Artykuły filtrowane wg daty: listopad 2018

piątek, 30 listopad 2018 08:57

ZGON W BLOKU PRZY ULICY RENESANSOWEJ.

W dniu 30.11.2018 roku o godz. 18:50 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał zgłoszenie dotyczące przebywania (od dłuższego czasu) w bloku przy ulicy Renesansowej 2 osoby najprawdopodobniej bezdomnej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie wysłano patrol interwencyjny Straży Miejskiej w Radomiu, który we wskazanym bloku w przejściu do piwnicy zauważył leżącego mężczyznę. Strażnicy nie stwierdzili u leżącego mężczyzny żadnych funkcji życiowych i w związku z tym natychmiast podjęli próbę ich przywrócenia. W tym samym czasie do patrolu dołączyła załoga Ratownictwa Medycznego wezwana przez jednego z mieszkańców bloku i  przejęła czynności resuscytacyjne od strażników.

Mimo długo trwającej akcji ratunkowej mężczyzny nie udało się przywrócić czynności życiowych i lekarz stwierdził zgon.

W związku z powyższym całe miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Funkcjonariusze straży wyłączyli z użytkowania część klatki schodowej i piwnicy przed dostępem osób postronnych aby wezwani na miejsce funkcjonariusze Policji mogli prowadzić czynności wyjaśniające.

Czynności w sprawie prowadzi III Komisariat Policji mieszczący się przy ulicy Batalionów Chłopskich w Radomiu.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 26 listopad 2018 08:45

APEL - PRZECIWDZIAŁAJMY SKUTKOM ZIMY

Jak co roku tuż przed nastaniem zimy, Straż Miejska w Radomiu przypomina właścicielom i administratorom budynków mieszkalnych na terenie naszego miasta o obowiązkach przeciwdziałania skutkom zimy.

PAMIĘTAJ !

Obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości jest zgodnie z art. 5.1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.

W przypadku braku wykonywania obowiązku przeciwdziałania skutkom zimy  właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą liczyć się z nałożeniem mandatu karnego przez kontrolującego funkcjonariusza Straży Miejskiej.

W tych trudnych zimowych dniach pamiętajmy również o osobach bezdomnych i potrzebujących pomocy. Gdy napotkamy takie osoby kontaktujmy się niezwłocznie z dyżurnym Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem 986.

Dział: Aktualności

W tym roku jak i w latach ubiegłych czynnie uczestniczymy w  ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Bohatera”.

Celem akcji, w którą czynnie włączyły się służby mundurowe, czyli służba więzienna, straż graniczna, wojsko, policja i straż miejska jest niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom oraz partyzantom, którzy walczyli w czasie II wojny światowej.

Akcja polega na zbiórce artykułów spożywczych i chemicznych, a zbieramy, produkty spożywcze z długim terminem ważności. Jest to cukier, mąka, kawa, oleje, konserwy rybne i mięsne, warzywa i owoce w słoikach, dżemy. Jeżeli chodzi o środki chemiczne to takie codziennego użytku, czyli proszek do prania, płyny do mycia naczyń i podłóg, szampony, mydła pasty do zębów czy kremy.

Zbiórka potrwa do 7 grudnia. Osoby, które chcą włączyć się do akcji mogą przynosić dary do Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” znajdującej się przy Al. Grzecznarowskiego 2.

Dział: Aktualności

W dniu 22.11.2018 roku o godz. 9:25 patrol zmotoryzowany Referatu Administracyjno - Porządkowego Straży Miejskiej w Radomiu pełniący służbę na terenie miasta udał się na ulicę dr Stefanii Perzanowskiej, gdzie według zgłaszającego w pobliskich nieużytkach miała znajdować się duża ilość śmieci (kartony, folie, szmaty, części samochodowe itp.)

