Straż Miejska w Radomiu - Artykuły filtrowane wg daty: kwiecień 2018
poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:17

MAJÓWKA 2018, GRILLUJMY Z GŁOWĄ

Zrobiło się ciepło, a to oznacza, że w pełni rozpoczął się także sezon grillowy. W związku z tym do Straży Miejskiej wpływa coraz więcej pytań dotyczących tego, gdzie można legalnie grillować, na co pozwalają nam przepisy?

W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów zabraniających grillowania na wolnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać o tym, że o ile samo rozpalenie grilla nie jest zabronione to niektóre czynności, które mogą towarzyszyć takiej formie spędzania wolnego czasu już tak.

Najważniejszą rzeczą jest stosowanie się do przepisów przeciwpożarowych. Zgodnie z art. 82 §3 Kodeksu Wykroczeń ,,Kto na terenie lasu, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

Kolejną kwestią jest zachowanie osób grillujących. Grill to zazwyczaj okazja do picia alkoholu. Jeśli uczestnicy zabawy robią to w miejscu niedozwolonym, to narażają się na karę (art. 43’ ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Kiedy w atmosferze dobrej zabawy głośno się zachowują zakłócając spokój i porządek publiczny (art. 51§1 lub 2 KW) czy kończąc spotkanie zostawią po sobie zaśmiecony teren (art. 145 KW), również muszą liczyć się z sankcjami przewidzianymi w Kodeksie Wykroczeń.


Często zdarza się, że spółdzielnie mieszkaniowe wprowadzają w swoich regulaminach zakazy pewnych zachowań w tym palenia grilla na balkonie czy tarasie. Istnienie takich zakazów i ich egzekwowanie leży tylko i wyłącznie w gestii administratora. Za ignorowanie takich zakazów nie są przewidziane sankcje karne wynikające z Kodeksu Wykroczeń czy innych ustaw.

Podsumowując grillować można, ale z rozsądkiem i przy odpowiednim zachowaniu osób w tym uczestniczących.

Dział: Aktualności
czwartek, 26 kwiecień 2018 13:16

BEZPIECZNY SENIOR

Funkcjonariusze Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu w ramach współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej przeprowadzili w Domu Kultury „Idalin” przy ulicy Bluszczowej 4 w Radomiu prelekcje o tematyce „Bezpieczny senior”

 „Bezpieczny senior” to program profilaktyczny skierowany do starszych wiekiem mieszkańców Radomia.

Temat szeroki bo i zagrożeń wiele.

Począwszy od bezpiecznego domu, mieszkania, ogrodu, a szerzej mienia, przez ruch drogowy, zdrowie i cyberprzestrzeń, czyli szeroko rozumiane bezpieczeństwo "w Internecie", po finanse i podstawowe aspekty prawne, które nie powinny być im obce w bezpiecznym, codziennym życiu.

Przypominamy i uczymy, że zazwyczaj to przez swoją nieuwagę, ufność i nieostrożność osoby starsze padają ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców, a także stają się ofiarami kolizji i wypadków drogowych oraz innych zdarzeń zagrażających życiu, zdrowiu lub mieniu.

Pouczamy naszych seniorów o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by byli czujni i nieufni w stosunku do obcych oraz aby nie obawiali się powiadomić o zagrożeniu Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, czy Pogotowia Ratunkowego.

Dział: Aktualności
wtorek, 24 kwiecień 2018 11:05

OBNAŻAŁ SIE I NAPASTOWAŁ MŁODE KOBIETY

W dniu 22.04.2018 o godz. 12.oo do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie dotyczące obnażającego się i napastującego młode kobiety, mężczyzny. Osoba zgłaszająca wskazała dokładne miejsce przebywania mężczyzny tj. bezpośrednie sąsiedztwo CKU przy ulicy Kościuszki w Radomiu oraz podała szczegółowy rysopis (cyt. "mężczyzna około 40 lat, średniej budowy ciała, wzrost około 170  cm, biała koszulka z niebieskimi napisami, spodnie jasne do kolan"). Poinformowała również, że zamierza zgłosić sprawę na Policję.

Dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu  natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia najbliższy patrol zmotoryzowany pełniący służbę na terenie miasta Radomia.

