Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: maj 2018

W dniu 28.05.2018r w Wyższym Syminarium Duchownym w Radomiu odbyła się zorganizowana przez Caritas Diecezji Radomskiej oraz grupę Przyjaciele Bezdomnych konferencja "Ludzie bezdomni - jak pomóc osobom w potrzebie?", której prelegentami byli Pani Urszula Wierzbicka z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Dagmara Kornacka i Karol Majewski, streetworkerkerzy Caritas, ks. Daniel Glibowski, koordynator grupy Przyjaciele Bezdomnych oraz Artur Zalewski z Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich
i funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Radomiu inspektor Agnieszka Wójcicka.

 cyt…”- W Radomiu jest 262 bezdomnych, z tego co piąta osoba to kobieta. Na podstawie moich doświadczeń mogę powiedzieć, że osoby bezdomne można podzielić na te, które dokonują wolnego wyboru (przynajmniej tak twierdzą), na osoby, za które życie dokonało wyboru, i na osoby zniewolone od różnych używek. Obserwując bezdomnych i to, w jaki sposób wchodzą w etap bezdomności, doszłam do wniosku, że jest to podobny mechanizm, jak w przypadku anoreksji. Początkowo walczą z bezdomnością, później ją akceptują, na końcu jej nie widzą. W przypadku anoreksji na początku się odchudzamy. Jesteśmy szczupli i piękni. W którymś momencie nasza psychika podpowiada nam, że jesteśmy wciąż grubi, więc odchudzamy się dalej. Tak naprawdę jesteśmy chudzi, ale tego nie widzimy. Tak samo się dzieje z bezdomnymi „ – mówiła inspektor Agnieszka Wójcicka.

Gratulujemy Agnieszce występu. Jak zwykle profesjonalnie, rzetelnie, z błyskiem w oku opowiadała o naszej codziennej ciężkiej pracy na rzecz osób bezdomnych.

Tak trzymaj…

Dział: Aktualności

W dniu 27.05.2018 roku o godzinie 13:50 z polecenia dyżurnego Straży Miejskiej patrol Referatu Ochrony Środowiska udał się na interwencję dotyczącą parkowania pojazdu na trawniku w bezpośredniej bliskości zbiornika wodnego na terenie MOSiR Borki.

Na miejscu strażnicy stwierdzili  nieprawidłowo zaparkowany pojazd marki Volkswagen, którego kierowca oświadczył, że przyjechał na ryby. Strażnicy polecili mężczyźnie przeparkowanie pojazdu, jednak on stwierdził, że spożywa alkohol i nie może tego zrobić.

Właściciela pojazdu wylegitymowano. Podczas wykonywania czynności służbowych mężczyzna stawał się coraz bardziej agresywny, obnażał się, spożywał alkohol i używał słów wulgarnych, które wykrzykiwał zarówno w stronę funkcjonariuszy jak i osób wypoczywających na terenie ośrodka, usiłował posiadaną wędką uderzyć jednego z funkcjonariuszy.

W związku z zachowaniem mężczyzny i gromadzącym się tłumem osób postronnych strażnicy wezwali drugi patrol a następnie używając środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, pałki i kajdanek obezwładnili mężczyznę.

Podczas doprowadzania do radiowozu Straży Miejskiej mężczyzna był cały czas wulgarny, stawiał bierny opór i zastraszał interweniujących funkcjonariuszy.

Sprawcę zakłócania ładu i porządku publicznego, znieważenia i czynnej napaści na funkcjonariuszy Straży Miejskiej doprowadzono do III Komisariatu Policji przy ulicy batalionów Chłopskich w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 25.05.2018 roku o godzinie 0:00 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Grzecznarowskiego w Radomiu zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na wysokości posesji Komandosów 2 mężczyzna uszkodził rower miejski o numerze 60424 (wyrwał z zaczepów, uszkodził grzybek zabezpieczający i ramę). Według relacji pracownika monitoringu mężczyzna porzucił uszkodzony rower i pospiesznie kierował się w stronę osiedla Ustronie.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Na wysokości stacji benzynowej na ulicy Jana Pawła II strażnicy ujęli mężczyznę, który idealnie pasował do opisu podanego przez operatora monitoringu miejskiego. Wraz z mężczyzną udali się na miejsce zdarzenia, gdzie potwierdzili szkody.

