Artykuły filtrowane wg daty: grudzień 2018

W dniu 21.12.2018 roku o godzinie 20:40 do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęła interwencja dotycząca bezpańskiego agresywnego psa biegającego w bezpośrednim sąsiedztwie sklepu „Stokrotka” przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia Ekopatrol Referatu Ochrony Środowiska, pełniący służbę na terenie miasta.

Na miejscu zdarzenia strażnicy potwierdzili interwencję i odłowili biegającego psa. W tym samym czasie do patrolu podszedł młody mężczyzna i oświadczył, że zna właściciela, którego już powiadomił i odbierze odłowionego psa. Po kilku minutach zgłosił się właściciel zwierzęcia. W trakcie przekazywania psa właścicielowi ponownie do patrolu podszedł młody mężczyzna, który wcześniej rozmawiał ze strażnikami i bez żadnego wyraźnego powodu zaczął wykrzykiwać w ich stronę wulgaryzmy. Interweniujący funkcjonariusze kilkakrotnie ostrzegali mężczyznę o konsekwencjach prawnych wynikających z jego zachowania ale Ten z upływem czasu stawał się coraz bardziej agresywny. W dalszym ciągu nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy a w momencie legitymowania rzucił się na nich z pięściami. Szybko został obezwładniony, użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających i kajdanek. Od mężczyzny wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu (2,5 promila).

W związku z rażącym łamaniem prawa, groźbami karalnymi, zakłócaniem ładu i porządku publicznego oraz używaniem wulgaryzmów w miejscu publicznym ujętego mężczyznę przewieziono do III Komisariatu Policji i przekazano oficerowi dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 15.12.2018 roku o godzinie 5:10 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Żeromskiego/Niedziałkowskiego zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że na ulicy Niedziałkowskiego na wysokości numeru 11 dwóch młodych mężczyzn maluje elewacje sprayem.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował patrol interwencyjny Straży Miejskiej w Radomiu, pełniący służbę nocną na terenie miasta.

Na widok zbliżającego się patrolu jeden z mężczyzn próbował się ukryć za stojące nieopodal pojazdy a drugi zaczął uciekać. Obydwaj mężczyźni zostali ujęci
i doprowadzeni do pojazdu służbowego Straży Miejskiej gdzie ujawniono przy nich pojemniki po sprayu. Dodatkowo przy elewacji budynku numer 11 i 18 strażnicy zauważyli jeszcze kilka opróżnionych pojemników po srebrnej farbie w aerozolu. Na elewacjach budynków wymalowane były srebrną i niebieską farbą duże napisy i rysunki.

W związku z popełnionym czynem zabronionym ujętych mężczyzn przewieziono do I Komisariatu Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu i przekazano do dyspozycji dyżurnego celem, wykonania dalszych czynności służbowych. O uszkodzeniach elewacji strażnicy powiadomili również właścicieli kamienic.

Sprawę prowadzi I Komisariat Policji przy ulicy Traugutta w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 13.12.2018 roku rozpoczęliśmy testowanie nowego sprzętu łączności.

Od miesiąca października sukcesywnie modernizujemy naszą dyżurkę. Staramy się by warunki pracy dyżurnego Straży Miejskiej były jak najbardziej optymalne
i komfortowe. Udało nam się pozyskać fundusze na całkowitą modernizację sprzętu łączności zarówno telefonicznej jak i radiowej. Całość inwestycji to około 100 000 zł. Na tę kwotę składa się kompletny system kontroli dyspozytorskiej firmy TRX, która
jest renomowanym producentem i dostawcą zintegrowanych środków łączności oraz urządzeń przeznaczonych do nagrywania rozmów wraz z oprogramowaniem, ruterami, serwerami i kompletnymi zestawami komputerowymi z dotykowym ekranem oraz monitorami do śledzenia i pozycjonowania gps. Dodatkowo do kompletnego zestawu środków łączności zakupiliśmy radia stacjonarne, przewoźne oraz przenośne marki Motorola serii DM i DP. Każdy radiotelefon jest wyposażony w nadajnik gps i dyżurny na bieżąco może śledzić przemieszczanie się patroli w terenie. Dla bezpieczeństwa naszych funkcjonariuszy radia przenośne wyposażyliśmy w dodatkowy przycisk „pomoc”  by w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia można było natychmiast wezwać wsparcie i pomoc. W inwestycji mamy zagwarantowane bezpłatne szkolenie wszystkich oddelegowanych funkcjonariuszy i pomoc techniczną online. Modernizację naszego centrum dowodzenia prowadzi firma Sekret Serwis z Radomia.

