dniu 24.10.2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił uchwałę antysmogową. Według jej zapisów mieszkańcy województwa nie będą mogli palić miałem i mułem węglowym, a właściciele starych pieców niskiej jakości zobowiązani zostaną do ich wymiany.

Zgodnie z nową uchwałą antysmogową wszystkie nowe instalacje, czyli piece, kominy i kotły, muszą spełniać wymagania ekoprojektu, czyli norm, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej i określają dopuszczalną emisję zanieczyszczeń.

Od 1 lipca 2018 roku nie wolno będzie na terenie województwa mazowieckiego palić mułów, flotokoncentratów węglowych, mieszanek, które je zawierają, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, miałów (węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm) oraz paliw zawierających biomasę np. mokrego drewna.

Dokument przewiduje możliwość kontrolowania urządzeń grzewczych. Inspekcje będą mogli przeprowadzać straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, upoważnieni urzędnicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Za niezastosowanie się do nowych przepisów będzie grozić kara od 500 do nawet 5000 zł.

Apelujemy do mieszkańców Radomia by przed zakupem opału każdorazowo żądali od dostawcy świadectwa jakości kupowanego opału, dostając w ten sposób informacje na temat wartości opałowej kupowanych paliw.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 11:32

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO W .... WAKACJE. LATO 2018

No i wreszcie …

Rozpoczynamy wakacje w tym roku pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo …. w wakacje. Lato  2018”. Mamy nadzieję, że aura dopisze i każdy znajdzie dla siebie coś fascynującego.

Wraz z rozpoczęciem wakacji następuje również czas wytężonej pracy dydaktycznej funkcjonariuszy Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu.

Cały okres wakacyjny podzieliliśmy na dwa turnusy, podczas których nasi strażnicy z Sekcji Szkolnej będą prowadzić pogadanki i prelekcje dla dzieci młodszych
i starszych na terenie półkolonii. W trakcie całych wakacji inspektorzy odwiedzą 17 (siedemnaście) półkolonii w wyznaczonych przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu, szkołach i placówkach objętych akcją „Lato 2018”.

Wykaz szkół i placówek dostępny na stronie:

http://www.radom.pl/page/6091,wykaz-szkol-i-placowek-oswiatowych-organizujacych-akcje-lato-2018.html

Postaramy się dobrze wypełnić czas wolny i zainteresować nasze pociechy poniżej przedstawioną tematyką dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa w czasie wakacji

Dzieci młodsze uświadomimy jak należy zachowywać się w „Kontakcie z osobą obcą” oraz „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” natomiast dzieci starsze będą uczestniczyć w prelekcjach dotyczących „Cyberprzemocy” oraz „Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich”.

Wszystkim dzieciom oraz ich opiekunom przypominamy przede wszystkim o zakazie kąpieli na dzikich kąpieliskach. Kontroli podlegają dzikie kąpieliska: na Potkanowie, przy ulicy Stawowej w Kosowie, przy ulicy Energetyków, Rataja, Potkańskiego, Starym Młynie na Pacynce, oczko na osiedlu Ustronie od strony ulicy Orzechowej i przy ulicy Jana Pawła II, Witkacego oraz w Starym Ogrodzie przy ulicy Mireckiego. Podczas rutynowych patroli strażnicy miejscy stwierdzili, że kąpiel w tych zbiornikach może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Straż Miejska apeluje przede wszystkim do rodziców, aby ci zwrócili baczniejszą uwagę na to, gdzie ich pociechy spędzają wolny czas.

Wchodzenie do wody na dzikich kąpieliskach jast nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne. Upominamy, że na podstawie art. 55 KW „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”.

Apelujemy:  aby w przypadkach stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości
w okolicach półkolonii reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu pod bezpłatnymi numerami 112 lub 997 co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Wszystkim naszym pociechom życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji.

Dział: Aktualności
czwartek, 21 czerwiec 2018 11:22

ŁOŚ W MIEŚCIE...

W dniu 21.06.2018 roku o godzinie 6:55 dyżurny Straży miejskiej w Radomiu otrzymał interwencję, że w parku Stary Ogród widziano łosia. Z uwagi na zagrożenie wynikające z obecności dzikiego zwierzęcia na terenie aglomeracji miejskiej we wskazane miejsce skierowani patrol ekologiczny Straży Miejskiej.  W trakcie dojazdu do Parku do dyżurnego straży na bieżąco wpływały aktualizacje o miejscu pobytu zwierzęcia. Ostatecznie strażnicy zauważyli, że biegający po ulicy łoś podczas przeskakiwania bramy jednej z posesji przy ulicy Okulickiego zawisł na niej uszkadzając sobie znacznie podbrzusze. Ranne zwierzę szamotało się próbując się oswobodzić, jednak każda próba powodowała coraz to liczniejsze i głębsze rany. W związku z powyższym na miejsce interwencji wezwano lekarza weterynarii, łowczego i straż pożarną.

W trakcie dojazdu łowczego zwierzę w wyniku odniesionych ran padło.