Po kontakcie z pracownikami obsługującymi Radomski Rower Miejski strażnicy ustalili kod zabezpieczający do roweru i przypięli go do miejsca postoju.

Sprawcę zniszczenia doprowadzono do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 26.05.2018 roku o godz. 3:15 dyżurny Straży Miejskiej otrzymał interwencję od kierowcy MPK, linii 9/ 1031, dotyczącą agresywnego mężczyzny, który kopie w pojazd komunikacji miejskiej oraz próbuje go podpalić znosząc skoszoną, suchą trawę na koła autobusu na końcowym przystanku przy ulicy Andersa w Radomiu.

Dyżurny Straży Miejskiej natychmiast zadysponował na miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego pełniący służbę nocną na terenie miasta Radomia.

Na miejscu zdarzenia strażnicy nie zastali autobusu ani agresywnego mężczyzny, natomiast na jezdni przy ulicy Andersa ujawniono metalowy wkład od kosza na śmieci, a na pętli autobusowej znaczną ilość skoszonej trawy.

Funkcjonariusze udali się trasą autobusu linii 9 i na wysokości jednego z marketów na ulicy Struga napotkali autobus. Kierowca autobusu miejskiego linii 9/1031 oznajmił, że mężczyzna którego dotyczyło zgłoszenie wybił szybę autobusu wkładem od kosza na śmieci. Szczegółowo opisał wygląd mężczyzny (szczupła budowa ciała, ubrany w charakterystyczną bluzę z napisem HH). Do interwencji dołączył również patrol Policji operujący w rejonie ulicy Struga w Radomiu. Po dokładnym opisie mężczyzny, przez kierowcę autobusu, patrole udały się ponownie w rejon przystanku końcowego na ulicy Andersa, gdzie na pętli autobusowej strażnicy zauważyli osobę, dokładnie pasującą do opisu przekazanego przez kierowcę MPK.

Mężczyznę ujęto i wylegitymowano. W trakcie wykonywania czynności służbowych strażnicy potwierdzili u kierowcy uszkodzonego autobusu, że legitymowany jest sprawcą zakłócania ładu i porządku publicznego oraz uszkodzenia autobusu komunikacji miejskiej.

Ujętą osobę przekazano współdziałającemu ze strażnikami patrolowi Policji, który przewiózł mężczyznę do II Komisariatu Policji przy ulicy Radomskiego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
wtorek, 22 maj 2018 09:53

APEL - PUBLICZNE NIE ZNACZY NICZYJE !

Niestety tyle zostało z roweru, który w nocy z 21 na 22.05.2018 roku ujawnili strażnicy miejscy, podczas nocnej służby, w klatce schodowej kamienicy przy ulicy Kelles Krauza 7 w Radomiu.

Kolejny wrak roweru przekazaliśmy do właściciela - firmy Nextbike. Pracownicy firmy poinformowali, że  sprawa zostanie zgłoszona do właściwej jednostki Policji z wnioskiem o ściganie sprawców.

Apelujemy: Troska o mienie, bezpieczeństwo oraz ład i porządek publiczny to nie tylko zadanie służb mundurowych, ale każdego z nas. Tylko dbanie nas wszystkich o wspólne dobro sprawi, że mienie z którego codziennie korzystamy będzie służyło przez długi czas.