Strażnicy natychmiast podjęli interwencję, w wyniku której ujawniono w żywopłocie okalającym szkołę CKU mężczyznę odpowiadającemu podanemu w rozmowie telefonicznej rysopisowi.
Ujętego mężczyznę  przewieziono do I Komisariatu Policji na ulicę Traugutta 30 i przekazano w dyspozycję dyżurnemu celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 23 kwiecień 2018 06:52

POSPRZĄTAJMY RADOM NA WIOSNĘ

W dniu 27.04.2018 roku o godzinie 10.00 po raz kolejny organizujemy akcję „Posprzątajmy Radom na wiosnę”. Tym razem sprzątamy Las Kapturski wraz ze znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Nadleśnictwa Radom  ścieżką dydaktyczną.

Jak co roku liczymy, że w akcję zaangażują się również mieszkańcy naszego miasta. Już dziś wiemy, że wspólnie z nami w sprzątaniu będą uczestniczyć niezawodni uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica oraz urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Tradycyjnie akcja ma na celu przekonanie mieszkańców Radomia do dbania o środowisko. Nie posprzątamy wszystkich zaśmieconych miejsc ale poprzez inicjowanie takich działań chcemy zwrócić uwagę na problem podrzucania śmieci i tworzenia się dzikich wysypisk.

Pamiętajmy, że takie wspólne działania promują coraz bardziej popularne wartości ekologiczne. Istotą istnienia straży jest promowanie i prowadzenie działań dotyczących czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia. Działania prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu mają charakter cykliczny tj. prowadzone są stosownie do pory roku.

Koordynatorem akcji jest Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Ryszard Soczówka tel. (48) 36-20-435.

Zbiórka o godz. 10.00 przy torze off-road 4x4 na Koniówce a  wszystkim uczestnikom zapewniamy środki czystości oraz rękawice ochronne.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji „Posprzątajmy Radom na wiosnę”.

Dział: Aktualności
niedziela, 22 kwiecień 2018 06:50

NIETRZEŻWY KIERUJĄCY... ROWERZYSTA

W dniu 22.04.2018 roku o godz. 0:46 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Słowackiego w Radomiu zauważył … rowerzystę jadącego „wężykiem”, całą szerokością  jezdni i chodnika Z uwagi na podejrzenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka pracownik stacji monitoringu przekazał informację dyżurnemu Straży Miejskiej.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Administracyjno-Porządkowego pełniący służbę nocną na terenie miasta Radomia.

Na widok radiowozu z włączoną sygnalizacją świetlną kierujący rowerem próbował uciekać ale ostatecznie zatrzymał się i poddał kontroli.

 Podczas legitymowania od młodego mężczyzny wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, w związku z tym na miejsce wezwano patrol Policji celem przebadania rowerzysty na zawartość alkoholu. Wynik  to aż 1,07 mg/l (około 2,26 promila)

Ujętego nietrzeźwego mężczyznę przewieziono do II Komisariatu Policji na ul. Radomskiego  celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

Funkcjonariusze Sekcji Szkolnej Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu zakończyli cykl prelekcji w Publicznym Przedszkolu nr 1 im. Marii Konopnickiej o tematyce „Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach” oraz „Kontakt z osobą obcą” i „Kontakt z agresywnym zwierzęciem”.

      Nasi funkcjonariusze uczyli dzieci jak zachować się w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą, obcą oraz co należy zrobić i jak zachować się w przypadku napotkania agresywnego zwierzęcia.

      Naszą wiedzę i doświadczenie przekazaliśmy nie tylko werbalnie. Również w bezpośredniej zabawie uczyliśmy dzieci jak należy się zachować i jakie ułożenie ciała przyjąć w bezpośrednim kontakcie z agresywnym zwierzęciem.

         Wiemy, że cykl naszych pogadanek zdecydowanie poprawi świadomość wszystkich naszych milusińskich jak ustrzec się niebezpieczeństw związanych z uczestniczeniem w codziennym, bezpiecznym poruszaniu się po chodniku, ulicy, przechodzeniu przez jezdnię, jak rozpoznać zagrożenia, do kogo należy zwrócić się o pomoc.