Załoga straży pożarnej zdjęła padlinę z bramy i przekazała lekarzowi weterynarii i łowczemu.

Kilkanaście minut po rozpoczęciu interwencji na ulicy Okulickiego wpłynęło zgłoszenie o drugim łosiu, który może znajdować się na boisku za parkiem. Kontynuując interwencję strażnicy Ekopatrolu udali się w okolicę stadionu na tyłach Parku Stary Ogród w poszukiwaniu kolejnego zwierzęcia. Po dokładnym sprawdzeniu całego zalesionego terenu zgłoszenia nie potwierdzono.

Łosie są stosunkowo mało płochliwe. Dorosłego nie stresują blisko jeżdżące samochody, nie ucieka na widok ludzi. Ale to łagodność pozorna. Przestraszone zwierzę wpada w panikę, zaczyna biegać, próbuje wyrwać się z pułapki. Dlatego bądźmy czujni i ostrożni, lepiej nie podchodzić, nie próbować pogłaskać, nie robić zdjęcia.

W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia na terenie miasta należy niezwłocznie poinformować dyżurnego Straży Miejskiej, który zadysponuje niezbędne służby potrzebne do wyeliminowania zagrożenia i przekazania zwierzęcia środowisku naturalnemu.

Dział: Aktualności

W dniu 15.06.2018 roku o godzinie 3:10 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon dworca PKP w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na ulicy Poniatowskiego, na przystanku MPK czterej mężczyźni spożywają alkohol.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego  pełniący służbę nocną na terenie miasta.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia dyżurny uzupełnił informację dla patrolu, że spożywający alkohol mężczyźni zakłócają również porządek publiczny i rozbijają butelki na ulicy co powoduje realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na miejscu zdarzenia strażnicy wylegitymowali wszystkich mężczyzn i w związku z popełnionymi wykroczeniami na każdego z nich nałożono mandaty karne w wysokości po 500 zł. Sprawców wykroczeń zobowiązano do usunięcia szkła z jezdni co niezwłocznie uczynili.

Dział: Aktualności

W dniu 13.06.2018 roku o godz. 3:15 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon dworca PKP w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że zarejestrował młodego mężczyznę, który ukradł walizkę metalową osobom siedzącym przed wejściem do dworca PKP. Sprawca kradzieży splądrował walizkę, a następnie porzucił ją za punktem gastronomicznym przy ulicy Prażmowskiego a Traugutta w Radomiu. Fanty wyjęte z walizki ukrył przy sobie i przeglądał dokładnie, kierując się jednocześnie w stronę ulicy Mazowieckiego. Po chwili pracownik monitoringu miejskiego poinformował, że mężczyzna część skradzionych rzeczy wyrzucił w krzaki na ulicy Mazowieckiego.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

Przy współpracy z pracownikiem monitoringu miejskiego, z którym podejmujący interwencję funkcjonariusze mieli bezpośredni kontakt radiowy, rozpoczęli penetrację terenu przyległego do miejsca zdarzenia.

Podczas kontroli tunelu dworca PKP strażnicy zauważyli i ujęli opisywanego mężczyznę.

Podczas prowadzenia czynności służbowych ujawniono miejsce, gdzie mężczyzna ukrył skradzione przedmioty. Były to miedzy innymi profesjonalne narzędzia do tatuowania ciała, patenty i pozwolenia  uprawniające do tatuowania oraz gotówka w kwocie około 1000 zł.

Na miejsce zdarzenia wezwano drugi patrol straży, który zabezpieczył odzyskaną walizkę oraz sukcesywnie odnajdowane skradzione przedmioty.

Właściciel wycenił straty i oświadczył, że wartość skradzionych przedmiotów przekroczyła kwotę 6000 zł.

Wszystkie skradzione przedmioty wróciły do właściciela a ujęty sprawca kradzieży został doprowadzony do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddany do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 11 czerwiec 2018 07:49

SPOŻYWALI ALKOHOL I WPADLI Z KRADZIONYM ROWEREM

W dniu 10.06.2018 roku o godzinie 22:45 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Traugutta w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokości Placu Małgorzatki dwaj mężczyźni spożywają alkohol a wcześniej jeden z nich poruszał się na najprawdopodobniej skradzionym rowerze miejskim.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

W związku z popełnionym wykroczeniem oraz podejrzeniem kradzieży i potwierdzeniem faktu, że rower o numerze 60410 powinien być przypięty do stacji, funkcjonariusze ujęli mężczyznę i przewieźli go do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta 30 celem wykonania czynności służbowych.

Rower miejski zabezpieczono w stacji przy ulicy Kilińskiego, a następnie informację o zdarzeniu przekazano pracownikowi firmy Nextbike, który oświadczył, że przeprowadzi oględziny pod kątem uszkodzeń oraz następnego dnia w godzinach porannych złoży zawiadomienie o kradzieży roweru miejskiego.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta 30 w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 08.06.2018 roku o godzinie 18:30 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęła anonimowa informacja, że w rejonie ulicy Maratońskiej i Grodziska Piotrówka zaginął starszy mężczyzna.