Dział: Aktualności

W dniu 20 maja 2018 r. o godzinie 7:30 operator monitoringu miejskiego zauważył na przystanku autobusowym usytuowanym na placu dworca PKP przy ulicy Poniatowskiego w Radomiu leżącego mężczyznę, o czym poinformował dyżurnego Straży Miejskiej.  Dodał, że do leżącego podszedł inny młody mężczyzna i z kieszeni ukradł mu portfel.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie zadysponował na miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno - Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Przy współpracy z pracownikiem monitoringu miejskiego, z którym podejmujący interwencję funkcjonariusze mieli bezpośredni kontakt radiowy, rozpoczęli penetrację terenu przyległego do miejsca zdarzenia. Dokładny opis sprawcy kradzieży pozwolił na szybką jego lokalizację. Na widok patrolu mężczyzna rzucił się do ucieczki, jednak po krótkim ale intensywnym pościgu został ujęty i wylegitymowany na wysokości posesji przy ulicy Broni 3. Nie chciał podporządkować się poleceniom wydawanym przez strażników w związku z czym użyto wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek. Po dokonaniu kontroli osobistej u ujętego mężczyzny ujawniono czarny portfel  i dokumenty na inne niż jego nazwisko. W portfelu znajdowały się dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz  karty bankomatowe i gotówka w kwocie około 300 zł. Mężczyzna tłumaczył się, że znalazł go na ulicy natomiast pracownik stacji monitoringu potwierdził, że ujęty mężczyzna jest sprawcą kradzieży

Wraz z osobą ujętą  patrol udał się do osoby poszkodowanej, przy której znajdował się patrol Policji. Na miejsce przybyła również załoga Pogotowia ratunkowego, która zabrała leżącego (nietrzeźwego) mężczyznę do szpitala.

Ujęty przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej mężczyzna przyznał się do kradzieży, a poszkodowany odzyskał utracone rzeczy.

Sprawcę kradzieży doprowadzono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 17.05.2018 roku o godzinie 23.45 patrol zmotoryzowany Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu jadąc ulicą Sempołowskiej usłyszał dźwięk przypominający odgłos kolizji pojazdów. Po penetracji terenu skąd doszedł dźwięk, na parkingu jednego z marketów zlokalizowanego przy ulicy Sempołowskiej, funkcjonariusze ujawnili pojazd Opel Astra, który wjechał w dwa prawidłowo zaparkowane pojazdy uszkadzając je. Za kierownicą Opla siedział kompletnie pijany mężczyzna, który nieudolnie usiłował uruchomić pojazd i odjechać z miejsca zdarzenia. Kierujący oświadczył funkcjonariuszom, że wypił kilka piw, co potwierdziło badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu - 0,79 mg/l (ok. 1,6 promila). W wyniku czynności służbowych ustalono, że sprawca kolizji nie posiada prawa jazdy, gdyż jak oświadczył jest w trakcie jego uzyskiwania. Sprawcę przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia patrolowi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

Funkcjonariusze Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu na zaproszenie Dyrektor Danuty Wójcik oraz nauczycieli i dzieci, przeprowadzili cykl prelekcji w Publicznym Przedszkolu nr 15 o tematyce „zasady bezpiecznego poruszania się po drogach”, „kontakt z osobą obcą” i „postępowanie w konfrontacji ze zwierzętami stwarzającymi zagrożenie”.

Nasi funkcjonariusze uczyli dzieci jak zachować się w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą, obcą oraz co należy zrobić i jak zachować się w przypadku napotkania agresywnego zwierzęcia.

Naszą wiedzę przekazaliśmy nie tylko werbalnie. W bezpośredniej zabawie uczyliśmy dzieci jak należy się zachować i jakie ułożenie ciała przyjąć w bezpośrednim kontakcie z agresywnym zwierzęciem.

Wiemy, że cykl naszych pogadanek zdecydowanie poprawi świadomość wszystkich naszych milusińskich jak ustrzec się niebezpieczeństw związanych z uczestniczeniem w codziennym, bezpiecznym poruszaniu się po chodniku, ulicy, przechodzeniu przez jezdnię, jak rozpoznać zagrożenia, do kogo należy zwrócić się o pomoc.