W czasie testów chcemy sprawdzić wszystkie zalety posiadania konsoli dyspozytorskiej, komunikowanie z patrolami, z mieszkańcami, ustawienie kolejkowania połączeń i rozmów, wysyłanie wiadomości tekstowych do funkcjonariuszy informujących o ważnych zdarzeniach oraz możliwość bieżącego odsłuchiwania rozmów z mieszkańcami. Sprawdzamy pozycjonowanie gps w taki sposób by dyżurny racjonalnie dysponował patrolami w terenie, aby w miarę możliwości skrócić czas podejmowania interwencji.

Nowe systemy łączności telefonicznej i radiowej w pełni zaczną służyć Straży Miejskiej w Radomiu od 1 stycznia 2019 roku.

Dodatkowo planujemy w kolejnym roku poprawić jakość połączeń radiowych poprzez zakup i montaż przekaźników do transmisji dwukierunkowej oraz uzupełnienie sprzętu łączności o kolejne radia przenośne.

Dział: Aktualności

W dniu 11.12.2018 roku po raz pierwszy w tym roku wyruszył w teren z posiłkami dla osób bezdomnych patrol Straży Miejskiej wraz ze streetworkerami oraz ratownikiem medycznym Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Skontrolowaliśmy miejsca przebywania osób bezdomnych (najtrudniejsze przypadki) na ulicach: Rybnej, Żeromskiego, Krychnowickiej oraz Energetyków i Narutowicza.

Patrol medyczny dla bezdomnych – to wspólny projekt Caritas Diecezji Radomskiej, Straży Miejskiej i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Kontrolując miejsca przebywania osób bezdomnych patrol ma tylko jeden cel: „Chcemy, by bezdomni bezpiecznie przeżyli okres jesienno-zimowy ponieważ wśród osób bezdomnych najwięcej zgonów zdarza się z wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień”.

W tych trudnych zimowych dniach pamiętajmy o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy. Gdy napotkamy takie osoby kontaktujmy się niezwłocznie z dyżurnym Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem 986.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 10 grudzień 2018 15:18

BOŻONARODZENIOWA PACZKA DLA BOHATERA

Komendant Straży Miejskiej Pan Edmund Nowocień i funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu kolejny już raz wsparli szczytny cel jakim jest ,,Paczka dla Bohatera".

Zbieraliśmy produkty spożywcze oraz artykuły chemii domowej dla kombatantów II wojny światowej, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Do Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala" przekazaliśmy artykuły spożywcze o przedłużonym terminie przydatności do spożycia, jak: mąki, makarony, ryż, cukier, kawa, herbata, oleje, konserwy rybne i mięsne, warzywa i owoce w słoikach, dżemy.

Z doświadczenia wiemy, że taka pomoc z Naszej strony jest dla Nich niezmiernie ważna i potrzebna, a radość jaką sprawiają im odwiedziny, życzenia, rozmowy, kartki i paczki jest nie do opisania.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy kombatantom II wojny światowej zdrowia, spokoju, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.