Na miejscu patrol potwierdził zgłoszenie i rozpoczął dokumentowanie znaleziska. Podczas oględzin miejsca strażnicy ujawnili w wyrzuconych odpadach rachunki z adresem i danymi jednej z firm działającej na terenie naszego miasta.

Po szczegółowym udokumentowaniu (materiał zdjęciowy, notatka służbowa) znaleziska strażnicy udali się do siedziby firmy, której rachunki znajdowały się wśród znalezionych śmieci i ukarali właściciela mandatem karnym w wysokości 300 zł. Niestety tradycyjnie już w takich przypadkach właściciel śmieci nie potrafił wyjaśnić funkcjonariuszom „skąd i dlaczego tam się znalazły”.

Jednocześnie patrol nakazał „śmieciarzowi” natychmiastowe uprzątnięcie zalegających nieczystości, co niezwłocznie uczynił.

Tak wygląda teren po uprzątnięciu :)

Dział: Aktualności

W dniu 20.11.2018 roku o godzinie 11.35 patrol zmotoryzowany Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Radomiu kontrolował stan parkowania w centrum miasta. Na skrzyżowaniu ulic Niedziałkowskiego i Marii Curie – Skłodowskiej w Radomiu strażnicy podjęli interwencje własną wobec pojazdów zaparkowanych za znakiem B-36 „zakaz zatrzymywania”. Wśród zaparkowanych pojazdów szczególne zainteresowanie strażników wzbudził pojazd Ford na tarnobrzeskich numerach rejestracyjnych, którego kierowca widząc strażników wystraszył się, uruchomił silnik i krzyknął do podchodzącego strażnika „już odjeżdżam !”. Od mężczyzny wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu i w związku z tym podejmujący czynności służbowe strażnicy udaremnili mężczyźnie poruszanie się pojazdem. Strażnicy wylegitymowali mężczyznę i próbowali dowiedzieć się o powód takiego zachowania. Bez rezultatu. W wyniku czynności służbowych ustalono również, że legitymowany mężczyzna nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów a obecnie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w związku z wcześniejszym prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości.  

 Na miejsce zdarzenia wezwano patrol Policji, który po przybyciu przebadał kierującego pojazdem Ford. Wynik pozytywny około 1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie powtórzono – wynik rosnący.

Na miejscu zdarzenia strażnicy sporządzili szczegółową dokumentacje służbową i przekazali ujętego mężczyznę do dyspozycji dyżurnego I Komisariatu Policji w Radomiu celem wykonania dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności

W dniu 17.11.2018 roku o godzinie 11:20 do dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu zadzwoniła zrozpaczona kobieta, która poinformowała, że w tłumie ludzi na terenie targowiska przy ulicy Wernera zaginął jej niepełnosprawny syn.

Dyżurny niezwłocznie zadysponował na miejsce zdarzenia patrol zmotoryzowany Referatu Administracyjno – Porządkowego pełniący służbę na terenie miasta.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażnicy skontaktowali się z matką zagubionego, która dokładnie opisała, że syn puścił jej rękę i zgubił się podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych na ulicy Szarych Szeregów oraz jak wygląda. Dodała, że obawia się o zdrowie syna z uwagi na fakt iż jest osobą niepełnosprawną, niesamodzielną, nie zna miasta i nigdy nie poruszał się bez opiekuna. Strażnicy rozpoczęli poszukiwania. Sprawdzono wszystkie miejsca, w bezpośrednim sąsiedztwie targowiska i Potoku Północnego, w których mógł znajdować się zaginiony niepełnosprawny. Gdy wszystkie miejsca po północnej stronie ulicy Wernera zostały sprawdzone strażnicy rozpoczęli sprawdzanie terenów przyległych do marketu OBI. Kontrolując sąsiedztwo marketu funkcjonariusze zauważyli chowającego się za słupem ogłoszeniowym na skraju parkingu mężczyznę, którego wygląd dokładnie pasował do zaginionej osoby.  Jak się okazało był to poszukiwany niepełnosprawny mężczyzna. Był cały i zdrowy, jedynie mocno wystraszony.