Dyżurny niezwłocznie zadysponował partol we wskazany w rozmowie telefonicznej rejon.

Po przybyciu na miejsce strażnicy dokładnie skontrolowali rozległy, zarośnięty oraz podmokły teren u zbiegu ulicy Maratońskiej, Dębowej i Grodziska Piotrówka. Sprawdzając sukcesywnie teren, w zaroślach odnaleziono zdezorientowanego poszukiwanego mężczyznę, który uskarżał się za ból w okolicach serca oraz niezdolność poruszania nogami. Był to niespełna 62 letni schorowany mężczyzna.

Z uwagi na stan osoby odnalezionej patrol wezwał na miejsce zdarzenia załogę Pogotowia Ratunkowego. Po udzieleniu pomocy i wydostaniu mężczyzny z zarośli interweniujący strażnicy doprowadzili zagubionego do radiowozu i przekazali przybyłej na miejsce załogi pogotowia, która przewiozła mężczyznę do szpitala.

Dział: Aktualności

         W dniu 06.06.2018 roku patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu kontrolując centrum miasta został poinformowany przez pracownicę sklepu „Społem”, że kilka chwil wcześniej w sklepie doszło do kradzieży. Sprawcą był młody mężczyzna ubrany w charakterystyczną koszulkę z flagą Wielkiej Brytanii, a ukradł kilka batonów.

Strażnicy niezwłocznie podjęli interwencję. W Parku Kościuszki zauważyli opisywanego mężczyznę, który na widok radiowozu zaczął uciekać. Funkcjonariusze ruszyli w pościg i ujęli mężczyznę na wysokości ulicy Słowackiego w Radomiu.

Sprawcę kradzieży doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych. Po ustaleniu wartości skradzionego towaru policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny w wysokości 500 zł.

Dział: Aktualności
środa, 06 czerwiec 2018 13:00

UJĘTY SPRAWCA KRADZIEŻY ROWERU I ZEGARKÓW

W dniu 06.06.2018 r. o godz. 20.00 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu zadysponował  patrol Referatu Prewencji na interwencję dotyczącą spożywania alkoholu przez grupę kilku osób na terenie placu dworca PKP.

Po przybyciu na miejsce strażnicy potwierdzili zgłoszenie i wylegitymowali osoby popełniające wykroczenie. W trakcie czynności okazał się, że jeden z mężczyzn jest pod znacznym wpływem alkoholu, miał trudności w poruszaniu się, wymową a jednocześnie był w posiadaniu roweru. W związku z tym, że pozostawienie tego mężczyzny na ulicy wiązało by się z zagrożeniem jego zdrowia funkcjonariusze straży podjęli decyzję o przewiezieniu go do miejsca zamieszkania.

W domu okazało się, że rower nie należy do mężczyzny, co potwierdzili zarówno rodzice jak i rodzeństwo. Dodali, że tuż przed przybyciem patrolu straży w domu mężczyzny kilkakrotnie byli funkcjonariusze Policji. Dowieziony do miejsca zamieszkania mężczyzna oświadczył, że rzeczywiście rower nie jest jego a wszedł w jego posiadanie (nie wie jak) na dzielnicy Idalin. Dodatkowo przy mężczyźnie interweniujący strażnicy ujawnili trzy zegarki (damski, męski i dziecięcy), których pochodzenia mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć.

W związku z podejrzeniem, że posiadane przez mężczyznę rower i zegarki mogą pochodzić z kradzieży strażnicy ujęli mężczyznę i doprowadzili do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego oddając w dyspozycję dyżurnego celem wykonania czynności służbowych. W II KP okazało się, że przypuszczenia strażników okazały się trafne. Sprawa jest rozwojowa i prowadzi ją II Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności
wtorek, 05 czerwiec 2018 11:19

MAJ 2018 - PODSUMOWANIE

W miesiącu maju 2018 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1740 interwencji:

-  860 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-  500 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-  274 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-    72 interwencji zleconych przez inne służby

-  34 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, studniówek, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) – 63;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 198;

            a. wypalanie odpadów i nieczystości – 24;

            b. nieporządek                                     -  28;

c. niszczenie zieleni                             -  61;

3. Interwencje dotyczące zwierząt – 176;

4. Nieprawidłowe parkowanie – 277;

            a. holowanie – 8;

            b. blokady – 59;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 149;

6. Niszczenie mienia – 21;

6. Bójka/ pobicie – 5/3;

7. Rower miejski – 46;

8. Zagrożenie zdrowia i życia – 386 ( w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

9. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym – 172;

10. Nietrzeźwi – 8;

11. Kradzież – 4;

12. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek – 41;

13. Handel – 5;

14. Asysta/Potwierdzenie danych – 53;

15. Awarie – 77;

16. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) – 14;

17. Udzielenie pomocy – 10;

18. Inne –   32;

Dział: Aktualności