Dział: Aktualności

W dniu 07.12.2018 roku o godzinie 13:00  do Straży Miejskiej w Radomiu wpłynęło zgłoszenie pisemne Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” dotyczące najprawdopodobniej porzuconego pojazdu marki Renault, którego sposób parkowania nie pozwala na prowadzenie prac ziemnych prowadzonych na ulicy Żeromskiego 116.

Po przyjeździe na miejsce strażnicy potwierdzili zgłoszenie. Pojazd marki Renault był zaparkowany prawidłowo nie nosił znamion wraku, jednakże widoczne było, że pojazd jest od dłuższego czasu nieużywany. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny samochodu marki Renault oraz ustalili właściciela. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono, że właściciel pojazdu zmarł a pojazd figuruje jako utracony.

Na miejsce zdarzenia strażnicy wezwali patrol Policji, który potwierdził fakt, że pojazd widnieje w rejestrach jako kradziony i przejęli czynności zmierzające do ustalenia przyczyn i okoliczności w jakich pojazd został utracony.

Czynności w sprawie prowadzi II Komisariat Policji przy ulicy Radomskiego w Radomiu.

Dział: Aktualności
wtorek, 04 grudzień 2018 12:32

LISTOPAD 2018 - PODSUMOWANIE

W miesiącu listopadzie 2018 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1403 interwencje:

- 799         interwencji mieszkańców naszego miasta;

- 247         interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

- 254         interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

- 78           interwencji zleconych przez inne służby

- 25       zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –   104

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami –  234

            a. wypalanie odpadów i nieczystości –  88

            b. nieporządek / zima                          -  46

c. niszczenie zieleni                             -   40

3. Interwencje dotyczące zwierząt –  135

4. Nieprawidłowe parkowanie –        299

            a. holowanie –   7

            b. blokady –      46

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego –  101

6. Niszczenie mienia –   5

6. Bójka/ pobicie –        12

7. Sprawcy przestępstw –  5

8. Rower miejski –  3

9. Zagrożenie zdrowia i życia – 197  (w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

10. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –   94

11. Nietrzeźwy –   9

12. Kradzież –   2

13. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  38

14. Handel –  4

15. Asysta/Potwierdzenie danych –    35

16. Awarie –    75

17. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –   16

18. Udzielenie pomocy –    18

19. Inne –  17

Dział: Aktualności

W dniu 02.12.2018 roku o godzinie 21:35 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał informację od mieszkańca naszego miasta, który w krzakach na ulicy Szarych Szeregów zjazd w ulicę Konopną znalazł przywiązanego do drzewa psa.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował na miejsce zdarzenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego, który skontaktował się ze zgłaszającym i ten wskazał miejsce, w którym był przywiązany duży i agresywny pies. Pies był przestraszony, przywiązany do drzewa bardzo krótką linką i miał bardzo ograniczone ruchy. Posiadał kaganiec oraz uprząż. Nie było możliwości podejścia do zwierzęcia, bo każdy ruch, gest w jego stronę prowokował nową falę agresji. Rzucał się w kierunku osób próbujących mu pomóc. W związku z tym iż pies nie uspokajał się strażnicy wezwali na miejsce lekarza weterynarii i poprosili o pomoc w jego opanowaniu za pomocą strzelby Palmera. Po kilku minutach przybyły na miejsce interwencji lekarz weterynarii używając strzelby Palmera zaaplikował zwierzęciu leki uspokajające. Po około 15 minutach pies spuścił łeb i można było podjąć czynności służbowe. Psa odcięto od drzewa i przeniesiono do klatki celem przetransportowania do schroniska. Po przewiezieniu psa do Schroniska na ulicę Witosa strażnicy sprawdzili czy posiada chipa. Okazało się, że pies posiada chip i właściciela. W związku z tym sporządzono szczegółową dokumentacje służbową, którą przewieziono do III Komisariatu Policji, gdzie również zgłoszono zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

Czynności w sprawie prowadzi III Komisariat Policji przy ulicy Batalionów Chłopskich w Radomiu.

Dział: Aktualności