Zaginionego mężczyznę przekazano pod opiekę zdenerwowanej matce, która gorąco podziękowała strażnikom za pomoc.

Dział: Aktualności

W związku z nadchodzącymi mrozami (szczególnie w porze nocnej) Straż Miejska w Radomiu apeluje do mieszkańców miasta Radomia o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby wymagające pomocy.

                W okresie zimowym, a zwłaszcza w mroźne dni bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

                Przypominamy, że na terenie naszego miasta działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu jednego gorącego posiłku dziennie oraz niezbędnej odzieży.

Dom dla Bezdomnych Kobiet  

ul. Zagłoby 3

tel.: 48 365 26 29

W okresie jesienno-zimowym w ramach realizacji zadań na rzecz bezdomnych prowadzona jest noclegownia dla mężczyzn i kobiet.

Dom dla Bezdomnych Mężczyzn

ul. Słowackiego 188

tel.: 48 360 01 91

                Dodatkowo przy Domu dla bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Słowackiego 188 w Radomiu funkcjonuje specjalnie do tego celu stworzona ogrzewalnia, w której osoby potrzebujące mogą się ogrzać i napić gorącej herbaty. Ogrzewalnia jest czynna
w godzinach 18.00 – 8.00 i będzie działać do 30 kwietnia 2019 roku.

                W przypadku stwierdzenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia prosimy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod bezpłatnym numerem 112, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji.

Dział: Aktualności

W dniu 11.11.2018 roku  o godzinie 3:30 operator monitoringu miejskiego obserwując rejon ulicy Marii Curie - Skłodowskiej zgłosił dyżurnemu Straży Miejskiej w Radomiu, że pomiędzy samochodami zaparkowanymi na ulicy porusza się trzech młodych mężczyzn, łapie za klamki, zagląda przez szyby do środka sprawdzając co znajduje się w pojazdach.

Dyżurny Straży Miejskiej niezwłocznie skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Prewencji pełniący służbę na terenie miasta.

Po przybyciu na miejsce strażnicy wylegitymowali dwóch mężczyzn, sprawdzili czy pojazdy nie są uszkodzone i czy nie ma śladów włamania. Mężczyzn zwolniono informując, że ze zdarzenia zostanie sporządzona dokumentacja służbowa.

W trakcie sporządzania dokumentacji do patrolu podjechał patrol jednej z radomskich Agencji Ochrony informując, że ujawnili włamanie do pobliskiego klubu „Kraft”. Wraz z pracownikami firmy ochroniarskiej strażnicy opatrolowali przyległy teren oraz wezwano osobę odpowiedzialną za klub. Wraz z managerem klubu „Kraft” strażnicy przejrzeli zapis monitoringu. Materiał jasno wskazywał, że włamania dokonały najprawdopodobniej osoby wcześniej legitymowane na ulicy Marii Curie – Skłodowskiej przez strażników. Cecha charakterystyczna jednego z mężczyzn to duży tatuaż na szyi.

Strażnicy poinformowali pracowników stacji monitoringu o swoich spostrzeżeniach i poprosili o skontrolowanie ulic w centrum miasta. Pracownik stacji monitoringu zauważył poszukiwanych mężczyzn na wysokości posesji 37 przy ulicy Żeromskiego. Strażnicy Referatu Prewencji natychmiast ujęli mężczyzn i przewieźli do  I Komisariatu Policji celem wykonania dalszych czynności służbowych. W trakcie sprawdzania okazało się również, że jeden z mężczyzn jest poszukiwany listem gończym przez Policję.

Czynności w sprawie prowadzi I Komisariat Policji w Radomiu.