Dziękujemy Dyrekcji Publicznego Przedszkola Nr 1 za zaproszenie a wszystkim naszym młodym słuchaczom za czynny udział w prelekcjach, za uczestnictwo we wszystkich grach i zabawach, dzięki którym nauczyli się rozpoznawać zagrożenia i będą umieli sobie z nimi radzić.

Dział: Aktualności
niedziela, 15 kwiecień 2018 11:41

NIETRZEŻWY KIERUJĄCY

W dniu 14.04.2018 roku o godz. 0:55 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon osiedla XV lecie w Radomiu na wysokości posesji Kusocińskiego 23 zauważył, mężczyznę, który spożywał alkohol, następnie wsiadł do pojazdu marki Rover i pojechał najpierw do sklepu, a następnie na ulicę Bema w Radomiu.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny Referatu Administracyjno-Porządkowego pełniący służbę nocną na terenie miasta Radomia.

W wyniku penetracji os. XV lecie strażnicy zauważyli przy ulicy Prądzyńskiego poszukiwany pojazd, w którym znajdował się spożywający wcześniej alkohol mężczyzna.

W związku z podejrzeniem, że kierujący pojazdem Rover mężczyzna znajduje się pod wpływem alkoholu na miejsce wezwano patrol Policji, który potwierdził przypuszczenia strażników. Mężczyzna „wydmuchał” 0,96 mg/l.

Ujętego mężczyznę przekazano przybyłemu na miejsce patrolowi Policji celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
sobota, 14 kwiecień 2018 11:36

DEWASTACJA W PARKU KOŚCIUSZKI

W dniu 14.04.2018 roku o godz. 23:45 patrol Referatu Prewencji podczas kontroli terenów przyległych do Parku Kościuszki w Radomiu usłyszał donośny huk i zauważył, że dwaj młodzi mężczyźni dewastują  ustawioną na terenie parku przenośną toaletę Toi Toi.

W konsekwencji mężczyźni przewrócili toaletę powodując jej uszkodzenia oraz wylanie  całej zawartości.

Strażnicy natychmiast podjęli interwencję. Na widok zbliżającego się patrolu młodzi mężczyźni rzucili się do ucieczki. W wyniku bezpośredniego pościgu za sprawcami dewastacji mienia, ujęto dwóch nietrzeźwych niespełna siedemnastoletnich mężczyzn.

Ujęte osoby przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

 

W dniu 11.04.2018 roku o godz. 22:30 patrolując ulicę Witosa w Radomiu strażnicy Referatu Administracyjno-Porządkowego Straży Miejskiej zauważyli pojazd marki Volkswagen bez włączonych świateł mijania, którego kierujący nie potrafił utrzymać na jednym pasie ruchu i jechał „wężykiem”. Z uwagi na podejrzenie, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka strażnicy postanowili zatrzymać pojazd i skontrolować jego kierowcę. Na widok radiowozu z włączoną sygnalizacją świetlną kierujący najpierw wjechał na pas przed strażników,  a potem zaczął gwałtownie odjeżdżać. Następnie zatrzymał się na sąsiedniej ulicy i przez otwarte okno wyrzucił z pojazdu kluczyki. Podczas legitymowania mężczyzna, od którego wyraźnie wyczuwalna była woń alkoholu, był bardzo agresywny, nie reagował na wydawane polecenia i nie chciał poddać się czynnościom służbowym. W związku z tym strażnicy używając siły fizycznej i kajdanek doprowadzili go do wezwanego wcześniej patrolu Policji. Funkcjonariusze Policji na miejscu przebadali kierowcę pojazdu Volkswagen analizatorem wydechu – wynik 0,92 mg/l.

W trakcie wykonywania czynności ustalono również, że ujęty mężczyzna miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów do 25 kwietnia 2018 roku.

Agresywnego i nietrzeźwego kierującego przewieziono do I Komisariatu Policji na ul. Traugutta celem wykonania dalszych czynności służbowych.

 

Dział: Aktualności

W związku z konserwacją centrali telefonicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu w dniu dzisiejszym, tj. 11.04.2018r. w godzinach 16.00 – 19.00,  nie będą działały telefony sieci Urzędu Miejskiego , w tym numer do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu   (48) 36-20-464.

W związku z powyższym w godzinach konserwacji centrali telefonicznej prosimy o zgłaszanie interwencji wyłącznie na telefon alarmowy 986.

Dział: Aktualności