ODŁOWIONY WĄŻ NA ULICY 25 CZERWCA

W dniu 05.07.2018 roku o godzinie 16:45 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał dość nietypowe zgłoszenie dotyczące pełzającego po ulicy 25 czerwca w okolicy „Kauflandu” …. węża. Zgłaszający twierdził, że gad porusza się dość żwawo po ulicy powodując niemałe zaskoczenie wśród kierowców, którzy omijając zwierzę powodowali zagrożenie w ruchu drogowym.

Na miejsce zdarzenia dyżurny niezwłocznie zadysponował Ekopatrol Straży Miejskiej, który na wysokości posesji 25 czerwca 39 zlokalizował gada a następnie ocenił jego gatunek i rodzaj.  Po oględzinach okazało się, że odnalezione zwierzę to około 1 metrowy wąż zbożowy. Gad najprawdopodobniej uciekł z domowego terrarium.

Strażnicy odłowili węża i przewieźli do lecznicy dla zwierząt „Zwierzyniec” przy ulicy Wyścigowej 3 w Radomiu. Tam lekarz weterynarii potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy stwierdzeniem, że przywiezione zwierzę to wspominany wcześniej wąż zbożowy.

 

Przypominamy, że węże zbożowe to niegroźne dla ludzi i obecnie najbardziej rozpowszechnione węże w handlu i wśród hodowców. Mają ubarwienie niezwykle zróżnicowane, najczęściej występujące to: tło pomarańczowe lub rudo-brązowe, na nim występują duże, nieregularne czerwone plamy w czarnych obwódkach. Brzuch jest białawy z czarnymi plamami w kształcie prostokątów. Głowa niewielka, a pysk zaokrąglony. Całe ciało muskularne. Zwykle dorasta do ok. 130 cm. Jest dusicielem, odżywia się głównie gryzoniami i jaszczurkami (głównie za młodu), sporadycznie nietoperzami i ptakami.

 

Apelujemy do Państwa, by w przypadku zauważenia egzotycznego, dzikiego zwierzęcia na terenie miasta niezwłocznie poinformować dyżurnego Straży Miejskiej, który zadysponuje niezbędne służby potrzebne do wyeliminowania zagrożenia i przekazania zwierzęcia środowisku naturalnemu lub do placówki opieki nad zwierzętami.