Dział: Aktualności

W dniu 11.11.2018 roku o godzinie 00:05 strażnicy pełniący służbę w patrolu zmotoryzowanym w rejonie ulicy Kusocińskiego zauważyli na wysokości bloku numer 24 grupę mężczyzn, którzy głośno zachowywali się oraz spożywali alkohol w miejscu zabronionym.

Funkcjonariusze widząc zakłócanie ładu i porządku publicznego podjęli interwencję i wylegitymowali mężczyzn informując, że popełniają wykroczenie. Mężczyźni wykazali skruchę, przeprosili za swoje i zachowanie i poddali się czynności legitymowania.

W trakcie legitymowania do patrolu podeszło dwóch młodych przypadkowych przechodniów, którzy zaczęli głośno i wulgarnie kwestionować czynności podejmowane przez patrol Straży Miejskiej. Mężczyznom nakazano oddalenie się i nie utrudnianie czynności służbowych. Młodzi mężczyźni nie reagowali na wydawane polecenia, więc strażnicy podjęli czynności służbowe wobec nich. Interweniujący funkcjonariusze jeszcze kilkakrotnie ostrzegali mężczyzn o konsekwencjach prawnych wynikających z ich zachowania ale Ci z upływem czasu stawali się coraz bardziej agresywni.
W dalszym ciągu nie wykonywali poleceń funkcjonariuszy a w momencie legitymowania rzucili się na nich z pięściami. Szybko zostali obezwładnieni, użyto środków przymusu bezpośredniego w postaci chwytów obezwładniających, gazu pieprzowego i kajdanek. Od mężczyzn wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu (1,56 promila i 1,10 promila).

W związku z rażącym łamaniem prawa, groźbami karalnymi, zakłócaniem ładu i porządku publicznego oraz używaniem wulgaryzmów w miejscu publicznym ujętych mężczyzn przewieziono do I Komisariatu Policji i przekazano oficerowi dyżurnemu celem przeprowadzenia dalszych czynności służbowych.

Dział: Aktualności
poniedziałek, 05 listopad 2018 06:06

PAŹDZIERNIK 2018 - PODSUMOWANIE

W miesiącu październiku 2018 roku Straż Miejska w Radomiu podjęła 1775 interwencji:

-   907 interwencji mieszkańców naszego miasta;

-   381 interwencji pracowników monitoringu miejskiego;

-   381 interwencji własnych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu;

-   81 interwencji zleconych przez inne służby

- 25 zabezpieczeń imprez (sportowych, okolicznościowych, dyskotek szkolnych, studniówek, przemarszów, zgromadzeń, itp.)

Różnorodność działań funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu sprawia, że zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej i podjęte przez patrole interwencje sklasyfikowano i wyszczególniono poniżej:

1. Kontrola Miejsca Zagrożonego (na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz obserwacji własnych) –  160;

2.  Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – 200;

            a. wypalanie odpadów i nieczystości – 72;

            b. nieporządek                                     -  43;

c. niszczenie zieleni                             -  41;

3. Interwencje dotyczące zwierząt – 163 ;

4. Nieprawidłowe parkowanie –  357;

            a. holowanie – 9;

            b. blokady – 132;

5. Zakłócanie ładu i porządku publicznego – 136;

6. Niszczenie mienia –  6;

6. Bójka/ pobicie – 5;

7. Sprawcy przestępstw – 6;

8. Rower miejski – 32;

9. Zagrożenie zdrowia i życia –  238 ( w tym osoby śpiące i leżące na ulicy oraz   bezdomni);

10. Spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –   165 ;

11. Nietrzeźwy –   8;

12. Kradzież –   2 ;

13. Interwencje pisemne oraz dokumentacja służbowa innych jednostek –  87;

14. Handel –  4 ;

15. Asysta/Potwierdzenie danych –    43;

16. Awarie –    96 ;

17. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia (wypadki, kolizje, pożar i inne) –   18 ;

18. Udzielenie pomocy –    16 ;

19. Inne –  33 ;

Dział: Aktualności