Dziękujemy wszystkim naszym młodym słuchaczom za czynny udział w prelekcjach, za uczestnictwo we wszystkich grach i zabawach, dzięki którym nauczyli się rozpoznawać zagrożenia i będą umieli sobie z nimi radzić oraz … za przepiękne rysunki.

Dział: Aktualności

W dniu 13.05.2018 r. o godzinie 13:45 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu zadzwoniła kobieta, która oświadczyła, że na ulicy Obrońców, w pobliżu bloku 1905 roku 56 doszło prawdopodobnie do zgwałcenia kobiety. Osoba zgłaszająca oświadczyła, że była świadkiem, jak mężczyzna, siłą doprowadził do stosunku seksualnego leżącą kobietę. Kobieta próbowała się wyrywać i uciec przed napastującym ją mężczyzną.

Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu natychmiast zadysponował na miejsce zgłoszenia patrole Referatu Prewencji i Administracyjno-Porządkowego pełniące służbę na terenie miasta Radomia.

Na miejscu wskazanym przez zgłaszającą strażnicy znaleźli kobietę z porozciąganą i opuszczoną do kolan bielizną i znajdującego się w pewnej odległości mężczyznę, którego świadek wskazał jako sprawcę zgwałcenia.

Kobiecie udzielono niezbędnej pomocy przedmedycznej, a następnie funkcjonariusze wylegitymowali i ujęli wskazanego mężczyznę. Od poszkodowanej kobiety patrol próbował uzyskać informację dotyczącą zdarzenia, jednak kontakt z nią był znacznie utrudniony, na wszelkie pytania odpowiadała bardzo chaotycznie, ciągle szlochała. Kobieta sprawiała wrażenie osoby będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Na jej ciele strażnicy zaobserwowali wyraźne uszkodzenia ciała.

Natychmiast na miejsce zdarzenia wezwano Pogotowie Ratunkowe, które zabrało poszkodowaną do szpitala.

Ujętego mężczyznę doprowadzono do III Komisariatu Policji przy ulicy Batalionów Chłopskich w Radomiu i oddano do dyspozycji dyżurnego celem wykonania dalszych czynności służbowych.  Trwają czynności wyjaśniające.

Dział: Aktualności

Tradycyjnie w maju na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywa się organizowany przez Straż Miejską turniej piłkarski służb mundurowych mający na celu poprawę sprawności fizycznej funkcjonariuszy oraz integrację środowiska służb mundurowych.

11 maja 2018 roku odbyła się już VII edycja Turnieju Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. W tym roku organizatorami turnieju byli Straż Miejska w Radomiu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu oraz RSS Centrum Radom.

Tegoroczna edycja zgromadziła aż 13 drużyn. Oczywiście jak co roku uczestnikami turnieju byli: Areszt Śledczy Radom, Straż Miejska w Radomiu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Śledcze, Służba Ochrony Lotniska, Radomskie Stowarzyszenie Prawników „Justitia”, Wojskowi z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, oraz Celnicy. W tej edycji do zacnego grona mundurowych dołączyły także mocne ekipy Wodociągów Miejskich i Ratownicy Medyczni.

Tegoroczny puchar zgarnęła drużyna Aresztu Śledczego w Radomiu.

W finale po bardzo zaciętym spotkaniu Areszt Śledczy wygrał ze Strażą Miejską 2:0.

W równie emocjonującym pojedynku o trzecie miejsce Straż Pożarna pokonała 2:0 niesamowicie wybieganą ekipę Ratowników Medycznych.

Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ekipie Aresztu Śledczego w Radomiu, w tym roku byli nie do ogrania. Życzymy dalszych sukcesów i obiecujemy, że w następnej edycji znajdziemy na Was sposób J

Dział: Aktualności